Grand Prix Austrálie kategorie Moto3 vyhrál Oliveira. Kornfeil pátý a Hanika čtrnáctý

18.10.2015....

Závod třídy Moto3 proběhl za ideálních podmínek, které v Austrálii panují už od rána. Teplota vzduchu byla 15°C a trať měla 30°C.

Do slova a do písmene začali závod oba Čeští jezdci Karel Hanika, tak i Jakub Kornfeil , kteří se na začátku závodu dokázali dostat do čela závodu. Bohužel pak oba spadli, ale poté předvedli parádní stíhací jízdy.

Po prvním kole byl na čele stále Oliveira, ale skvěle jel Kuba Kornfeil, který se dostal na druhé místo. Efren Vazquez byl na třetím místě a hned za ním byl Danny Kent, který se dostal už na 4. místo. Karel Hanika se bohužel propadl na 15. místo. Dobrý výkon předváděl i Juan Mir, který startoval jako náhradník a ve své premiéře se dokázal dostat na 6. místo. Bohužel v dalších kolech se Kuba propadl na pozici kolem 8. místa. Karel Hanika se dokázal znovu propracovávat vpřed, když byl na 9. místě a stále se držel v první skupině. Dobrý progres měl i Enea Bastianini, který se z konce startovního pole dostal na 12. místo. V pátém kole spadl Livio Loi, který měl závod skvěle rozjetý a byl také v přední skupině.

Karel Hanika i v dalších kolech předváděl skvělý postup vpřed, který se dostal v jednu chvíli i do vedení. Bohužel v tu chvíli vyjel Kuba Kornfeil mimo trať. Do závodu se vrátil, ale na 23. místo. Následně v 7. kole spadl John McPhee přes kterého spadl Juan Mir a poté v té samé zatáčce skončil i Andrea Migno.

Karel Hanika i v dalších kolech předváděl skvělý postup vpřed, který se dostal v jednu chvíli i do vedení. Bohužel v tu chvíli vyjel Kuba Kornfeil mimo trať. Do závodu se vrátil, ale na 23. místo.

Deset kol do konce přišel hromadný pád Antonelliho, Kenta a Bastianiniho. Danny Kent jel vnějškem a zavřel Niccola Antonelliho, takže oba spadli a do nich ještě narazil Enea Bastianini, takže všichni tři skončili na zemi. To ovlivnilo i některé jezdce za nimi, kteří museli vyjet mimo. Kent i Bastianini museli poté na vyšetření do Medical centre. Dannymu nic není, ale Enea bude muset ještě na další vyšetření s levou rukou. Z hlediska zisku titulu na tom nejvíce vydělal Miguel Oliveira, protože Danny i Enea byli na zemi a Miguel měl na to stáhnout spoustu bodů. Kent by se v tu chvíli stal mistrem světa, pokud by Oliveira neskončil na stupních vítězů.

Na čelo závodu se dostal Romano Fenati. Za ním byl Miguel Oliveira, Jorge Navarro a Efren Vazquez. Za nimi jel v lehké ztrátě Brad Binder a poté už jel Kuba Kornfeil. Karel Hanika jezdil na 15. místě. Pět kol před cílem se Kuba dotáhl k vedoucí skupině a opět se dostal do bojů o stupně vítězů. Dvě kola před cílem se dokonce dostal na druhé místo za Miguela Oliveiru. V tu samou chvíli spadl Jorge Martin v boji o 8. místo, ale do závodu se vrátil.

Kuba Kornfeil do posledního kola najížděl ve vedení, ale poté ho překonali oba jezdci tovární KTM, bohužel poté se před Kubu dostali i ostatní jezdci. Vítězem závodu se stal Miguel Oliveira, který se vlastně dostal ještě do bitvy o titul, protože na Kenta nyní ztrácí 40 bodů. Miguel závod shrnul jednoduše, že byl "šílený." Na druhém místě skončil Efren Vazquez a o třetím místě musela rozhodnout cílová kamera. To nakonec získal Brad Binder, když překonal Jorge Navarra o 9 tisícin vteřiny. Kuba Kornfeil projel cílem na 5. místě. Dobrý výkon předvedla Maria Herrera, která skončila na 11. místě, když se mezi kluky neztratila a dokázala s nimi po celý závod bojovat o co nejlepší pozici. Karel Hanika skončil i po pádu na 14. místě.

Závod po spoustě pádů dokončilo jen 19  jezdců, z nichž se ještě Hanika a Martin po pádu dokázali vrátit, takže jen 17 závodníků nespadlo.