Kdo bude na Phillip Islandu nejrychlejší?

14.10.2015....

Grand Prix silničních motocyklů se minulý víkend rozjela do třech zámořských závodů, které jsou zařazeny do kalendáře ke konci sezóny. Nyní se celý šampionát přesouvá z Japonska do Austrálie, kde vypukne už 16. závod mistrovství světa. Jezdci všech tříd vyrazí v termínu od 16. do 18. října 2015 na známou trať Phillip Island.

Okruh Phillip Island, který se nachází 140 km jižně od Melbourne, je známým místem motorsportu a má dlouholetou závodní tradici, když se zde závodilo na veřejných silnicích už od roku 1920. První motocyklový závod se zde jel v roce 1931 a permanentní trať zde byla vybudována v roce 1956. Na přelomu 70. a 80. let bohužel trať začala chátrat, ale v roce 1985 přišly velké investice a okruh měl nakročeno psát další kapitolu své historie. V roce 1989 a 1990 se sem vrátil závod MotoGP a poté se stal od roku 1997 regulérní součástí kalendáře. Phillip Island nabízí krásný výhled do přírody a hlavně na moře, což někdy přináší problémy s racky, kteří na trať usedají.

Phillip Island je velmi plynulou tratí s délkou 4,4 km a šířkou 13 metrů. Nabízí celkem 7 levých a 5 pravých zatáček, mezi kterými najdeme velmi slavnou 9. zatáčku Lukey Heights. Nejdelší rovinka, která je zároveň cílová, měří 900 metrů a je pojmenována po Gardnerovi. Trať také v loňském roce získala nový povrch, který, jak se ukázal v závodě, byl docela náročný na pneumatiky, a musely se během závodu měnit motorky, uvidíme, jak se s tím letos Bridgestone vyrovná.

MotoGP

Jako vedoucí muž šampionátu míří do Austrálie Valentino Rossi z týmu Movistar Yamaha, který si navíc v Japonsku dokázal svůj bodový náskok rozšířit na 18 bodů. Vale patří v Austrálii mezi nejúspěšnější závodníky, když zde dokázal šestkrát vyhrát a na svém kontě má tak stejný počet vítězství jako bývalý domácí závodník Casey Stoner, který byl na této trati velmi silný, protože vede i v počtu získaných pole position. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo míří do Austrálie s jediným cílem - vyhrát. Jorge potřebuje stáhnout bodovou ztrátu a jedině vítěztství mu může přinést co nejlepší bodový zisk. Jorge zde slavil jedno vítězství v MotoGP a na Phillip Island má zajímavé vzpomínky: v roce 2011 zde přišel po pádu o článek prstu a v roce 2013 trefil racka během kvalifikace. Pro Yamahu je to trať, která by jí svým charakterem měla vyhovovat, protože zde její jezdci byli vždy silní. V loňském závodě ovládli stupně vítězů, když Vale vyhrál, Jorge byl druhý a na třetím místě dojel Bradley Smith na satelitní Yamaze.

Dani Pedrosa z Repsol Hondy míří do Austrálie ve skvělé formě, když se v posledních dvou závodech předvedl parádním výkonem. V Aragonu dojel druhý a v Motegi závod vyhrál. Marc Marquez se bude muset opět vypořádat se zraněnou rukou. Loni se Hondě v Austrálii vůbec nedařilo. Marc byl diskvalifikován a Dani závod nedokončil. Závod byl pro jezdce MotoGP opravdu náročný, protože museli měnit motorky, navíc jich spousta spadla. Závod dokončilo jen 14 jezdců.

Italská stáj Ducati loni mohla v Austrálii vyhrát, ale Cal Crutchlow spadl pár kol před cílem a závod nedokončil, takže se nejlepším jezdcem Ducati stal Andrea Dovizioso, který dojel na 4. místě. Dovi začíná i letos ke konci sezóny zajíždět lepší výsledky, když ho můžeme opět vidět v bojích o Top5. Jeho týmový kolega Andrea Iannone ale zatím předvádí lepší výkony a to potvrzuje i celkové čtvrté místo v šampionátu.

U Suzuki se začíná opět dařit Alexi Espargarovi, který se znovu dokáže pohybovat v Top10 a nejinak by tomu mohlo být v Austrálii, kde se mu kromě loňského pádu vždycky dařilo. Profil trati by navíc mohl dobře vyhovovat charakteru GSX-RR, která má radši plynulejší tratě než typ stop&go, jako byla trať Motegi. Jeho týmový kolega Maverick Viñales má v poslední době problém najít dobrý pocit na motorce, ale v Austrálii loni zvítězil v závodě v Moto2, tak by mohl na tento dobrý výkon navázat.

