Grand Prix Belgie v motokrosu MX1, MX2 již tento víkend

13. 8. 2013....

Belgický motokros měl svojí první GP v roce 1957, kdy v Namuru vyhrál třídu 500ccm švédský jezdec Sten Lundin. Vůbec první Grand Prix třídy 250ccm, se jela v Loppemu v roce 1962 a triumf slavil Brit Arthur Lampkin.

Zatím co letošní GPMX se jede na trati Pleine Militaire de Sans Souci v Bastogne, musíme vzpomenout bohatou historii Grand Prix v Belgii.

Na vrcholu seznamu je nejslavnější Belgická pista Citadelle v Namuru, Zeptáte-li se jakéhokoliv belgického jezdce na jeho nejoblíbenější tratˇ, většina zmíní právě Namur a to i přes jeho nebezpečost a složitost. Jedinečná atmosfera v Namuru, se nedala s jinou GP ve světě srovnat.

Ostatní tratě na kterých se za pětapadesát let Mistrovství světa v Belgii odjelo, mimo jiné v Borloon, Nismes, Kester, Lommel ale žádná se s Namurem nemůže srovnat.

Namur byl také svědkem historických záznamů, Antonio Cairoli zde vyhral svou první Velkou Cenu v roce 2004. Stefan Everts zde vyhrál 50. GP a získal tady i 10. titul Mistra světa. Eric Geboers zde získal pátý titul Mistra světa a zároveň zde ukončil kariéru.

''Namur pro mě bude vždy zvláštní" řekl kdysi Everts. "Měl všechno a vůbec to nebylo snadné místo k závodění, úzké a kluzké místa ve stínu stromů, jsem štˇastný co jsem v Namur dokázal, byla to nejzvláštnější tratˇ na které jsem jel. "

Roger de Coster, který vyhrál v Namuru sedmkrát, byl vždy atmosférou závodu unešen, napřed jako divák později jako jezdec.

Ale letos je to Bastogne. Další nová éra ve světě motokrosu.

Na horním snímku největší naděje domácích Belgičanů Clement Desalle.