Konečné výsledky Rallye Dakar 2018!

20.01.2018....

40. ročník Rallye Dakar vyhrál jako první Rakušan v historii Matthias Walkner a prodloužil neporazitelnost značky KTM trvající od roku 2001. Nejlepší z českých jezdců Jan Brabec obsadil 39. místo. Jednatřicetiletý Walkner vyhrál o 16:53 minuty před domácím Kevinem Benavidesem, jenž byl nejrychlejší v dnešní závěrečné etapě.

"Já nemůžu porovnávat. Jsem tu poprvé. Ale jestli všichni říkají, že tohle byl jeden z nejtěžších Dakarů, tak mají asi pravdu. Byla to neskutečná jízda, kterou jsem si užíval, a jsem rád, že se mi podařilo dotáhnout ji až sem, do cíle," řekl Brabec, který byl s celkovým výsledkem spokojený. "Mám milion zážitků a můžu všem vzkázat, že Dakar je super. Pecková atmosféra, už rozumím, proč se sem všichni vracejí," dodal.

Ve čtyřkolkách si dojel pro triumf Chilan Ignacio Casale, pětinásobný vítěz Josef Macháček skončil dvanáctý.

Martin Macík se v poslední etapě posunul na páté místo v kategorii kamionů, kterou potřetí v kariéře vyhrál Rus Eduard Nikolajev. Pilot týmu Big Shock Racing se po 8. etapě držel dokonce na třetím místě, ale následně měl technické problémy a propadl se na sedmou příčku. Závěr mu ale vyšel. Jedenáctá pozice patří nováčkovi na "Dakaru" Martinu Šoltysovi z Tatra Buggyra Racing týmu.

Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil celkové sedmé místo v Rallye Dakar a vyrovnal v této nejprestižnější kategorii české maximum, které v roce 2009 vytvořil Miroslav Zapletal. Podruhé v kariéře vyhrál bývalý světový šampion v rallye Španěl Carlos Sainz.