Karel Hanika míří do Barcelony, kde doposud nestartoval

12.06.2014....

«Gran Premi Monster Energy de Catalunya» je sedmým závodem letošní sezóny a druhým ze čtyř, které se letos jedou na Pyrenejském poloostrově. Všeobecně je trať Montmeló považována za hodně těžký okruh a jde z ní už na první pohled respekt. Ani na tomto okruhu ještě Karel Hanika nikdy nestartoval.

Nejdříve si okruh v Montmeló trochu představme: Je dlouhý 4.727 m a široký 12 metrů. Obsahuje celkem 13 zatáček, z toho 5 jich je levých a 8 pak pravých. Nejdelší rovinka je dlouhá 1.047 m. Trať samotná byla postavena v roce 1991 a zrekonstruována 1995. Od roku 1992 je nedílnou součástí seriálu Grand Prix, což znamená, že se zde pojede už po 23. v řadě.

Rekordmanem okruhu je úřadující mistr světa Maverick Viňales časem 1´51.475 min., ovšem absolutně nejrychlejší kolo při závodním víkendu zde zajel vloni při Pole-Position jeho krajan Luis Salom časem 1´50.782. Oba dva jmenovaní piloti ale odešli do Moto2, takže ze současných jezdců kubatury Moto3 zde nejlépe zajel vloni vicemistr světa Alex Rins, jenž byl odmávnut 2013 jako druhý v cíli.

V loňském roce jsme v Katalánsku zaznamenali typický výsledek této kubatury pro sezónu 2013: Luis Salom vyhrál před Alexem Rinsem a Maverickem Viñalesem. Ovšem tento rok ještě žádný Španěl závod této kubatury nevyhrál

Ze šesti závodů vyhráli po třech lídr šampionátu Jack Miller z Austrálie a jeho značkový kolega Ital Romano Fenati. Znamená to, že všechny letošní závody vyhráli jezdci, kteří sedlají rakouské motocykly KTM RC 250GP.

Od úvodního Kataru vede tabulku MS-Moto3 stále stejný jezdec: Pilot Red Bull KTM Ajo Jack Miller, stájový kolega našeho Káji Haniky. Ale jeho náskok se po "drahé" nule v Mugellu snížil na pouhých pět bodů, za to má ale na svém kontě dva trestné body za zavinění pádu v posledním kole italského závodu.

Těsně za jeho zády je Romano Fenati z týmu Sky Racing Team VR46, a Top-5 doplňují tři Španělé v pořadí: pilot týmu Estrella Galicia 0,0-Pilot Alex Rins, jezdec SaxoPrint-RTG Efren Vazquez - oba Honda NSF250RW a Isaac Viñales z týmu Calvo s KTM. Šestý Marquez ztrácí na P6 celkem 44 bodů, když on a Rookie týmu Junior GO&FUN Moto3 Enea Bastianini byli torpedování v Mugellu právě od Millera.

Náš Rookie Karel Hanika je nyní v tabulce na P17, když třikrát bodoval - z toho dvakrát v Top-10, a třikrát pak nezískal ani jeden mistrovský bod, což ale pouze jednou bylo částečně jeho vinou.

O tom, jak je tato kubatura letos neuvěřitelně vyrovnaná, svědčí jeden fakt: Mezi prvními dvěma jezdci v cíli byl po odjetých 6 závodech GP průměrný letošní rozdíl pouhých 0/093 sec.! A jelikož i v Barceloně je cílová rovinka hodně dlouhá, tak nás možná čeká ještě další zmenšení tohoto rekordu...

"Tak je vidět, že s učením nových tratí problém není. Sice se vždy první den tak rozkoukávám, ale pak už jezdíme rychle. Myslím, že trať v Barceloně je hodně těžká, a mám z ní respekt. Zároveň ale nevidím, proč bychom nemohli být opět v Top-10. Na pozávodních testech v Mugellu jsme zkusili pár věcí, ale především z jezdecké stránky. Pokud se nám je podaří uplatnit hned od začátku a místa, kde ztrácíme, budeme zlepšovat hned od začátku, pak můžeme být hodně rychlí", řekl před odletem na další španělský závod tovární jezdec KTM Karel Hanika.