Kevin Horgmo ovládl 2. jízdu MX2 v Turecku. Celkové vítězství bral Liam Everts

03.09.2023….

MX2

Sobotní RAM Kvalifikace kategorie MX2 na sedmnáctý podnik FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023, která se tento víkend konala v Afyonkarahisaru, se dojela za začínající průtrže mračen. Naštěstí se jízda mohla dokončit a deset nejlepších si mohlo rozdělit body. Deset jich bral v poslední době výborně jedoucí Němec Simon Laengenfelder (GASGAS), jenž těsně porazil v srpnu devatenácté narozeniny slavícího Liama Evertse (KTM), který čím více pršelo, byl čím dál více lepší a lepší. Jedenáctý, tedy bez bodu, skončil lídr seriálu Andrea Adamo (KTM), který byl v prvním kole zdržen pádem. Zdejší trať v nádherném sportovním areálu a v těsně blízkosti fotbalového stadionu či motokrosové dráhy prakticky od loňska nezaznamenala žádné změny.

1. jízda MX2

Startovní manévr zvládl nejlépe Isak Giffting (GASGAS). Následně jej předjel Laengenfelder, jenž v nájezdu do druhé zatáčky chyboval. Vedl tedy Švéd Giffting, druhý byl Geerts (Yamaha), třetí Laengenfelder, čtvrtý Everts, pátý Roan Van De Moosdijk (Husqvarna), Adamo, David Braceras (Kawasaki), Emil Weckman (Honda), Lucas Coenen (Husqvarna) a desátý Kevin Horgmo (Kawasali), kterého na konci prvního kola odsunul z nejelepší desítky Rick Elzinga (Yamaha). Trať byla plná hlubokých kolejí, ale opět v top stavu. Ve třetím kole měl problémy Adamo, kterého dokázal předjet L. Coenen. Následně lídr seriálu Adamo opět chyboval a propadl se na čtrnácté místo, těsně před Jana Pancara (KTM). V čele závodu byl relativně překvapivě i ve čtvrtém kole Giffting. V témže kole se propadl na šestnácté místo L. Coenen a upadl i Horgmo. Pořadí po odjetých deseti minutách bylo: Giffting, Geerts, laengenfelder, Everts, Van De Moosdijk, Braceras, Elzinga, Camden Mc Lellan (Honda), Oriol Oliver (KTM) a desátý Weckman. Jedenáctý jezdil Horgmo, dvanáctý Sacha Coenen (KTM), třináctý Adamo, čtrnáctý Pancar. Sedmnáctý byl L. Coenen, který kvůli řadě pádů, a kdy zajel i ke svým mechanikům, zažíval rozjížďku hrůzy. V sedmém kole musel stále ještě šestnáctiletý Belgičan s bolestí v rameni ze závodu odstoupit. V polovině jízdy sváděli skvělé boje Geerts s Laengenfedlerem. Těsně za nimi byl Everts. V kole osmém Němec Belgičana předjel. Vzápětí se začal odehrávat boj o třetí místo mezi dvěma Belgičany, Geertsem a Evertsem. Rovněž boje o první místo byly ozdobou světového motokrosu. Klobouk dolů před Švédem, který neustále odolával tvrdým atakům Německého závodníka. V desátém kole ovšem jezdil na první příčce Laengenfelder. Poté se vytvořilo kvarteto, Giffting, Geerts, Everts a Van De Moosdijk. I tady jsme sledovali meustálé bojel o předjetí. Během dvou zatáček dvanáctého kola byl Geerts druhý a Everts třetí. Vedoucí jezdec Laengenfelder měl na oba náskok více jak šesti sekund. Ve dvacáté páté minutě i Van De Moosdijk Gifftinga udolal. Mimochodem Adamo předjel svého týmového kolegu S. Coenena a byl dvancáctý. Posléze Adamo zachraňoval, co se dalo a ještě předjel Weckmana a Mc Lellana, tudíž byl desátý. Vítězem první jízdy se stal Laengenfelder, před Geertsem, Evertsem, Van De Moosdijkem, Gifftingem, Horgmem, Elzingou, Bracerasem, Oliverem a desátým Adamem.

