Kevin Benavides z Red Bull KTM Factory Racing se stal vítězem Rally Dakar 2023 v kategorii motocyklů

15.12.2023....

Kevin Benavides z Red Bull KTM Factory Racing se stal vítězem Rally Dakar 2023 v kategorii motocyklů. Na druhém místě skončil další jezdec fabrické KTM Toby Price. Benavidesovo vítězství je pro KTM devatenáctým vítězstvím na „Dakaru“ vůbec.

Přestože byla dnešní, poslední etapa relativně považována za jednodušší (měřený úsek měl 136 kilometrů), byl to právě Benavides, který byl opět nejlepším, když do etapy, která se jela v obráceném pořadí startoval jako předposlední, právě před dneškem o 12 sekund vedoucím Pricem.

Benivedesova cesta za vítězstvím byla po celých 14 etap velmi konzistentní. Přestože Argentinec nazískal ani jednu sekundu bonusových časů. Jeho letošní celkové vítězství, je jeho druhým v kariéře. Poprvé to bylo v roce 2021.

Posledním, kdo nastoupil do dnešního speciálu, byl Toby Price a to s náskokem pouhých 12 sekund. Price se hned od samého dnešního úvodu pronásledovat Benavidese, který vyrazil o tři minuty před ním. V maximální snaze o vítězství, ale Price vyrobil několik chyb, které ho stály cenné sekundy, které potřeboval v naději na triumf. Následně dokazoval Australan Argentice stahovat, co to šlo, na přeskočení Benavidese v konečném hodnocení to nestačilo.

Toby Price byl posledním jezdcem, který nastoupil do speciálu, když do 14. a závěrečné fáze závodu vedl o pouhých 12 sekund. Toby se snažil pronásledovat Benavidese, který vyrazil tři minuty před ním, sklonil hlavu a dal ze sebe vše od začátku. Několik problémů na začátku etapy stálo Australana cenné sekundy, které potřeboval, aby zůstal vpředu, a přestože se ve druhé polovině speciálu drápal téměř o jednu minutu, na přepracování létajících Benavides to nestačilo.

Velkým pádem a zraněním skončil letošní Dakar 2023 pro vítěze z roku 2018, Matthiase Walknera také z Red Bull KTM Factory Racing. Ten měl velký pád již ve druhé etapě, po kterém se dokázal rychle otřepat a pokračovat v boji, o co nejlepší umístnění. Rakouský tvrďák a bývalý mistr světa v motokrosu třídy MX3 byl poté už na devátém místě absolutního pořadí. Bohužel pro Walknera přišla nešťastná 13 etapa, kdy po hrůzostrašném pádu byl helikoptérou transportován do nemocnice. První zprávy byly dosti hrůzné, ovšem podle mediálního oddělení KTM by Walkner neutrpěl žádné zlomeniny, ani další vážné zranění.

Kevin Benavides: „Byl to úžasný den! Soustředil jsem se na každý kilometr od prvního do posledního. Nepřemýšlel jsem o umístění ani o výsledku, dal jsem do toho 100 procent po celou etapu a snažil jsem se den užít. Speciálka dnes byla opravdu rychlá, blátivá. Naštěstí jsem neudělal žádné velké chyby, ale dnes by bylo snadné udělat chybu. Pro vítězství jsem tvrdě trénoval. Letošní rallye byla jednou z nejbližších vůbec a nebyl jediný den, kdy byste si mohli dovolit polevit. Bez podpory mého týmu, celé mé rodiny a přátel bych to nedokázal. Chvíli to bude trvat, než vše vstřebám, nedokážu ten pocit právě teď popsat."

Toby Price: "Tak blízko." Jo, skvělá práce od Kevina, dnes se mu to opravdu povedlo. Věděl jsem, že to bude těsné, a samozřejmě jsem tlačil hned od začátku celou etapu. Dnes jsem minul tři průjezdní body. Pochopitelně bylo cílem vyhrát a je frustrující ztratit vítězství tak těsným rozdílem. Ale jsem fit, zdravý a jedu domů s trofejí, takže to je nejdůležitější. Jsem připraven na další příští rok."

Norbert Stadlbauer – manažer Rally Teamu: „Byl to neuvěřitelný Dakar – jeden z nejtěžších v historii! Uvnitř týmu Red Bull KTM to byla tak těsná bitva, kdy do dnešního posledního dne dělilo Tobyho a Kevina pouhých 12 sekund. Naštěstí výkony obou jezdců daly KTM v závodě jedničku, přičemž Kevin získal své druhé vítězství a 19. pro KTM. Samozřejmě nemůžete mít dva vítěze, ale Tobyho druhé místo je stále neuvěřitelný úspěch a to díky tvrdé práci, kterou během dvou týdnů vynaložil. Tým také odvedl úžasnou práci, a to nejen na akci, ale také v průběhu celého uplynulého roku, kdy se tento závod připravoval. Nyní je čas triumf oslavit, než se podíváme na další závod v sezóně."

Pit Beirer, ředitel KTM Motorsports: „Kromě jezdců jsem momentálně možná nejšťastnější muž na planetě. Je úžasné, že po této dlouhé cestě a tomto náročném závodě dělí dva kluky, kteří vstoupili do tohoto posledního dne, pouhých 12 sekund. A pak je pro ně neuvěřitelné, že se tak tvrdě tlačili přes etapu a dojeli do cíle bezpečně a na prvním a druhém místě. Po zhruba 5 000 kilometrech a více než 40 hodinách závodění je mít tak blízko, je neslýchané, a celý tým odvedl úžasnou práci, aby je sem dostal do této pozice. Dnes to byl prakticky motokrosový závod na 130 kilometrů. Oba jezdci odvedli úžasnou práci, a i když můžete mít jen jednoho vítěze, jsem na ně oba nesmírně hrdý, protože tlak dnes byl opravdu velký. KTM má nyní 19 vítězství v nejtěžším offroadovém závodě na světě, ale tím se nezastavíme. Už se těšíme na letošní sezónu a pak na Dakar 2024 příští rok.“

Celkové pořadí – Dakar Rally 2023 (po 14 z 14 etap)