Francie, nejlepší tým vyhrál MXoN 2014!

29.09.2014....

68. ročník Monster Energy FIM Motocross of Nations zde na pískovém okruhu v lotyšském Kegumsu je minulostí. Vítězem Chamberlain Trophy je pro rok 2014 podruhé v historii tým ze země Galského  kohouta Francie.

Tým v němž startovali Gautier Paulin, Steven Frossard a Dylan Ferrandis, ten dokonce získal cenu Ricky Carmichaela za nejlepšího mladého jezdce. Tito tři mušketýři si společně se svým manažerem převzali z rukou presidenta FIM Vito Ippolita cenu pro nejlepší mančaft letošního Motokrosu národů.

Obhájci titulu tým Belgie ve složení Jeremy Van Horebeek, Kevin Strijbos a Julien Lieber s manažerem Joel Smetsem brali nakonec místo druhé. Zajímavostí určitě je, že Belgie má třiadvacáté pódium, za posledních pětadvacet let.

Těžký den, měl dnes tým USA, ale i přes všechny nástrahy a komplikace vybojovali jezdci  Ryan Dungey, Eli Tomac a Jeremy Martin vedení managerem Roger De Costerem tří místo

1. jízda: MX2-MXGP
Skvěle se celý víkend předváděl Rus Aleksandr Tonkov na Husqvarně 350cc. Odměnou mu byl i zisk 1000 Euro za FOX Holeshot. Na druhém a třetím místě jeli po startu Němec Max Nagl a Ryan Dungey s USA, brzy se před ně, ale dostal Francouz Gautier Paulin

Netrvalo dlouho a Francouz jel na prvním místě a svým soupeřům, "jen řekl Au revoir."  Na druhé místo se následně dostal Dungey, na třetí Nagl a na čtvrté se přes Tonkova dostal Belgičan Jeremy Van Horebeek.

V první polovině jízdy se dopředu probíjel na 250cc Antonio Cairoli, než se odporoučel k zemi po těžkém pádu, kdy se následně držel za koleno. Tony si dle jeho vyjádření poranil vazy v koleně, ale to by nebyl Cairoli, aby nenatoupil do druhé jízdy.

Nejlepším jezdcem MX2 byl v úvodní jízdě na sedmém místě Nizozemec Glenn Coldenhoff, těsně následovaný Britem Tommy Searle a Francouzem Dylan Ferrandisem.

Závod 1 top deset: 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 35: 13,245; 2. Ryan Dungey (USA, KTM), 0: 03,732; 3. Maximilian Nagl (GER, Honda), 0: 04,814; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), 0: 13,464; 5. Aleksandr Tonkov (Rus, Husqvarna), 0: 15,220; 6. Filip Bengtsson (SWE, KTM), 0: 32,340; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), 0: 36,143; 8. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), 0: 40,866; 9. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), 0: 46,237; 10. Davide Guarneri (ITA, TM), 0: 47,836

Pořadí Národů Top deset: Francie, USA, Belgie, Velká Británie, Rusko, Německo, Austrálie, Švýcarsko, Portugalsko, Švédsko.

2. jízda MX2-OPEN

Tentokrát 1000 Eurovou odměnu FOX Holeshot za nejlepší start získal Francouz Steven Frossard, před Tommy Searle z Velké Británie, třetí jel Švéd Fredrik Noren a čtvrtý v úvodu začal Belgický lišák Kevin Strijbos.

Strijbos povzbuzen vítězstvím v sobotní kvalifikaci neztrácel čas a brzy šel do vedení. Frossard si jel celkem v poklidu pro druhé místo. Na třetím a čtvrtém místě se seřadili dva jezdci z Velké Británie Dean Wilson a Tommy Searle. Poklonu musíme složit i celkem neznámému Švédovi Frederik Norenovi, který vydřel páté místo.

Šokující úvod zažil Američan Eli Tomac, když se po startu pohyboval mimo první desítku. Nakonec Tomac dojel na šestém místě. Později sdělil, že pro další jízdu změnili nastavení motocyklu a jízda byla mnohem lepší.

Závod 2 top deset: 1. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 35: 28,584; 2. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), 0: 03,329; 3. Dean Wilson (GBR, Kawasaki), 0: 21,875; 4. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), 0: 23,377; 5. Fredrik Noren (SWE, Honda), 0: 25,580; 6. Eli Tomac (USA, Honda), 0: 26,102; 7. Tanel Leok (EST TM), 0: 26,726; 8. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), 0: 27,713; 9. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), 0: 43,243; 10. Marc de Reuver (NED, Honda), 0: 45,552.

Pořadí Národů Top deset: Francie, Velká Británie, Belgie, USA, Nizozemí, Švýcarsko, Austrálie, Estonsko, Německo, Rusko.

3. jízda MXGP-OPEN
Poslední jízda víkendu proti sobě postavila "MXGP a OPEN", což zpravidla je to nejlepší co můžou týmy nabídnout.

Neuvěřitelný start předvedl Němec Dennis Ullrich, čímž odjíždí domů bohatší o 1000 Euro za FOX Holeshot.

Ullricha ještě v prvním kole odsunul do pozadí razantně jedoucí Van Horebeek, za Belgičanem jeli Paulin, Tonkov a Frossard. Brzy se pořadí na prvním místě měnilo znovu, když Van Horebeeka předjel dnes neporazitelný Paulin.

Mezitím po nepovedeném startu se představil Eli Tomac, takový na jakého jsme se určitě těšili. Jeho jízdu, bychom mohli pojmenovat, jako "utržený se řetězu." Dokázal zajet nejrychlejší kolo rozjížďky, téměř o dvě sekundy rychleji než Paulin, ale na lepší než třetí místo to dnes nestačilo.

Za vítězným Paulinem dojel tedy druhý Van Horebeek a třetí Tomac. Čtvrtý byl další Francouz Frossard, což znamenalo i celkové vítězství Francie v dnešním MXoN. Pátý byl Brit Wilson, který byl nakonec obrovsky frustrující, když se dozvěděl, že reprezentační kolega Shaun Simpson přetrhl řetěz. Tato věc totiž znamenala, že jak USA, tak i Velká Británie získala shodný počet bodů a USA nakonec lepším umístněním v rozjížďce, kdy v první jízdě dojel Dungey druhý skončila třetí a Velká Británie čtvrtá.

Jízda 3 top deset: 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 34: 03,950; 2. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), 0: 02,146; 3. Eli Tomac (USA, Honda), 0: 04,436; 4. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), 0: 21,369; 5. Dean Wilson (GBR, Kawasaki), 0: 24,872; 6. Aleksandr Tonkov (Rus, Husqvarna), 0: 26,519; 7. Tanel Leok (EST TM), 0: 27,657; 8. Arnaud Tonus (SUI, Kawasaki), 0: 29,083; 9. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 0: 31,589; 10. Rui Goncalves (POR, Yamaha), 0: 47,533.

Celkové pořadí Národů Top deset: Francie, Belgie, USA, Velká Británie, Německo, Itálie, Švýcarsko, Rusko, Estonsko, Nizozemsko