Grand Prix Belgie MX1, MX2 neděle

18. 8. 2013....

Za příjemného motokrosového počasí, kdy se nedělní slunce skovalo za mraky a teploměr těsně překročil dvacet stupnů. A i když v závěru druhé jízdy MX2 začalo mírně pršet a do konce dne již nepřestalo. Se Grand Prix Belgie v Bastogne odjel další patnáctý  závod sedmnácti dílného seriálu motokrosového Mistrovství světa.

V MX1:  1. jízdě se start nejlépe povedl vedoucímu jezdci seriálu Antonio Cairolimu z Italie na KTM, Druhý Clement Desalle domácí pilot na Suzuki a třetí uzdravéný Gautier Paulin z Francie na Kawasaki. Tady se až do cíle pořadí nezměnilo. Následovali Bobryshev, Srijbos, de Dycker, Barragan. Ve třetím kole de Dycker předjel Strijbose. V sedmém kole se pořadí na čtvrtém až sedmém místě pořásně zamíchalo Strijbos se s de Dyckerem dostali před  ''Bobbyho '' z Ruska, ale de Dycker se v zápětí propadl z pátého na sedmé místo. V závěru vyvrcholil boj o vedení který v posledním kole rozhodl pád Desalla.

Druhou jízdu za deště začal nejlépe opět Cairoli, ale hned v prním kole jej předjel Clement Desalle a okamžitě začal zbytku pole ujíždět. Start se také povedl exmistru světa Davide Philippaerts, za ním následovali Bobryshev a Pourcel ten ale s nejryclejšími tempo neudržel a propadl se až na konečné osmnácté místo. Start se naopak nepovedl Paulinovi a de Dyckerovi, zatím co se de Dycker probojoval na konečné osmé místo, Paulin po pádu odstoupil. V sedmém kole Bobryshev předjel třetího Philippaertse, K největším soubojům docházelo v polovině jízdy především mezi čtvrtým až šestém místem, kdy  Philippaertse úspěšně zdolali van Horebeek i Strijbos. V posledním kole se ještě Kevin Strijbos dostal na čtvrtou příčku před van Horebeeka.

V čele závodu nedal Desalle Tonymu šanci a po pěti letech vítězí někdo jiný, než právě TC 222. Ten byl se svým umístněním rovněž velmi spokojen, protože do posledních dvou Velkých Cen, kdy je ve hře sto bodů a Antonio Cairoli má pohodlný náskok devadesáti bodů.

Výsledky  MX1: 1. jízda: 1. Cairoli, 2. Desalle, 3. Paulin, 4. Bobryshev, 5. van Horebeek, 6. dr Dycker, 7. Strijbos, 8. Simpson, 9. Searle, 10. Leok.

MX1, 2. jízda: 1. Desalle, 2. Cairoli, 3. Bobryshev, 4. Strijbos, 5. van Horebeek, 6. Searle, 7. Philippaerts, 8. de Dycker, 9. Roelants, 10. Simpson.

Výsledky GP Belgie: 1. Desalle, 2. Cairoli, 3. Bobryshev, 4. Strijbos, 5. van Horebeek, 6. de Dycker.

Průběžné pořadí MXGP: 1. Cairoli, 2. Desalle, 3. de Dycker, 4. Paulin, 5. Strijbos, 6. Searle.

Bez zraněného Jeffrey Herlingse, který si při včerejší kvalifikaci vykloubil rameno a přišel tím pádem o možnost získat vítězství ve všech GPMX v sezoně. Odstartovala tradičně v pravé poledne první jízda MX2.

MX2, 1. jízda: Holeshot si vybojoval Maxime Despey z Francie na Yamaze, před Ferrisem, Tixierem čtvrtý byl Charlier. Od samého úvodu splolu soupeřili o první místo Desprey a vítěz kvalifikace Australan Dean Ferris také na Yamaze. Boj probíhal též o třetí až sedmé místo, kde se situace stále mněnila. v sedmém kole se na malý okamžik dostal na čtvrté místo Tonkov, ale on a Nicholls v kole sedmém z bojů o přední umístnění odstoupili.V čele závodu až do třínáctého kola byl Desprey, ale zde neodolal mnoha atakům Ferrise a nakonec skončil čtvrý. V závěru jel výborně Tixier a nakonec byl klasifikován jako druhý. Ze čtvrtého místa až na sedmadvacáté se propadl tři kola před cílem Ferrandis.

V druhé jízdě byl po startu nejrychlejší Glenn Coldenhoff z Nizozemí na KTM, ale ve druhé zatáčce jej předjel Dean Ferris  a všem začal pomalu a jistě ujíždět a získal maximální počet padesáti bodů a hlavně první vítězství v seriálu Grand Prix ve své kariéře. Třetí byl Jose Butron za Španělska s KTM. Na prvních třech místech byla situace naprosto stejná z první jízdou MX1, kdy se pořadí na prvních třech místech  od průjezdu prvním kolem až do cíle nezměnilo. V úvodu jezdil čtvrtý Charlier, ale ten se postupně propadal až na konečné sedmé místo. Skvělou jízdu předvedl Febre a získal osmnáct bodů za čtvrtou příčku.

Výsledky MX2, 2.jízda: 1. Ferris, 2. Tixier, 3. Charlier, 4. Desprey, 5. Febvre, 6. Gajser, 7. Butron, 8. Coldenhoff, 9. Anstie, 10. Clemont.

MX2, 2. jízda: 1:Ferris, 2. Coldenhoff, 3. Butron, 4. Febre, 5. Tixier, 6. Nicholls, 7. Charlier, 8. Ferrandis, 9. Lupino, 10. Tonkov.

Výsledky GP Belgie MX2: 1. Ferris, 2. Tixier, 3. Coldehoff, 4. Butron, 5. Febvre.

Průběžné výsledky MXGP: 1.Herlings, 2. Tixier, 3. Butron, 4. Charlier, 5. Coldehoff, 6. Ferris.