Pro Aprilii skončil závod v Motegi hůř, než jak to z počátku vypadalo. Bohužel přišly chyby, ale během celého víkendu bylo vidět, že se Aprilia s každým trénikem zlepšuje a nejinak by tomu mohlo být v Austrálii, navíc, když loni Alvaro Bautista dokončil závod na 6. místě.

Do Austrálie se těší oba jezdci týmu Monster Yamaha Tech3. Bradley Smith zde loni získal své první umístění na stupních vítězů v královské třídě, Pol Espargaro považuje Phillip Island za svou nejoblíbenější trať. Bradley má svou letošní sezónu dobře rozjetou, když se i v celkovém hodnocení dlouho držel na 5. místě. Po závodě v Motegi ho ale překonal Dani Pedrosa, ale rozdíl mezi oběma jezdci jsou jen 2 body. Dobrý výkon bude chtít jistě předvést Scott Redding, který v celkové klasifikaci ztrácí na předchozího Mavericka Viñalese jen jeden bod.

Nejlepším jezdcem třídy Open je opět Hector Barbera, kterému se podařilo překonat Lorise Baze díky skvělému výkonu v Japonsku, kde skončil v Top10. Loris na něj ztrácí jen dva body, takže můžeme očekávat napínavý boj i mezi těmito jezdci. Velmi sledovaným jezdcem bude Jack Miller, který loni v závodě Moto3 vyhrál a který po roce míří zpátky domácí trať. Na ní ho doplní i domácí veterán a velmi oblíbený jezdec Anthony West, který jede jako náhradník za Karla Abrahama.

Moto2

Třída Moto2 má už svého šampiona, když v Japonsku mohl slavit Johann Zarco z týmu Ajo Motorsport. Johann měl neuvěřitelnou sezónu, ve které svým soupeřům nedal šanci ho výrazněji ohrozit. Johann tak do Austrálie přijíždí v největší pohodě, ale jak sám řekl, chce sezónu dokončit silným výkonem a předvést na každé trati, že si titul opravdu zaslouží.

Zajímavý boj bude ještě o druhé místo. Tito Rabat bohužel závod v Japonsku vynechal kvůli zranění s tím, že se vrátí v Austrálii. To pro něj bude velmi důležité, protože na třetím místě je Alex Rins, který má skvěle rozjetou nováčkovskou sezónu. Alex se pravidelně pohybuje mezi nejlepšími jezdci a mohl by druhého Rabata ještě ohrozit. Rozdíl mezi oběma je 17 bodů. Alex navíc v loňském závodě Moto3 skončil na 3. místě.

Zajímavé bude sledovat také Sama Lowese, Jonase Folgera a Thomase Lüthiho. Všichni tři patří mezi favority této třídy a v tabulce šampionátu je dělí jen několik bodů. Lowes má na svém kontě 152 bodů, Folger 145 a Lüthi 142. Z domácích jezdců zde právě ještě donedávna závodil Anthony West, který se se svým týmem rozloučil, ale nakonec do své domácí Grand Prix nastoupí ještě v lepší možnosti, když si po dlouhé době opět zkusí start v MotoGP.

Moto3

Lídrem třídy Moto3 je Danny Kent, který má šance v Austrálii slavit zisk titulu mistra světa. Nyní má na svém kontě náskok na druhého Eneu Bastianiniho 56 bodů, a když Danny udrží po závodě náskok 50 bodů, může slavit. Enea je ale v posledních závodech hodně silný, takže to nebude mít ještě vůbec jednoduché.

V závodech třídy Moto3 je to vždy velmi vyrovnané, ale v druhé polovině se daří Niccolovi Antonellimu, který už dokázal získat dvě vítězství a další dvě druhá místa. V loňském roce předvedli v závodě dobrý výkon i Efren Vazquez, John McPhee a neztratili se ani naši jezdci: Kuba Kornfeil skončil osmý a Karel Hanika třináctý. Bohužel v této třídě pravidelně nezávodí žádný australský závodník. Uvidíme ale jednu změnu v týmu Leopard Racing. Hiroki Ono se v domácím závodě zranil, a tak ho nahradí Joan Mir, který jezdí u Leopardu v šampionátu CEV.

Podle předpovědi počasí má být oblačno, v sobotu by mohlo i pršet a teploty by se měly pohybovat kolem 20°C. U moře se ale počasí rychle mění a největší problém bude pravděpodobně silnější vítr, který k tomuto místu už tradičně patří.