Grand Prix míří do neznáma: Na řadě je „Gran Premio Red Bull de la República Argentina“

24.04.2014....

Pro 99% paddocku MotoGP je prostředí okruhu "Circuito Termas de Rio Hondo" neznámou destinací. To je výchozí pozice pro třetí letošní závod seriálu MotoGP.

Co se týká okruhu, tak je dlouhý 4.806 km a má šířku 16 metrů. Má celkem 14 zatáček, 5 z nich je levých a 9 pravých. Nejdelší rovinka je dlouhá 1.076 m a okruh byl postaven v roce 2008 a modifikován - homologován - pro závody Grand Prix v roce 2012. Bude to závodní premiéra mistrovství světa silničních motocyklů, doposud se zde konaly pouze motocyklové závody počítané do argentinského šampionátu.

Vloni se zde ale konaly testy, kterých se zúčastnili 4 piloti z MotoGP - Barbera, Bautista, Bradl a Crutchlow a 2 z Moto2 - Rabat a Terol, ale ještě zde nikdo nejel z Hanikovy kubatury, tedy z Moto3.

Na všechny účastníky zde čeká nejen úplně neznámé prostředí, ale i jiné nástrahy, včetně vysokých cen a nepříjemného cestování.

Při «Gran Premio Red Bull de la República Argentina» se jistě pokusí Australan Jack Miller (19) - Kájův týmový kolega - z týmu Red Bull KTM Ajo zvýšit svůj doposavadní 18 bodový náskok. V Texasu vyjel do závodu poprvé z Pole-Position, naposledy vystartoval z první pozice nějaký "klokan" v nejslabší objemové kubatuře (125 ccm/Moto3) v Assenu 2004, byl to Casey Stoner - a rovněž s motocyklem KTM.

Miller tedy dvakrát letos vyhrál, dvakrát stál na stupních i Efren Vazquez z německého týmu SaxoPrint-RTG, vždy byl odmávnut jako třetí a to znamená průběžné druhé místo.

Jack Miller

Pilot týmu Sky VR46-KTM Romano Fenati je určitě dalším, s kterým je nutno počítat. Po druhém místě v Texasu je nyní průběžně třetí. Ostatně Fenati se už v roce 2012 postaral o senzaci začátkem sezóny, když s motocyklem FTR-Honda skončil v Kataru druhý a vzápětí vyhrál v Jerezu. A právě tento Ital zůstal za Millerem v Austinu o pouhých 0,069 sec.

Mezi oběma piloty týmu Estrella Galicia 0,0 Alexem Rinsem a Alexem  Márquezem je velmi dobře schovaný nenápadný český jezdec Jakub Kornfeil. "Kubajz" už třikrát skončil v závodech GP pátý (Brno 2010; Jerez 2013; Austin 2014), přijde nyní konečně jeho první podium?

Jakub Kornfeil

Nesmíme zapomenout na zkušeného Francouze Alexise Masboua (Ongetta-Rivacold Honda), Rossiho mladého svěřence Francesca Bagnaiu (SKY Racing Team VR46), Portugalce Miguela Oliveiru (Mahindra Racing) a stále se zlepšujícího Skota Johna McPheeho (SaxoPrint RTG).

Náš Rookie Karel Hanika dojel při premiéře v Losailu 14.; při druhém závodě v Austinu pak byl odmávnut na místě 10.; jak strmá bude jeho křivka výkonnosti po závodě na okruhu "Termas de Río Hondo Circuit"? Posune své výsledkové maximum opět vzhůru?

Karel Hanika

"Všichni zde začnou od nuly, což je pro mě výhoda. Nedávám si žádný cíl, nejsem vůbec pod nějakým tlakem. Snad jen to, že bych chtěl celkově vyhrát soutěž "Rookie of the Year 2014", řekl před nedělním odletem do Argentiny Kája Hanika.

A nejen Kája Hanika dobře ví, že o novém argentinském okruhu neexistují žádné videové záznamy, nedají se využít ani zkušenosti z minulých závodů. A dokonce neexistuje ani žádná hra na PC, která by se týkala tohoto okruhu. A tak se každý těší na čtvrtek, kdy se konečně na skútrech budou moci svést jezdci po trati"Circuito Termas de Rio Hondo".