Jeffrey Herlings vítězí i ve Velké ceně Německa MX2 2016

08.05.2016....

Legendární trať Talkessel v Teutschenthalu, kde slavili vítězství v dřívějších dobách i jezdci z éry Českoslovanského motokrosu jako například M. Halm, J. Froněk, J. Mrázek, nebo B. Svatoš. Byla svědkem sedmého závodu osmnáctidílné série FIM Mistrovství světa v motokrosu 2016.

Před závodem byla situace v kategorii MX2 na pozici vedoucího jezdce hodně jasná, vždyť Jeffrey Herlings z předešlých šesti závodů a dvanácti jízd nedojel nikdy hůře jak první a tak nebylo pochyb o tom, že jedenadvacetiletý Nizozemec byl jednoznačným favoritem nejen německého víkendu, ale prakticky celého seriálu. Na druhém místě byl před německou Grand Prix Jeremy Seewer, který na dvojnásobného mistra světa ztrácel sedmdesát bodů. třetí pozici držel Lotyšský jezdec Pauls Jonass, na kterého měl Herlings náskok sto sedmi bodů. Další pozice patří dvěma jezdcům z bývalého východního bloku a to čtvrtému Bulharu Petar Petrovovi a pátému  Aleksandr Tonkovovi z Ruska, který startoval v Teutschenthalu po jedno závodovém výpadku v Lotyšsku. Mezi favority na pódium jsme museli počítat i ze zdá se vyléčeným Dylan Ferrandisem, který díky zranění ramene nestartoval od Velké ceny Thajska a tak vynechal čtyři Grand Prix, aby se vrátil týden před Německým závodem pátým v Lotyšsku. V letošním roce byli výkony Brita Max Anstieho jako den a noc. I když mu v celkovém pořadí seriálu patřilo před GP Německa deváté místo, právě on byl v Lotyšsku celkově druhý.

1. jízda MX2:

Start absolutně nevyšel Paturelovi, když narazil do startovacího zařízení. Za první zatáčkou po startu se objevil na prvním místě a získal tedy i Holeshot Ferrandis, před Tonkovem, Steerrym, Jonassem a Herlingsem. Start rovněž příliš nevyšel Anstiemu, a až 14 byl po prvním kole Seewer. Ve druhém kole se na druhé místo dostasl Jonass, když využil chyby Tonkova, kterého předjeli Steerry a Herlings, za malou chvíli po tom byl již Herlings třetí. Ze zadu se postupně dostával do předu Anstie. To již jezdil šestý a Seewer devátý. po prvních deseti minutách bylo pořadí Ferrandis, Herlings, Jonass, Tonkov, Anstie a Steerry. Do předu šel i Seewer, který měl v jedné ze zatáček štěstí, když překřížil stopu Bernardinimu, který do něj narazil a upadl. Seewer pokračoval dále. V polovině jízdy došlo ke změně na první pozici. To Herlings celkem "pohodlně" předjel Ferrandise. V témže kole se na třetí místo před Jonasse dostal Anstie. Ve dvacáté páté minutě bylo pořadí. Herlings, čtyři sekundy za ním Ferrandis, třetí Anstie. Skvělý finiš předvedl Seewer, když se tři kola před cílem dostal téměř "na dostřel" Jonasse. Dvě kola před cílem jezdil již čtvrtý. Nakonec tedy zvítězil Herlings, před Ferrandisem, Anstiem,  Seewrem, Jonassem, Tonkovem. Sedmý dojel z posledního místa Paturel.

2. jízda MX2

Holeshot nyní získal Jonass, ale ve druhé zatáčce mu podklouzlo přední kolo a spadl. Do vedení se dostal Anstie, před Ferandisem, Paturelem ,Seewerem, Herlingsem, V úvodu jízdy si jezdci vytvořili mezi sebou zhruba sekundové odstupy. Po třetím kole ztrácel pátý Herlings na vedoucího Anstieho sedm sekund. Ale začal tvrdě útočit na Seewera, ale dlouho si z houževnatým Švýcarem nemohl poradit. Mezi tím se Seewer dotáhl na třetího Paturela. V osmém kole Herlings v problémech, ale naštěstí krizovou situaci ustál. V desátém kole již byl opět Herlings za zadním kolem Seewereho, ale Seewer předjel Paturela, což se vzápětí povedlo i Herlingsovi. V jedenáctém kole padá z vedoucí pozice Anstie. A Herlings opět ztratil několik drahocenných desetin na Seewera. Anstie jezdil pátý. Diváci v těchto momentech sledovali skvělý boj mezi dvěma nejlepšími jezdci této kategorie. Zároveň rychle sjeli Ferrandise a Seewer, jej téměř okamžitě předjel. To se i v tomto kole povedlo Herlingsovi. Bylo jisté že jsme sledovali nejdramatičtější jízdu MX2 v této sezóně. Dvě kola před cílem, ale Herlings, Seewera dokázal předjet. Nakonec tedy opět letos již po čtrnácté vyhrál Herlings, před Seewerem, Ferrandisem, Paturelem, Anstiem a šestým Van doninckem. Jonass z posledního místa dojel dvanáctý. Ve Velké ceně Německa kategorie MX2 vyhrál podruhé v kariéře Herlings, před Ferrandisem a Seewerem. V celkovém pořadí seriálu MX2 je v čele Herlings s plným bobovým ziskem tři sta padesáti bodů. Před Seewerem a třetím Jonassem. Na čtvrté místo se dostal Tonkov.