Hanika z Aragónu bez bodů

01.10.2014....

Letošní čtrnáctý, velmi dramatický závod "Gran Premio Movistar de Aragón", probíhající za hodně proměnlivých povětrnostních podmínek, dokončil Kája Hanika na 23. místě, tedy bez bodového zisku.

Závod, který si svým průběhem nic nezadal s nejlepšími současnými thrillery, skončil pro našeho jezdce prakticky už v jeho druhém z 20 kol, kdy brněnský student havaroval na mokrém úseku španělské tratě.

Dnešní den byl od samotného rána velmi náročný: Ráno byla na částech okruhu v Alcanizi taková mlha, že warm upy se nejen jely na mokru, ale především kvůli špatné viditelnosti musely být posunuty. A posunut byl také start naší kubatury Moto3 na 11.25 hodin. A zatímco v kubatuře MotoGP se pochopitelně může konat závod «flag to flag race», tak při proměnlivém počasí mohou jezdci kubatury Moto3 sice využít svých boxů a vyměnit pneumatiky, ovšem vedlo by to k velké časové ztrátě. A jelikož se všechny tréninky včetně kvalifikace jely za sucha, tak byl warm-up jedinou možností pro jezdce a týmy, najít správný "mokrý" setup. V něm skončil Kája Hanika na velmi dobrém P9., což dávalo docela velkou šanci na mistrovské body, ale...Mimochodem tyto podmínky zároveň znamenaly i obrovské pracovní zatížení pro servisní týmy pneumatikářských firem Dunlopu (Moto3 a Moto2) stejně jako Bridgestone (MotoGP), která musely pro 33 jezdců Moto2, 35 pilotů Moto3 a 23 jezdců MotoGP přezout desítky kol ze suchých slicků na pneumatiky do deště.

Ale vraťme se k závodu samotnému, jehož vítězem se nakonec stal italský jezdec Romano Fenati před Alexem Marquezem a Dannym Kentem. Dosavadní lídr šampionátu a Hanikův týmový kolega Jack Miller bohužel rovněž havaroval a musel tak vedení v tabulce mistrovství světa přepustit dnes druhému Marquezovi. Alex Rins (Honda) a jezdec Jakub Kornfeil z moravského Rohatce (KTM) pak dokompletovali Top-5.

Tímto bychom chtěli Jakubu Kornfeilovi popřát k jeho dnešnímu skvělému výkonu, kdy po 2 letech a 152 dnech nabídl českému i moravskému fanouškovi možnost, vidět na špici závodu Grand Prix opět našeho jezdce.

Druhou polovinu elitní desítky vytvořili Bastianini, Oliveira, Binder, Antonelli a Masbou. Body si z Aragónu ještě odvezli "divočák" Ono, Viňales, Vazquez, Danilo a Khairuddin.

V MS je nyní na čele Alex Marquez se ziskem 206 bodů. Na druhé místo se propadl Jack Miller, který ztrácí na Španěla 11 bodů (s 195 na jeho kontě). Třetí je pak Alex Rins (188). Karel Hanika je 18. se ziskem 24 bodů.

"Start se mně podařil a posunul jsem se dopředu. Ve druhém kole jsem bohužel spadl, kdy mně ujelo na mokrém fleku zadní kolo. Zbytek závodu jsem odjel bez stupačky, takže jsem ani nemohl zrychlovat a ani nikoho dojet", konstatoval po dnešním závodě  Karel Hanika.