Dohrávka 6. kola Tipsport extraligy: HC Kometa Brno-HC Sparta Praha 2:1

27.09.2017....

Hokejová extraliga nabírá na obrátkách a jen dva dny po derby z Jihlavou přivítali hráči Komety v dohrávce 6. kola dalšího odvěkého soupeře - hokejisty Sparty Praha. Jednalo se o malou odvetu za loňské čtvrtfinále play-off, ale jednoznačné vítězství Komety 4:0 na zápasy bylo zapomenuto.

Do utkání vstoupila lépe Sparta a vytvořila si optickou převahu, především díky častějšímu držení puku. Brno se do první šance dostalo na konce 3. minuty, kdy střela Ondřeje Němce mířila těsně mimo. Poté se do několika šancí dostali Pražané. První jejich velkou šanci zlikvidoval bravurním zákrokem Čiljak. Sparta byla dále aktivnější, což potvrdila v 9. minutě. Pech při protiútoku našel v mezikruží Kumstáta, jehož střelecký pokus se následně odrazil od lýtka Smejkala a Rudí rázem vedli 0:1. Ve 14. minutě se k útočnému výpadu dostal domácí kapitán Čermák, ale střelu bekhendem namířil do plastronu finského brankáře Aittokallia. O minutu později našel Erat přihrávkou napříč brankovištěm Svobodu, ale jeho pohotová rána z voleje skončila na tyči.

Ve druhé periodě se jako první dostali do šance domácí, ale Aittokallio v brance Sparty ukryl Krejčíkovu střelu v lapačce. Poté byli v šanci Mikuš a Dvořák, ale Čiljaka nepřekonali. Ve 27. minutě se do přečíslení dostali hosté. Klimek vzal zakončení na sebe, najel si před Čiliaka, ale z bezprostřední blízkosti jej nepřekonal. Brněnský gólman ucpal veškerý volný prostor u své tyče, kam sparťanský útočník mohl zakončit. Přesně v polovině základní hrací doby se v šanci ocitl Dočekal, ale pražský gólman byl opět na místě. Ve 33. minutě se v obrovské příležitosti ocitl Černoch, kterého zákrokem zápasu vychytal Čiljak. Posléze se sice domácí dostali do optické převahy, ale obranná hra Sparty odvracela jeden pokus za druhým relativně lehce. Až přišla poslední sekunda druhé třetiny a DRFG Aréna málem spadla. To se k odraženému puku dostal Ondřej Němec a nechytatelnou bombou vyrovnal na 1:1.

Úvod třetí třetiny se lépe vydařil Spartě, ale muž zápasu v dresu Komety Čiljak šance Dvořáka, Pecha, Formana a Pavelky zlikvidoval. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale bez střeleckého zakončení. Ve 46. minutě Forman našel šikovnou zadovkou před bránou Reichenberga, který ale z dobré pozice mířil mimo. O dvě minuty později se na trestnou lavici usadil Mallet, ale Čiljak s pomocí bránící čtveřice odolal. I když v nebezpečné příležitosti se ocitl Černoch, naštěstí pro domácí se puk zastavil na brankové čáře. V 50. minutě Vincour dostal přihrávku na pravý kruh a hned tvrdě z první vypálil, tentokrát podržel své mužstvo Aittokallio. V 52. si zahráli přesilovku domácí a ani jim se příliš nedařilo, až v závěru Hynek Zohorna našel před bránou úplně volného Štencela, jenž zblízka nepřekonal Aittokallia. V 54. minutě nedlouho po skončení přesilovky se brněnská hala otřásla v základech podruhé. Gulašiho střelu tečoval za Aittokalliova záda Dočekal. Šest minut před koncem normální hrací doby se tak Kometa dostala do vedení 2:1. O necelou minutu později dostávají Sparťané šanci hrát přesilovku, když si na dvě minuty šel odpočinout Barinka. Na konci 55. minuty se do velké šance dostal Klimek, ale slovenský brankář byl opět tam, kde měl být a střelu vytěsnil ramenem. Poslední dvě minuty utkání byly doslova nervy drásající. To se první formace Sparty dostala do útočného pásma a Čiljiak musel řešit střelu Dvořáka od modré čáry. 71. sekund před koncem dostala Sparta šanci jako hrom v podobě další přesilovky. Na trestnou se tentokrát usadil Erat. Za 11. sekund bylo ale po přesilovce, když byl vyloučen pražský Reichenberg. Tím pádem skončila početní převaha 6 proti 4, ale i tak Sparta odvolala brankáře a hrála v pěti. Na výsledku se nakonec nic nezměnilo a Kometa porazila Spartu Praha před vyprodanou DRFG Arénou (7700 diváků) po dramatickém souboji 2:1.

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný (Kometa): Samozřejmě jsme věděli, že nás čeká těžké utkání, potvrdilo se to i na ledě. Chtěl bych vyzdvihnout výkon hráčů, který podporovali vynikající diváci. Gól před koncem druhé třetiny nám vlil energii do žil a chtěli jsme být trpěliví ve třetí třetině. Věřili jsme, že gól dáme a to se také stalo. I přes hektický konec jsme bojovným výkonem dokázali vybojovat vítězství a udělali jsme radost výborným divákům. Myslím, že mužstvo si dnes tři body určitě zaslouží. Výborný výkon předvedl také gólman Marek Čiliak.

Jaroslav Nedvěd (Sparta Praha): Přijeli jsme sem po dobrém zápase v Hradci, nic jsme nechtěli měnit, podařilo se nám zvítězit. Mužstvo pracovalo perfektně na tom, co jsme si řekli, nebýt osudné čtyřicáté minuty, kdy jsme udělali hrubou chybu a Kometě to dalo vítr do plachet. Pak už to bylo kdo z koho, o jednom gólu a domácí byli šťastnější. Dali odražený gól, podobný jako jsme dali my v první třetině.

Branky a nahrávky: 40. O. Němec, 54. Dočekal (Gulaši, Haščák) – 9. Smejkal (Kumstát, Pech).

Rozhodčí: Hodek, Pražák – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Diváci: 7700. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Sestavy

HC Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, J. Krejčík, Barinka, O. Němec, Bartejs, Štencel – T. Svoboda, Hruška, M. Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Dočekal, L. Čermák, Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna – Gajarský.

HC Sparta Praha: Aittokallio – T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Mikuš, Kalina – Říčka, Reichenberg, Forman – J. Hlinka, P. Vrána, Klimek – Kumstát, Pech, Smejkal – Uher, Černoch, Kudrna – Rousek