Gabriela Koukalová vítězkou novinářské ankety Sportovec roku 2017

22.12.2017....

Slavnostní vyhlášení výsledků novinářské ankety Sportovec roku 2017 proběhlo 21. prosince v pražském hotelu Hilton Prague.

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejnadanějších juniorů a Sportovní legenda převzali svá ocenění v přímém televizním přenosu vysílaném na ČT1, který moderoval Libor Bouček. Slavnostní večer doplnilo hudební vystoupení Davida Kollera, Tonyi Graves a Terezie Kovalové. V 59. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy 217 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje více jak 20 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2017 získala Gabriela Koukalová, mistryně světa a vítězka dvou disciplín Světového poháru v biatlonu. Novou královnu českého sportu korunoval předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis společně s Jozefem Pribilincem, olympijským vítězem a dvojnásobným držitelem ocenění Sportovec roku. V nejlepší desítce se objevilo pět zástupkyň něžného pohlaví a obsadily následující příčky. Za první Koukalovou získala druhé místo mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Třetí příčku vybojovala tenistka Karolína Plýšková Dále následovala, na celkově pátém místě, všestranná lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. A šesté místo získala rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Čtvrtou příčku obsadil mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který byl současně nejlepším mužem v anketě Sportovec roku 2017. Sedmé místo patřilo sportovnímu lezci Adamu Ondrovi. Osmou příčku získal kajakář Josef Dostál. Devátou pozici obsadil další rychlostní kanoista Martin Fuksa. A desátou příčku získal oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z MS.

Sportovními legendami se stali házenkáři z MS roku 1967.

Nejlepším kolektivem roku 2017 se stala reprezentace ČR v malém fotbalu. Druhou příčku vybojovali fotbalisté SK Slavia Praha. Bronzový stupínek vybojovali hokejisté HC Kometa Brno.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, se na děleném prvním místě umístila aktuální mistryně Evropy v atletice juniorů do 20 roků Michaela Hrubá s Filipem Nepejchalem. Ten se letos stal mistrem světa juniorů ve vzduchové pušce a mistrem Evropy v libovolné malorážce. Třetí místo vybojoval mistryně světa ve vodním slalomu Antonie Galušková.

Na tiskové konferenci po slavnostním večeru také zaznělo, že o svém případném startu na olympiádě v Pchjongčchangu rozhodne po novém roce. Do této sezony totiž Koukalová zatím nezasáhla kvůli problémům s lýtkovými svaly.

"V polovině ledna bude vydáno prohlášení a uvidí se, jak to bude s olympijským startem. Do poloviny ledna proto poprosíme o klid a čas na přípravu," uvedl za Koukalovou moderátor tiskové konference Michal Dusík. Potom už hovořila česká sportovní královna.

Už jste stihla s maminkou prohodit pár slov?

„Viděly jsme se jen krátce. Už jsme se společně i vyfotily. Viděla jsem ji v průběhu toho svého pokusu o proslov, jak ji to dojalo, a měla slzy v očích. Poznám to na ní už na dálku a byl to skvělý zážitek pro mě i pro ni. Doufám.“

Je pro vás ta korunka pro vítězku i určitou vzpruhou v této sezoně?

„Vždycky to má nějaký smysl. Každé ocenění je pozitivní pecka a dodá vám motivaci do další části přípravy a sportovního života. Moc si toho vážím. Ať se ale nikdo neurazí, tak je to pro mě trochu míchání hrušek s jablky. Těžko hodnotit, kdo je nejlepší. V mých očích jsou nejlepší všichni. Jsem hrdá, že pocházím ze země, která má tolik vynikajících sportovních osobností.“

Dá se třeba říct, že rok 2017 je pro vás díky tomuto ocenění i tím nejlepším?

„Rozhodně taková trofej je pochvala. Je to super a doufám, že to není poslední slovo, které jsem ve své sportovní kariéře dala. Snad to budu moci potvrdit. Trochu jsem si vzpomněla na ten jeden globus, který jsem vyhrála z postele (zřejmě Chanty Mansijsk 2016 – malý křišťálový globus za závody s hromadným startem, kdy byl poslední závod zrušen kvůli spadlému sloupu). Říkala jsem si tedy, že to je vlastně vtipný, že ty nejhodnotnější ceny jsem vlastně vyhrála z postele.“

Další pořadí:

11. Ondřej Tunka (vodní slalom) 205, 12. David Pastrňák (lední hokej) 188, 13. Martin Šonka (letecká akrobacie) 182, 14. Eva Samková (snowboarding) 154, 15. Jaroslav Kulhavý (horská kola) 149, 16. Ondřej Moravec (biatlon) 142, 17. Tomáš Bábek (dráhová cyklistika) 141, 18. Lukáš Krpálek (judo) 136, 19. Jaromír Jágr (lední hokej) 134, 20. Petr Čech (fotbal) 105, 21. Vít Přindiš (vodní slalom) 90, 22. Petra Kvitová (tenis) 80, 23. Zuzana Hejnová (atletika) 70, 24. Petr Frydrych (atletika) 63, 25. Lucie Šafářová (tenis) 54, 26. Zdeněk Štybar (silniční cyklistika) 52, 27. Andrea Hlaváčková (tenis) 50, 28. Jakub Holuša (atletika) 48, 29. Tomáš Satoranský 48, 30. Jan Veselý (oba basketbal) 43.

Kolektivy:

1. reprezentace ČR v malém fotbalu 335,

2. SK Slavia Praha (fotbal) 310,

3. HC Kometa Brno (hokej) 298.

4. rychlostní kanoistika - K4 500 m (Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba, Radek Šlouf) 114, 5. vodní slalom - hlídka K1 (Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš ) 111, 6. fotbalisté FC Viktoria Plzeň 108, 7. basketbalistky USK Praha 79, 8. volejbalisté ČR 49, 9. sportovní střelba - trap (David Kostelecký, Jiří Lipták, Vladimír Štěpán) 31, 10. aletika - štafeta na 4x400 metrů (Patrik Šorm, Jan Tesař, Jan Kubista, Pavel Maslák běh) 25.