Dominantní vítězství Jorge Lorenza v katarském Losialu

20.03.2016....

Start do úvodního závodu MotoGP 2016 Commercial Bank Grand Prix Kataru na okruhu v Losailu, za ideálních povětrnostních podmínek, když teplota vzduchu byla těsně pod dvaadvaceti stupni, nejlépe vyšel úřadujícímu mistru světa a momentálně největšímu favoritovi třídy MotoGP Jorgemu Lorenzovi, jenž se dostal do vedení. Dobře odjel i Andrea Iannone, který se zařadil na druhé místo. Naopak start nevyšel Marcovi Marquezovi, který se propadl na 5. místo. Pořadí po startu tedy bylo Lorenzo, Ianone, Dovizioso, Rossi, Marquez, Pedrosa, Viñales.

Hned od prvních kol bylo vidět, jak jsou Ducatky dobře naladěné na maximální rychlost na cílové rovince, když se oba Andreové v prvním kole přehnali kolem Jorgeho Lorenza a ten neměl vůbec šanci. Zejména Andrea Iannone měl skvělé tempo. Na čele se pak vytvořila pětice - Iannone, Dovizioso, Lorenzo, Rossi a Marquez, která si vyjela náskok už šest desetin na ostatní soupeře. Za nimi společně jeli Pedrosa a Viñales, dále byla mezera jedné vteřiny, kde jel sám Cal Crutchlow.

Ve třetím kole Marc Marquez předjel Valentina Rosssiho. V sedmém kole přišel parádní souboj obou předních jezdců a zároveň týmových kolegů. Bohužel těsné souboje netrvaly dlouho, když Andrea Iannone na konci kola ve 13. zatáčce spadl na podklouznutí předního kola. Díky těmto soubojům se na ně dotáhl Jorge Lorenzo a Marc Marquez.

Čtrnáct kol do cíle se Jorge Lorenzo dostal před Andreu Doviziosa a ujal se vedení. V 16. kole už Jorge Lorenzo dokázal překonat starý traťový rekord, který do té doby držel Casey Stoner od roku 2008, když zajel 1:55,109. Ten ale vzápětí překonal. Jen tři kola před cílem zajel 1:54,927.

Jorge Lorenzo si své vedení uhlídal až do konce a stal se vítězem prvního závodu letošní sezóny. Závod byl ale nakonec napínavý a dramatický až do úplně posledních metrů, když se v první zatáčce posledního kola na druhé místo dostal zpátky Andrea Dovizioso. Marc Marquez na něm byl nalepený a hledal skulinku, kde ho předjet. To zkusil až v poslední zatáčce, ale Andrea mu předjetí hned vrátil a nakonec si dojel pro druhé místo, tak jako v loňském závodě. Marc Marquez projel cílem třetí a na Valentina Rossiho zbylo čtvrté místo.