2. jízda

Nejlepší start nyní předvedl Van De Moosdijk, před Evertsem, Horgem, Bracerasem, Weckmanem, Geertsem, Laengenfelderem, Adamem, Oliverem a Elzingou. Giffting, který byl v úvodu první jízdy v čele byl nyní až čtrnáctý, aby o kolo později z jízdy odstoupil. Lídr seriálu Adamo se v úvodu druhé jízdy předci jen dokázal lépe vypořádat s danými podmínkami, když byl v druhém kole sedmý. Do předu se prodíral také Laengenfelder, který ve třetím kole udolal Bracerase a byl pátý cca tři sekundy za Geertsem. Španěla následně předel a na šesté místo se dostal Adamo. Ve třetím kole zajeli absolutně shodný čas na jedno kolo (1:54:475) Everts a třetí Horgmo. Kolo poté chyboval Van De Moosdijk a v čele byl Everts, jednu jedinou sekundu před Horgmem. Tři sekundy za lídrem rozjížďky jezdil Geerts, jenž byl zase o čtyři sekundy před pátým Laengenfelderem. Prvních deset minut bylo naprosto skvělých, když časový odstup mezi Evertsem a šestým Adamem byl jen a pouze osm sekund. Jezdci museli jet absolutně na hranci svého jezdeckého umění, což neustále potvrzovali jejich zajížděné časy. V kole sedmém svítil na monitoru výsledků u Evertse čas 1:54:004, což byl doposud nejrychlejší čas druhé jízdy. Kolo na to byl u nejmladšího z rodu Evertsů čas 1:53:950… Neskutečné drama se odehrávalo i po odjetých dvaceti minutách. Adamo v kole devátém předjel Laengenfeldera. Právě Ital zajel v tomto kole nejrychlejší čas (1:53:882), když na čtvrtého Geertse ztrácel čtyři sekundy. V kole dvanáctém byla jeho ztráta na čtvrtého v pořadí necelé dvě sekundy. Závěr třináctého kola byl nešťastný pro Evertse, když po chybě klesl na druhého místo. I to by mu ale stačilo k vítězství v FIM MX2 Turecka 2023. Ovšem za Belgičanem byl těsně Van De Moosdijk. Těsně za nimi byli Geerts a Adamo. Nor Horgmo si pomalu ale jistě jel pro první vítěznou rozjížďku FIM MX2 v kariéře. Poslední dvě kola byly nádhernou podívanou, kde především Adamo nedával Geertsovi absolutně nic. Poté ovšem Adamo lehce chyboval a na Belgičana před ním měl ztrátu jedné a půl sekundy. Vítězem skvělého MX představení se stal Horgmo, před Evertsem, Van De Moosdijkem, Geertsem Adamem, Laengenfelderem, Oliverem, Elzingou, Weckmanem a desátým Pancarem. Vítězem FIM MX2 Turecka 2023 se stal Everts, před Horgmem, Geertsem, Laengenfelderem, Van De Moosdijkem, Adamem, Elzingou, Oliverem, Bracerasem a desátým Weckmanem. V čele seriálu FIM MX2 2023 je dvě GP před koncem ve vedení Adamo (732 bodů), před Evertsem (684 b.) a třetím Geertsem (650 b.). Následují: Laengenfelder, L. Coenen, Van De Moosdijk, Horgmo, Kay De Wolf (Husqvarna), Thibault Benistant (Yamaha) a Elzinga.

Výsledky 1. jízdy

1. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), 35:45.773; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:03.146; 3. Liam Everts (BEL, KTM), +0:06.343; 4. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:08.728; 5. Isak Gifting (SWE, GASGAS), +0:18.844; 6. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:20.342; 7. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:34.483; 8. David Braceras (ESP, Kawasaki), +0:36.991; 9. Oriol Oliver (ESP, KTM), +0:38.735; 10. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:45.782; 11. Emil Weckman (FIN, Honda), +0:53.785; 12. Sacha Coenen (BEL, KTM), +1:12.886; 13. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:15.434; 14. Camden Mc Lellan (RSA, Honda), -1 lap(s); 15. Federico Tuani (ITA, KTM), -1 lap(s); 16. Jaka Peklaj (SLO, Husqvarna), -1 lap(s); 17. Alireza Hossein Ahmadi Fini (IRI, Honda), -4 lap(s); 18. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), -12 lap(s);

Výsledky 2. jízdy

1. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), 34:26.830; 2. Liam Everts (BEL, KTM), +0:02.636; 3. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:04.630; 4. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:06.996; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:17.074; 6. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:28.410; 7. Oriol Oliver (ESP, KTM), +0:38.700; 8. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:43.632; 9. Emil Weckman (FIN, Honda), +0:44.777; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:47.359; 11. David Braceras (ESP, Kawasaki), +0:52.407; 12. Camden Mc Lellan (RSA, Honda), +1:11.871; 13. Federico Tuani (ITA, KTM), -1 lap(s); 14. Jaka Peklaj (SLO, Husqvarna), -1 lap(s); 15. Alireza Hossein Ahmadi Fini (IRI, Honda), -3 lap(s); 16. Sacha Coenen (BEL, KTM), -8 lap(s); 17. Isak Gifting (SWE, GASGAS), -16 lap(s);