Kay De Wolf vítězem 1. jízdy FIM MX2 Sardinie 2023

25.03.2023….

Prvním podnikem na evropském území roku 2023 byla poslední březnový víkend MXGP Sardinie na těžké trati u vesnice Riola Sardo (dva tisicé obyvatel) ležící v těsné blízkosti Středozemního moře. Ostrov na západě Itálie hostil FIM Mistrovství světa v motokrosu potřetí, ale drtivá většina jezdců a týmů zná zdejší trať dokonale ze zimních tréninku, pro které je jak dráha, tak zdejší klima ideální. Českou republiku reprezentovala v kategorii Mistrovství světa žen (WMX) Aneta Čepeláková (Yamaha), ale ač si nevyjela žádný mistrovský bod zasluhuje Anetka velké uznání a pochvalu, že za obrovské podpory svých rodičů, otce Jiřího (mnohonásobný mistr ČR) a maminky Kláry (ze slavné motokrosové rodiny Tomanů) vůbec tento závod v extrémně těžkých písečných podmínkách absolvovala. Třídu žen nakonec celkově ovládla sice trochu neznámá, ale jinak nesmírně rychlá Španělka Daniela Guillen, která zde vloni skončila díky dvěma třetím místům celkově třetí. Ve Španělsku dokonce vyhrála druhou jízdu a celkově brala druhé místo. O dva body méně získala 9. srpna 2007, Lotte Van Drunen (Kawasaki), která vyhráli mimo druhé jízdy vše ostatní (volný a měřený trénink, kvalifikaci a první jízdu). Třetí místo si ze Sardinie odvezla Courtney Duncan (Kawasaki). Druhou doplňkovou kategorií bylo Mistrovství Evropy (EMX250), kde se z celkového vítězství radoval díky dvě vítězným jízdám Ital Andrea Bonacorsi (Yamaha), před Španělem Quentinem Marcem Prugnieresem (Kawasaki) a Kayem Karssemakersem (Husqvarna).

MX2

S červenou tabulkou lídra seriálu MX2 startoval Jago Geerts (Yamaha), který své kvality potvrdil už v sobotní bodované kvalifikační jízdě, kdy získal deset bodů do seriálu FIM MX2.

1. jízda

Holeshot získal Jago Geerts (Yamaha), před Simonem Laengenfelderem (GASGAS), Kay De Wolfem (Husqvarna), Andreou Adamem, Oriolem Oliverem, Liamam Evertsem (všichni tři KTM), Thibaultem Beninstantem (Yamaha), Roanem Van Moosdijkem a desátým Lucas Coenenem (oba Husqvarna). PO prvním kole se Olivier propadl na desáté místo. V kole druhém chyboval Geerts, kdy v sektoru číslo dvě byl o devět sekund pomalejší než ostatní jezdci. Jeho propad byl na třetí místo se ztrátou pěti sekund na Laengenfeldera, kterého notně proháněl osmnáctiletý Nizozemec De Wolf. V dubnu devatenáctiletý Němec ovšem první várce ataků odolal. Ovšem této dvojici se více než bleskově přiblížil s červenou tabulkou jedoucí trojnásobný vicemistr světa Geerts. V pátém kole byl již třiadvacetiletý Belgičan na chvíli druhý, aby mu De Wolf předjetí vrátil. Kolo na to byl Geerts v mém domnění definitivně před Nizozemcem. Následně ale bylo pořadí De Wolf, Geerts, Laengenfelder. Trio nejlepších mělo v přibližné polovině závodu na čtvrtého Adama téměř dvacet sekund náskoku. Dramatických momentů ale nebyl konec, když Geertsovi zhasla jeho Yamaha a jeho ztráta na tandem nejlepších činil sedm sekund. Velké souboje se děli také o čtvrté místo, kde si dva jezdci Red Bull KTM Factory Racing absolutně nic nedarovali. V osmém kole byl čtvrtý Everts, pátý Beninsatn, šestý Adamo a sedmý šestnáctiletý Belgičan z továrního týmu Husqvarny Lucas Coenen. Jak jsme psali v minulé FIM MX2 z Argentiny Lucas má dvojče Sachu, který sedlá stejně jako Everts s Adamo tovární KTM. Bohužel těsně před první GP roku se zranil. Shodou okolností oba bratři si premiéru v mistrovství světa MX2 odbyli loni v Lokti nad Ohří. V desátém kole Beninstant předjel i Evertse, Jan Pancar (KTM) se dostal na patnácté místo a Geerts již byl zase těsně za zády dvou nejlepších. V kole dvanáctém byl lídr seriálu druhý. Ve čtrnáctém kole měl pád Everts, který jej odsunul na deváté místo. Posun díky pádům jezdců před ním zaznamenal Slovinec Pancar, který byl tři kola před cílem dvanáctý. To ale všechny oči přítomných sledovali boj o vítězství, kde byl Geerts doslova a do písmene nalepen na zadním kole De Wolfovi tovární Husqvarny. Vítězství nakonec vybojoval Kay De Wolf, před Jagem Geertsem. Třetí dojel Laengenfelder, čtvrtý Beninstant, pátý Adamo, šestý Lucas Coenen, sedmý Kevin Horgmo (Kawasaki), osmý Van De Moosdijk, devátý Everts a desátý Oriol.

Výsledky 1. jízdy MX2

1. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), 34:13.404; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:02.473; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:15.579; 4. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:42.062; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:51.410; 6. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:54.170; 7. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:55.123; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:58.282; 9. Liam Everts (BEL, KTM), +1:23.188; 10. Oriol Oliver (ESP, KTM), +2:13.058; 11. Emil Weckman (FIN, Honda), -1 lap(s); 12. Jan Pancar (SLO, KTM), -1 lap(s); 13. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 14. Yago Martinez (ESP, KTM), -1 lap(s); 15. Joel Rizzi (GBR, Yamaha), -1 lap(s); 16. Cornelius Toendel (NOR, KTM), -1 lap(s); 17. David Braceras (ESP, Kawasaki), -1 lap(s); 18. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 19. Arvid Lüning (SWE, GASGAS), -1 lap(s); 20. William Voxen Kleemann (DEN, KTM), -1 lap(s); 21. Lorenzo Ciabatti (ITA, KTM), -10 lap(s); 22. Rick Elzinga (NED, Yamaha), -13 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing