Jan Polívka s Miroslavem Zatloukalem ovládli Mezinárodní Mistrovství České republiky v Sidecarcrossu v Březové nad Svitavou

11.09.2022....

Druhá zářijová neděle roku 2022 patřila pátému podniku Mezinárodního Mistrovství České republiky v sidecarcrossu, který se odjel na legendární trati v Březové nad Svitavou. V areálu, který byl poprvé svědkem závodu side v roce 1974, jsme mohli potkat řadu legend, např. domácího Jaroslava Kříže, který stále ještě závodí v kategorii veterán, kterou se svým spolujezdcem dokonce včera vyhrál. Závodili také Josef Peták se svým spolujezdcem Václavem Hotovým. Mezi diváky nechyběl ani další bývalý mistr České republiky Stanislav Hutira s jeho mechanikem a bratrem Ondřejem. Jako komentátora jsme slyšeli a viděli čtrnáctinásobného mistra ČR Václava Rozehnala, který převzal mikrofón po, v zimě zesnulém, Kamilu Somorovském. Se svými syny do Březové přijeli Jan Polívka st. nebo Miroslav Zatloukal st. Právě Jan Polívka starší byl side legendou nejen ve výsledkových listinách, ale i ve stavbách side speciálů dodnes pamětníkům známým pod názvem JAPOKRA! Pan Polívka zde v Březové skončil celkově druhý v roce 1975. I pan Miroslav Zatloukal starší byl více jak skvělým mitfárou svého bratra Jaroslava. V roce 1976 byli oba bratři na Březovských stráních druzí. Aktivně se závodu třídy Veterán zúčastnil sidecarcrossový mistr ČSSR z roku 1971, jedenaosmdesátiletý, stále ještě více než zdatný Jan Všetečka, jemuž by mnoho současných padesátníků mohli jen závidět.

Právě posádka "mladých" Jana Polívky s Miroslavem Zatloukalem patřila v odpoledních jízdách k těm absolutně nejlepším a ve své společné premiérové sezóně vybojovali celkové vítězství. První jízdu Honza s Mírou vyhráli s naprostým přehledem, před Janem Boukalem a Radkem Vitoněm (obě posádky startují na stroji WSP Zabel). Třetí skončili další legendy, bratři Tomáš a Jakub Vejchodovi (WSP KTM), kteří se do kolotoče side vrátili po tříleté pauze. Čtvrté místo vybojovala posádka Robert Diblík s Michalem Gáborem (WSP GASGAS). Odstoupit pro mechanickou závadu museli dosavadní lídři seriálu Lukáš Černý s Basten Chopinem (JJD JAWA). Na druhou stranu měli štěstí, že startovalo jen třináct posádek, takže nakonec byli klasifikováni na dvanáctém místě a tak získali devět možná v závěrečném součtu extra cenných devět bodů.

V druhé jízdě již Černý s Chopinem vyhráli. Druzí dojeli fantasticky jedoucí Polívka se Zatloukalem a třetí skončili výborní bratři Vejchodové. V celkovém pořadí celkově zvítězil loni v mistrovství republiky poprvé startující bývalý skvělý motokrosař Jan Polívka s legendou se 100% přístupem k závodům Miroslavem Zatloukalem, který v minulosti závodil s Hutirou, Willy Liebelem nebo s další mega legendou Josefem Novotným... Zatímco Míra již v minulosti několik závodů MMČR vyhrál, naposledy vloni v Krásné Lípě s jeho tehdejším řidičem Adrianem Peterem z Německa, pro Honzu Polívku bylo sobotní vítězství vůbec první v kariéře. Oba borci potvrzují, že se sehrávají závod od závodu, když si dokonce minulou neděli vyjeli v Kaplici první čtyři body v seriálu FIM Mistrovství světa. Druhé místo vybojovali bratři Vejchodové a třetí Boukal s Vitoňem. Lídři seriálu Černý -Chopin skončili pátí. Jejich náskok se ale snížil s třiceti bodů na současných sedmnáct. Včerejší závod však ukázal, že nemají absolutně nic jisté, neboť prozatímně druzí, Polívka - Zatloukal, jedou závod od závodu, jízdu od jízdy lépe a lépe. Třetí posádkou průběžného pořadí jsou bratři Vejchodové. Mimochodem právě Černý - Chopin, Polívka - Zatloukal a bratři Vejchodové pojedou 24. a 25. září v týmu Česká republiky "A" Mistrovství Evropy v Sidecarcrossu družstev. Závod se odjede na další slavné trati v Kramolíně u Nepomuku. To také jezdcům potvrdil i šéf sidecarcrossu v ČR pan Přemysl Hájek!

Vítězná dvojice. Zleva: Miroslav Zatloukal a Jan Polívka

Příští závod MMČR se odjede poslední zářijovou neděli v Horním Újezdu u Litomyšle!