Jorge Loprenzo zvítězil v nedělní Grand Prix Itálie v Mugellu

02.06.2015....

Závod třídy MotoGP opět ovládl Jorge Lorenzo. Jorgemu se moc nepodařil start, ale poté dokázal do první zatáčky najet na 3. místě a následně předjel první dva a během prvního kola se dostal do čela závodu. Tam už se udržel až dokonce závodu. Jorge si postupně tvořil velký náskok, který v jednu chvíli měl přes 7,5 vteřin. Ke konci závodu už zvolnil a v posledním kole už zdravil fanoušky. Jorge získal 3. vítězství v řadě a v Evropě je zatím neporažený. Celkem je to 4. vítězství v Mugellu v královské třídě a 88. umístění na stupních vítězů v královské třídě, čímž vyrovnal Giacoma Agostiniho.

Nejvíce diskutabilní start byl v podání Andrei Iannoneho, u kterého to vypadalo, že lehce start ulil start, ale potrestán nebyl. Dobře odstartoval Andrea Dovizioso, Valentino Rossi se propadl na 11. místo a skvěle odstartoval Marc Marquez, který se během prvního kola dostal na 4. místo. Bohužel Karel Abraham ulil start a byl potrestán průjezdem boxovou uličkou.

Na druhém místě se utvořila silná skupina dvou továrních Hond a Ducati. Andrea Iannone, Marc Marquez, Andrea Dovizioso a Dani Pedrosa bojovali mezi sebou v každé zatáčce. Za nimi jezdili Bradley Smith, Pol Espargaro a Cal Crutchlow. Zejména dvojice jezdců z týmu Tech3 dobře odstartovala a oba se drželi blízko 6. místa. Na 9. místě byl v tu chvíli Valentino Rossi a Top10 uzavíral Aleix Espargaro na Suzuki.

V úvodu závodu se hodně padalo. Při nájezdu do první zatáčky ve 2. kole najel Danilo Petrucci do Aleixe Espargara a Aleix skončil po nepříjemném pádu v kačírku zatáčky San Donato. Tento incident řešilo i ředitelství závodu. Další, kteří spadli byli Jack Miller a Alex De Angelis, následoval pád v dalším kole Nickyho Haydena ve 4. zatáčce a poté spadl i Stefan Bradl.¨

V osmém kole závodu měl už Jorge Lorenzo náskok přes 4 vteřiny. Za ním jezdila silná čtveřice Ducati a Hondy a za ně se už postupně dotahoval Valentino Rossi, který předváděl pěknou stíhací jízdu, když postupně předjel oba jezdce Tech3 a poté i Cala Crutchlowa. Vale jel tak tvrdě, že jednou v zatáčce Correntaio málem spadl, ale vše ustál. O 7. místo si to v pěkném souboji rozdávali Cal Crutchlow a Bradley Smith. Boj o co nejlepší pozice probíhal i dál v poli. O 12. místo spolu soupeřili Yonny Hernandez, Danilo Petrucci a Scott Redding.

Andrea Dovizioso bohužel začínal odpadat a když bylo 9 kol do cíle, tak ze závodu definitivně odstoupil pro technický problém. Pro Doviho i Ducati je to v domácím závodě velké zklamání. V 6. kole do konce ze třetího místa spadl i Marc Marquez. V tu chvíli si získal Andrea Iannone na druhém místě náskok přibližně vteřinu na dvojici Dani Pedrosa a Valentino Rossi, kteří jeli o třetí místo. Iannone si náskok dokázal udržet a cílem projel druhý. Pro Andreu je to po nedávném zranění ramene skvělý výsledek. Valentinovi se Daniho podařilo předjet a dojel si pro umístění na stupních vítězů. Místní fanoušci měli co oslavovat - Andrea Iannone s Ducati na druhém místě a domácí hrdina Valentino Rossi na místě třetím. Je ale zajímavé, že ani v jedné třídě se nepodařilo žádnému domácímu závodníkovi závod vyhrát, a tak si domácí nemohli užít svou hymnu. Nejlepším závodníkem satelitní motorky je na 5. místě Bradley Smith. Loris Baz je se svým 12. místem nejlepším závodníkem třídy Open.

Spousta jezdců závod nedokončila. Kromě zmíněných odpadlíků na závěr spadl i Cal Crutchlow v nájezdu do zatáčky Arrabbiata. Motorka pak jela rovně a narazila až do ochranných bariér a začalo se z ní kouřit, Calovi se nechtělo moc zvedat, ale naštěstí poté odešel po svých. Celkem závod dojelo jen 18 jezdců. Karel Abraham projel cílem na 17. místě, když se mu po průjezdech boxů podařilo dohnat a předjet Marca Melandriho.