IBU Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích: Sobotní program přinesl České republice šest medailí.

25.08.2018....

V Novém městě na Moravě se v sobotu odjely čtyři sprintérské závody IBU Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. Pro Českou republiku ta byla sobota, která se zapíše zlatým písmem do historie. Vždyť Čeští biatlonisté vybojovali šest medailí. Zlato vybojovali junior Jakub Štvrtecký a Michal Krčmář. Stříbro brala juniorka Markéta Davidová a ostřílený Ondřej Moravec. No a bronz junior Vítězslav Hotnig a Tomáš Krupčík.

Sprint Juniorky (7,5 km)

První sobotní závod IBU Mistrovství světa v biatlonu na KL obstaral sprint juniorek a k velké radosti Českých barev medailová nadílka pokračovala. Třetí závod třetí medaile. Druhé místo si totiž vydřela Markéta Davidová, když jí pokořila Kamila Žuková s Polska. V Top desítce ještě skončili další dvě české biatlonistky, když hrdinka včerejší štafety Petra Suchá doběhla osmá a Tereza Voborníková desátá.

Již před startem se očekával největší boj o zlatou medaili mezi právě českou olympioničkou Davidovou a Žukovou. Nakonec Davidová musela běžet tři trestná kola, zatím co Polka kola dvě.

Polská biatlonista zvítězila o 41 sekund a zkompletovala pro zemi našich severních sousedů v Novém Městě na Moravě medailovou sadu. Pro Davidovou je dnešní stříbro již čtvrtou letní medailí. Česká republika si díky tomu udržela vedení v pořadí národů.

Bronz z loňského šampionátu obhájila Ruska Valerija Vasněcovová, která se třemi chybami zaostala za vítězkou o minutu. Skoro dvě minuty již ztrácela čtvrtá Slovinka Živa Klemenčičová.

Komentáře dvou nejlepších

Kamila Žuková: „Jsme v plné přípravě, takže ta forma ještě není optimální. Ale jsem ráda, jak jsem to dnes zvládla. Celkem jsem si pohlídala i střelbu, se kterou mám obvykle problémy. Dnes se mi podařilo Markétu porazit, ale myslím, že to zítra bude opět velká bitva.“

Markéta Davidová: „Nevím, jestli jsem jela jako vítr, ale určitě se mi běželo mnohem lépe než v pátek při štafetách. Bylo to i proto, že na trati to tolik neklouzalo. Po deštích už byla docela suchá. Špatné to je pouze v Plačkovci, ale tam to klouže vždy. Hodně mě mrzí chyby vleže. Myslím, že už mám na to, abych ležku zvládla čistě. Vstoje jsem jednou trefila kalibr, škoda, že terč nespadl. I když by mi to asi ani tak nepomohlo. Kamila dnes byla na trati prostě silnější.“

30. Svobodová -4:16,5 (3),

38. Křižovičová (všechny ČR) -5:09,6 (4).

Sprint Junioři (10 km)

Druhý sobotní závod přinesl pro Český biatlon další medailové žně! Po stříbru Markéty Davidové přišla ve sprintu juniorů na stupně vítězů vystoupili hned dva biatlonisté České republiky. Mistrem světa se stal Jakub Štvrtecký, pro kterého to je na letošním MS druhá zlatá medaile a druhý cenný kov získal i třetí Vítězslav Hornig.

Jakub Štvrtecký vstoupil do závodu ideálně. Ležku odstřílel čistě a dostal se do vedení. Na druhé střelecké zastávce už se mu tolik nevedlo, vysloužil si tři trestná kola, ale přesto odjížděl opět na vedoucí pozici.

Netrvalo dlouho a na čele byly dvě české vlajky. Vítězslav Hornig po dvou chybách na ležce vyčistil stojku a zařadil se o 4,4 sekundy za svého kolegu.

Těsně za Štvrteckého se záhy dostal Bělorus Dzmitry Lazuski a dokonce na první místo zamířil Rus Vjačeslav Malejev. Ten měl na českého reprezentanta po druhé střelbě k dobru 5,6 sekundy, ale ani tato výhoda mu nestačila.

Štvrtecký byl suverénně nejrychlejší na trati a ruského reprezentanta nakonec zdolal o rovných sedm sekund. Lazuski v závěrečném kole nestačil a spadl až na pátou pozici, z čehož těžil třetí Hornig. Česká reprezentace tak rozšířila svou medailovou sbírku na pět kovů.

Úspěšný český den potvrzoval čtvrtý Slovinec Alex Cisar, syn českého otce. Osmý zase skončil Američan Vašek Červenka, syn českých rodičů.  Od 10. do 12. místa se pak seřadili Tomáš Mikyska, Mikuláš Karlík a Ondřej Mánek. Spokojený může být i 16. Jonáš Mareček.