MS Biatlon: Gabriela Koukalová vybojovala na biatlonovém mistrovství světa zlatou medaili

10.02.2017....

Obrovským úspěchem pro Gabrielu Koukalovou a celý Český biatlon skončil dnešní závod žen ve sprintu na 7, 5 km na Mistrovství světa v Hochfilzenu. Famózní běh a excelentní střelba byla základem, že Gabča získala zlatou medaili a nejlepší výsledek dosavadní kariéry, což potvrdilo častá konstatování odborníků, že rodačka z Jablonce nad Nisou zraje jako víno.

Jak se nakonec ukázalo skvělý tah předvedl i náš realizační tým, když Gábinu nasadil až na konec startovního pole. Důvodem bylo postupné ochlazování vzduchu a hlavně sněhu.

Řada největších konkurentek naší závodnice na první střelbě chybovala, když Dorinová Habertová  minula terč jednou, Kaisa Mäkäräinenová a Dorothea Wiererová dokonce dvakrát. Do popředí se tak dostaly jiné závodnice.

Na první pozici se dlouho držela Francouzská biatlonistka  Chevalierová, kterou sesadila z trůnu až nejlepší žena světového poháru . Laura Dahlmeierová zaznamenala dvě nuly a překonala Francouzku o 21 vteřin. .

V celém startovním poli už zbyla jediná žena, která mohla s obsazením stupňů vítězek ještě zamíchat. Gabriela Koukalová zvládla první střelbu bezchybně a byla také dostatečně rychlá na to, aby o dvě desetiny přebrala vedení. Náskok na Dahlmeierovou byl při příjezdu na druhou střelbu skoro 10 sekund, a tak byla reálně ve hře zlatá medaile.

Koukalová si své rány hlídala, nervy drásající situaci ustála a nemusela na trestné kolo. Místo toho ihned proťala mezičas po střelbě a světelná tabule vyplivla náskok 10,5 vteřiny na Lauru Dahlmeierovou. Němka v posledním kole potvrdila jakou rychlou je běžkyní, a tak nebylo ještě nic rozhodnuto.

Česká reprezentantka však výraznější drama nepřipustila a do cíle dorazila za zvuků české hymny o čtyři sekundy dříve než Dahlmeierová. Koukalová získala své druhé světové zlato, z toho první individuální. Navázala tak na 12 let starý triumf Romana Dostála, který se shodou okolností urodil právě v Hochfilzenu. Jde o třetí individuální zlato pro český biatlon, kromě Dostála se mistryní světa stala i Kateřina Holubcová Jakešová.

Po dvou chybách vleže zachránila závod nulou na stojce Eva Puskarčíková, nakonec 17. nejlepší žena sprintu. Stejný počet chyb udělala i Lucie Charvátová, které patřilo 32. místo. Komu se nevedlo, byla Veronika Vítková. Pět chyb jí vystavilo stopku pro nedělní stíhačku. Skončila až 68.