Jorge Lorenzo mistrem světa třídy MotoGP 2015

08.11.2015....

Posledním a zároveň nejočekávanějším závodem ve Valencii byl závod třídy MotoGP. Závod začal ve velkém rozdílu, když jeden z jezdců v boji o titul - Jorge Lorenzo - startoval z prvního místa a jeho největší soupeř a zároveň stále vedoucí muž šampionátu - Valentino Rossi - startoval z posledního místa. Ještě před startem závodu měl nějaký problém Cal Crutchlow s motorkou, kterou jeho mechanici odtlačili do boxů, takže bylo jasné, že Cal musel odstartovat také až na konci startovního pole. Závod byl hodně napínavý od samého začátku až do konce a byl pěknou tečkou za celou sezónou Grand Prix silničních motocyklů.

Do závodu nejlépe odstartoval Jorge Lorenzo. Marc Marquez měl celkem problém, když se málem srazil s Aleixem Espargarem, ale vše dopadlo dobře. Valentino Rossi se odlepil jako raketa, když se hned dostal na 16. místo. Jorge Lorenzo se ujal vedení a za ním se seřadili obě Hondy Marc Marquez a Dani Pedrosa. Za nimi byli dvě Ducatky Andrei Iannonenho a Andrei Doviziosa. Poté byli oba bratři Espargarové. Valentino Rossi jel skvěle, když předjížděl jednoho jezdce za druhým s velkou jistotou. Mezi tím se Jorge Lorenzo v čele závodu také hodně snažil, když zajel nový rekord trati s hodnotou 1:31,416. Jorge v dalším kole tento čas ještě zlepšil na 1:31,367.

Ve třetím kole ošklivě spadl ve 12. zatáčce Andrea Iannone. Nic se mu nestalo, ale z motorky toho moc nezbylo. Mezi tím se Valentino Rossi dostal na 9. místo a před tím byla ztráta sedmi desetin. Ani to nebyl pro Valeho velký problém a během jednoho kola byl na Bradleyho zádech. Na čele byla trojice jezdců Lorenzo, Marquez a Pedrosa, která jela ve velkém tempu a na čtvrtého Doviho měla náskok už kolem 3 vteřin.

Po odjetých šesti kolech z celkových třiceti byl ve vedení Jorge Lorenzo, který měl náskok na druhé Marca Marqueze 0,5 s. Oba dva zatím zajížděli nejrychlejší kola závodu. Třetí byl Dani Pedrosa s vteřinovou ztrátou. Poté byl už Andrea Dovizioso se ztrátou 5 vteřin. Za ním byl Aleix Espargaro se ztrátou téměř 8 vteřin. Valentino Rossi byl už mezi tím na 7. místě. Dobrou stíhací jízdu předvedl i Cal Crutchlow, který byl v tu chvíli už na 12. místě.

Když zbývalo do konce závodu 18 kol, tak už byl Valentino Rossi na 4. místě. Ve vedení byl stále Jorge Lorenzo, za kterým byl stále v závěsu Marc Marquez a poté jezdil Dani Pedrosa. Na tyto tři jezdce Vale ztrácel 11,5 vteřiny. Tuto ztrátu už poté Valentino nedokázal moc stahovat, protože jezdil o půl vteřiny pomalejší časy než vedoucí trojice. O páté místo spolu neustále bojovali Andrea Dovizioso a Pol Espargaro.

V posledních 10 kolech byla ve vedení stále dvojice Jorge Lorenzo a Marc Marquez. U obou jezdců bylo vidět, že v některých úsecích trati je lepší jeden v jiných druhý. Dani Pedrosa na ně ztrácel kolem dvou vteřin. Valentino Rossi mezi tím ztrácel na Daniho Pedrosu přes 14 vteřin. Na soupeře za sebou si dokázal najet náskok téměř 5 vteřin. Sedm kol do konce ze závodu odstopili Brock Barkes a Eugene Laverty a poté i Mike Di Meglio. V tu chvíli začal Dani Pedrosa trochu stahovat vedoucí dvojici, zatímco Valentino Rossi už hodně ztrácel.

Dvě kola do cíle se Dani Pedrosa dotáhl na vedoucí dvojici, což přineslo napínavou podívanou, protože mezi všemi třemi jezdci bylo jen několik desetin vteřiny. Marc Marquez a Dani Pedrosa spolu předvedli pěkný těsný souboj o druhou pozici.

Vítězem závodu se stal Jorge Lorenzo, který vyhrál stylem start - cíl a dokázal po celý závod udržet oba jezdce Repsol Hondy za sebou. Tím získal 7. vítězství v sezóně a zároveň 40. vítězství v MotoGP. Jorge se stal už po páté mistrem světa. K zisku titulu si připravil hezké oslavy, když se jeho kamarádi oblékli do jeho historických kombinéz a helem, ve kterých získal své čtyři předchozí tituly. Na druhém místě dojel Marc Marquez a třetí byl Dani Pedrosa, kteří dojeli v těsném rozdílu. Pro Daniho Pedrosu je to 100. umístění na stupních vítězů v královské třídě.

Valentino Rossi už v závěru závodu nabral ještě větší ztrátu a do cíle dojel osamocený na 4. místě. Vale tak získal už pátý titul vice mistra světa. Rozdíl mezi oběma jezdci je pět bodů. Pátý dojel také osamocený Pol Espargaro a o šesté místo svedli souboj Bradley Smith a Andrea Dovizioso, které v cíli dělí jen 0,051 s. Cal Crutchlow po své stíhací jízdě dojel na pěkném 9. místě. Nejlepším jezdcem třídy Open je Hector Barbera, který dojel šestnáctý. Nicky Hayden, který se loučí s MotoGP dojel na 17. místě.