Jago Geerts vítězem 2. jízdy i celkovým v FIM MX2 GP Švédska 2022

07.08.2022….

FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 se tento víkend koná jako MXGP Švédska na legendární trati v Udevalle, kde se první závod světového šampionátu motokrosařů uskutečnil v roce 1959.

Mezi významné osobnosti zdejšího areálu patří vůbec první jezdec motokrosové historie v Grand Prix na Yamaze Hakan Anderson. V roce 1972 usedl Švéd za řídítka motocyklu tří ladiček a hned rok na to, v 1973, se stal mistrem světa v tehdy královské kategorii 250ccm.

Ve Švédsku se rovněž odjel osmý podnik mistrovství Evropy EMX125 z našimi stálými a úspěšnými jezdci Julkem Mikulou a Vítězslavem Markem (oba KTM). Tentokrát se o něco málo lépe dařilo Markovi, který celkově skončil osmý. I Mikula skončil v nejlepší desítce, devátý. Před posledním podnikem sezóny, kterou bude za týden GP Finska je Julek šestý a Víťa dvanáctý. V Uddeevalle vyhrál Ivano Van Erp (Yamaha). Celkově vede Cas Valk (Fantic).

MX2

1. jízda

V sobotní kvalifikaci dominoval současný vedoucí jezdec seriálu Jago Geerts (Yamaha), před svým největším soupeřem v boji o titul mistra světa Tomem Viallem (KTM). Doslova další snový víkend prožíval Slovinec Jan Pancar (KTM), který ještě tři kola před cílem kvalifikační jízdy byl druhý. Na to, že tento dvaadvacetiletý skromný kluk jezdí na sériovém motocyklu s tatínkem a maminkou, což je celý jeho tým, jsou jeho výkony neuvěřitelné. Na startu naštěstí nechyběl ani včera odnesený na nosítkách Stephen Rubini (Honda), abych se přiznal, moc jsem jeho dnešnímu startu nevěřil.  Nejlepší start měl Nor Kevin Horgmo (Kawasaki). Před Tomem Viallem (KTM), Jagem Geertsem (Yamaha), Simonem Laengenfelderem (GASGAS), Andreou Adamem (GASGAS), Mikkelem Haarupem (Kawasaki), Roanem Van Moosdijkem (Husqvarna), Thibaultem Benistatntem (Yamaha), Janem Pancarem (KTM), Kayem De Wolfem (Husqvarna) a Liamem Evertsem (KTM. Jakub Terešák byl po prvním kole devatenáctý z třiadvaceti odstartovaných jezdců.  Ještě v prvním kole šel Vialle do vedení a Geerts byl druhý. Ve čtrtém kole měl po kontaktu s Benistantem Pancar, jenž do dalších bojů pokračoval na patnáctém místě. V prvním sektoru čtvrtého kola chyboval Geerts, čehož využil k předjetí Hoorgmo. Odstoupit musel po pádu čtvrtý Adamo. V polovině jízdy si Vialle vytvořil desetisekundový náskok na druhého ne již Horgma, ale opět na Geertse. Geertsův virtuální náskok v čele seriálu byl dvacet bodů. Do potíží s motocyklem se dostal i Van De Moosdijk. V sedmém kole jej předjeli Benistant a De Wolf. Po dopoledním dešti, za kterého byla odstartována i tato jízda se v druhé části rozjížďky objevilo nad závodištěm sluníčko. V poslední části se musel především Laengenfelder bránit náporu Haarupa. Následně se ale v posledních třech kolech třetí Horgmo musel bránit německému jezdci na fabrickém GASGAS. Těsně za Laengenfelderem jeli Haarup a Benistant. Vítězem první jízdy švédské GP MX2 se stal Vialle, před Geertsem, Horgmem, Laengenflderem, Haarupem, Benistantem. Časový odstup mezi čtvrtým a šestým byl jen a pouze jediná sekunda. Sedmý dojel De Wolf, osmý Everts, devátý Rubini, desátý Kay Karssemakers (KTM). Pancar dojel dvanáctý, Van De Moosdijk třináctý a Jakub Terešák osmnáctý.

2. jízda

Laengenfelder, Benistant, Horgmo, Vialle, Geerts, Van De Moosdijk, Haarup, De Wolf, Karssemakers, Pancar a jedenáctý Everts, takové bylo pořadí po startu druhé jízdy FIM MX2 v Uddevale. Terešák jezdil devatenáctý. Na start druhé jízdy se postavilo jedenadvacet jezdců. Po prvním kole vedl na Gasgasu jedoucí, devatenáctiletý Laengenfelder, před Benistantem a již Viallem, který udolal Horgma. Následoval lídr seriálu Geerts. Pancar byl po dvou kolech sedmý.  Na konci třetího kola měl pád Benistant a i když poměrně rychle pokračoval, byl osmý. V pátém kole šel k zemi Vialle. Pořadí po prvních deseti odjetých minutách bylo: Laengenfelder, Geerts, Vialle, Horgmo, Van De Moosdijk, Pancar, Haarup, Benistant, De Wolf, Karssemakers a stále jedenáctý jezdil Liam Everts, jenž včera oslavil své osmnácté narozeniny. Terešák se posunul na místo čtrnácté. Na čele jedoucí rodák Hofu v Německu musel být neustále v plné koncentraci, neboť se k němu více a více přibližoval Geerts. Třetí  Vialle ztrácel na tento tandem v polovině jízdy pět sekund. Čtyři sekundy za Francouzem, jenž po sezóně odchází závodit do Americké části Red Bull KTM Factory, kde bude závodit v americkém superkrosovém a motokrosovém šampionátu. Na čtvrtého Horgma z Norska dotíral Nizozemec na fabrické Husqvarně Van De Moosdijk. Šesté místo držel zuby nehty Pancar, neboť těsně za ním jezdili Haarup, Benistant a De Wolf. Na desáté místo se posunul Everts. Kolem druhé třetiny závodu byl Geerts v pozici, kdy několikrát málem úspěšně šel do vedení. Tohoto souboje dvou nejlpších využíval Vialle, který byl rázem o sekundu na jedno kolo rychlejší. V jedenáctém kole Van De Moosdijk předjel Horgma. V kole dvanáctém byl ve vedení suverén posledních týdnů, Geerts. Následě na cílovém skoku Laengenfelder chyboval, čehož využil Vialle a byl druhý. Velké drama se odehrávalo o páté až osmé místo, kdy byl mezi Horgmem, Pancarem, Haarupem a De Wolfem časový odstup celé tři sekundy. Dokonce čtyři kola před cílem Pancar zajel své druhé nejrychlejší kolo druhé rozjížďky. Jeho ztráta na Horgme byla jeden a půl sekundy. Sedmý Haarup na něj ztrácel jednu sekundu a dvě desetiny. Na konci šestnáctého kola, což bylo tři kola před cílem, se De Wolf probil na páté sedmé místo. Vialle zároveň zajel nejrychlejší kolo druhé jízdy. Oba dva nejleší jezdili v závěru o dvě i tři sekundy lepší časy než jejich nejbližší pronásledovatelé. Z vítězství v druhé jízdě se nakonec radoval Geerts, před Viallem, Laengenfelderem, Van De Moosdijkem, Horgmem, Pancarem, De Wolfem, Haarupem, Benistantem a desátým Evertsem. Terešák skončil šestnáxtý. Celkovým vítězem FIM MX2 GP Švédska se stal Geerts, kterému k vítězství pomohl při rovnosti bodů s druhým Viallem triumf v druhé jízdě. Na pódiu oba nejlepší doprovodil Laengenfelder. Na stupně vítězů se nadostali: Horgmo, Haarup, De Wolf, Benistant, Van De Moosdijk, pancar a desátý Everts. Terešák si z Uddevally odváží osm bodů a sedmnácté místo. V průběžném vedení seriálu je tři Velké ceny před koncem v čele Geerts (637 b.), před Viallem (614 b.) a Laengenfelderem (507 b.). Na dalších pozicích jsou: Horgmo, Benistant, Haarup, Adamo, De Wolf, Rubini a od GP Německa zraněný Švéd Isak Gifting. Jedenáctý je Everts a dvanáctý Pancar. Z českých jezdců je Petr Polák (Honda) dvacátý a Terešák dvacátý druhý.

Výsledky 1 jízdy MX2

1. Tom Vialle (FRA, KTM), 34:01.886; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:06.750; 3. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:10.957; 4. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:13.213; 5. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:13.604; 6. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:14.253; 7. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:32.575; 8. Liam Everts (BEL, KTM), +0:33.621; 9. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:54.730; 10. Kay Karssemakers (NED, KTM), +0:57.669; 11. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:00.530; 12. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:01.888; 13. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +1:15.257; 14. Albin Gerhardsson (SWE, Husqvarna), +1:19.417; 15. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), +1:21.671; 16. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), +1:27.507; 17. Joel Rizzi (GBR, Yamaha), +1:27.887; 18. Jakub Teresak (CZE, KTM), +1:28.758; 19. Kjell Verbruggen (NED, Kawasaki), +1:51.460; 20. Bobby Bruce (GBR, GASGAS), -2 lap(s); 21. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), -13 lap(s); 22. Twan Van Essen (NED, Honda), -14 lap(s); 23. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -18 lap(s);

Výsledky 2 jízdy MX2

1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 35:16.594; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:01.636; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:20.261; 4. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:22.737; 5. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:23.763; 6. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:30.258; 7. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:31.756; 8. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:32.395; 9. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:34.477; 10. Liam Everts (BEL, KTM), +0:51.617; 11. Tom Guyon (FRA, KTM), +0:58.065; 12. Stephen Rubini (FRA, Honda), +1:17.785; 13. Kay Karssemakers (NED, KTM), +1:23.409; 14. Albin Gerhardsson (SWE, Husqvarna), +1:29.542; 15. Joel Rizzi (GBR, Yamaha), +1:37.675; 16. Jakub Teresak (CZE, KTM), +1:40.100; 17. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), +1:54.077; 18. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), +1:57.966; 19. Kjell Verbruggen (NED, Kawasaki), -1 lap(s); 20. Bobby Bruce (GBR, GASGAS), -1 lap(s); 21. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -2 lap(s);