Jack Miller vítězem Moto3 ve Valencii. Mistrem světa je Alex Márquez

09.11.2014....

V posledním viditelně nervózním závodě mistrovství světa sezóny 2014 kategorie Moto3 ve Španělské Valencii, se rozhodlo, že Mistrem světa nejslabší motocyklové kubatury Grand Prix se stal Alex Márquez. Je to po poprvé v dlouhé historii závodů FIM mistrovství světa, které se jezdí od roku 1949, kdy v jednom roce slaví titul mistrů světa bratrská dvojice. Alex se tedy přidal k Marcovi, který si mistrovský titul v královské třídě MotoGP vybojoval již dříve.

Start do závodu nejlépe vyšel největšímu rivalovi Alexe Márqueze, Jack Millerovi. za ním se seřadili Viňales, Antonelli, Márquez a náš Karel Hanika. Jakub Kornfeil se v prvním kole pohyboval kolem desáté pozice. V průběhu několika kol se Hanika držel na jedenáctém místě a Kornfeil kolem místa třináctého. Na čele závodu se sjela skupina jedenácti závodníku, tu vedl nejčastěji Miller pronásledován Viňalesem.

Pět kol před cílem vedl závodní pole Jack Miller těsně následován trojicí Efrén Vázquez, Alex Rins a Alex Márquez. Pořadí se stále měnilo, takže vše byla sázka do neznáma až do posledního kola. Jack Miller jel hodně tvrdě a znovu došlo ke kontaktu mezi ním a Márquezem, což Millera poslalo na čtvrté místo a Márqueze na místo sedmé. Tyto drsné souboje vyhovovaly Isaacovi Viňalesovi, který vedl čtyři kola před cílem náskokem 1,5 sekundy.

V předposledním kole dojel Miller vedoucího Viňalese a těsně před nájezdem do posledního kola Španěla předjel. Viňales sice jede na KTM, ale Millerovi nic nedaroval a znovu šel do vedení. Márquez pokračoval třetí a za sebou držel Kenta, který ještě mohl  závěru rozhodnout, ale k tomu nakonec po drobné chybě Kenta z výjezdu ze zatáčky nedošlo.
Závod nakonec vyhrál Jack Miller, druhý protnul cílovou čáru Isaac Viňales a třetí Alex Márquez, což znamená, že se stává Mistrem světa třídy Moto3 pro rok 2014. Jack Miller byl s výsledkem velmi mírně řečeno rozladěn. Australan přišel o titul rozdílem dvou bodů.
Česká dvojice jezdců Karel Hanika a Jakub Kornfeil závod dokončila v pořadí na desátém a třináctém místě. V celkovém hodnocení letošního seriálu obsadil Jakub Kornfeil dvanácté místo, Karel Hanika premiérovou sezonu jezdce mistrovství světa uzavřel osmnáctý.