Jeffrey Herlings ovládl 1. jízdu MXGP Španělska 2023

07.05.2023….

Týden po vydařené MXGP Portugalska v Aguedě, se nejlepší motokrosaři planety představili v šestém závodu FIM Mistrovství světa, kterým byla MXGP Španělska v intu Xanadu – Arroyomolinos na předměstí hlavního města Madridu. Již sobotní RAM kvalifikace třídy MXGP byla nesmírně dramatická a dá se říct i pohromou pro favority v boji o titul. Hned v první zatáčce po startu byl jedním z aktérů hromadného pádu Romain Febvre (Kawasaki). Febvre, jenž byl před závodem třetím mužem průběžného pořadí seriálu musel být odnesen na nosítkách, kvůli čemuž musela být jízda opakována. Dalším, kdo kvalifikaci nedokončil, byl čtvrtý jezdec seriálu FIM MXGP Maxime Renaux (Yamaha), jenž sice ani neupadl a když projížděl kolem mechaniků, zdálo se že ukazuje na poruchu jeho motocyklu. Až poté jsme se dozvěděli, že příčinou byla jeho zlomená pravá noha.  Renaux okamžitě odcestoval domů, aby se podrobil její operaci.

Trať doznala proti minulým letům několik změn, kdy pořadatelé upravili některé úseky a skoky. I letos přišlo obrovské množství fanoušků, včetně řady významných hostů jako třeba bratři Marc a Alex Márquezové z MotoGp, či bývalý plochodrážník Greg Hancock. Počasí po celý víkend bylo kolem 25 st. C, což bylo proti tomu, jaké vedra Španělsko prožívá relativně příznivé.

MXGP

1. jízda

Ve fantastické atmosféře, kterou především tvořil místní komentátor a skvělí diváci, nejlépe odstartoval Jeremy Seewer (Yamaha), před Mattiou Guadagninim, Jorgem Pradem (oba GASGAS), Jeffreyem Herlingsem (KTM), Glennem Coldehoffem (Yamaha), Albertem Foratem (KTM), Rubenem Fernandezem (Honda), Calvinem Vlaanderenem (Yamaha), Alessandem o Lupinem (BETA) a desátým Valentinem Guiilodem (Honda). Na konci prvního kola Herlings zaútočil na Prada a byl třetí. V úvodních kolech jsme sledovali skvělé boje, když na konci třetíhon kola dokázal za obrovského jásotu diváků na uměle postavených tribunách kolem trati Prado předjet Herlingse předjet. Po deseti odjetých minutách stále vedl Seewer, před Guadagninim, ale opět zase Helingsem a čtvrtým Pradem. Jen jednu sekundu za domácím idolem a hrdinou byl na pátém místě Coldenhoff a kterého se snažil dojel (ztráta dvě sekundy) další Španěl, Fernandez. Když byl následně Guadagnini těsně za Seewerem, zajel Herlings prozatímní nejrychlejší čas na jedno kolo. V šestém kole byl na vedoucí pozici Gadagnini. Sledovali jsme ty nejlepší jezdce planety, ale i u nich jsme viděli, jak těžké podmínky v podobně extrémně hlubokých kolejí museli zvládat, což se jim ne vždy podařilo, jak by potřebovali. Ital poté během jednoho kola měl na duo Seewer – Herlings náskok dvou sekund. V osmém kole po tvrdém útoku na Seewera byl druhý Herlings. V devátém kole se Seewer propadl na páté místo. Jeho čas na kolo byl v devátém kole o čtyři sekundy pomalejší ostatních. Na Švýcara mocně útočil Fernandez, ale také Forato. V devacáté minutě měl Guadagnini na Herlingse náskok rovných dvou sekund. V následném kole přišel již první atak Nizozemce. Ve dvanáctém kole vedl fenomenální Herligs. Ten byl v tomto kole o tři sekundy lepší než kdokoliv jiný. Pradovi se pomalu ale jistě dařilo stahovat Guadagniniho. Ve čtrnáctém kole dokázal Fernandez předjet Seewera. Na Seewera okamžitě začal dotírat Forato a těsně za nimi byl Vlaanderen. Prakticky ve stejném místě, co Seewera předjel Fernandez Švýcara udolal Forato. V polseních třech kolech byl Prado těsně za svým týmovým kolegou Guadagninim, aby ještě v témže kole byl druhý. Vítězem první jízdy MXGP Španělska se stal Herlings, před Pradem, Guadagninim, Coldenhoffem, Fernandezem, Foratem, Vlaanderenem, Seewerem, Guillodem a desátým Brentem Van Doninckem (Honda).

Výsledky 1. jízdy MXGP

1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 35:37.967; 2. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:08.718; 3. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +0:10.484; 4. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:13.620; 5. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:15.972; 6. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:20.263; 7. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:22.446; 8. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:26.130; 9. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:43.243; 10. Alessandro Lupino (ITA, Beta), +0:49.538; 11. Brian Bogers (NED, Honda), +0:49.865; 12. Tom Koch (GER, KTM), +1:09.502; 13. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:27.965; 14. Mitchell Evans (AUS, Kawasaki), +1:37.511; 15. Kevin Brumann (SUI, Yamaha), +1:51.656; 16. Maximilian Spies (GER, KTM), +1:58.265; 17. Brent Van doninck (BEL, Honda), -1 lap(s); 18. Tristan Purdon (RSA, KTM), -1 lap(s); 19. Ashton Dickinson (GBR, KTM), -1 lap(s); 20. Michael Ivanov (BUL, Husqvarna), -1 lap(s); 21. Simeo Ubach (ESP, Husqvarna), -11 lap(s); 22. Hardi Roosiorg (EST, Honda), -12 lap(s); 23. Xurxo Prol Ormeno (ESP, Husqvarna), -14 lap(s); 24. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), -17 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing