Coldenhoff & Anstie, premiérovími vítězi v motokrosovém seriálu mistrovství světa

13.07.2015....

Dvanácté kolo FIM Motocross Mistrovství světa byl dnes testem všestrannosti při měnících se podmínkách počasí a trati. Proměnlivé podmínky dnes hrály velkou roli v celkových výsledcích. Den, kdy byl k vidění déšť i slunečné počasí, se v Kegums nejvíce vydařil Glennu Coldenhoffovi z Rockstar Energy Suzuki Europe a Maxi Anstiemu z Monster Energy DRT Kawasaki.

Na světlo se začíná prodírat nová generace budoucích hvězd. Glenn Coldenhoff (Rockstar Energy Suzuki Europe) dosáhl obrovského milníku, když stvrdil svá první dvě Fox Holeshots v sezoně a první závod vyhrát, což se v kombinaci s druhým místem skončilo prvním celkovým MXGP vítězstvím. Borec známý jako "The Hoff" je letos prvním MXGP vítězem na Suzuki, i když na této značce jezdí i dva z nejvýznamnějších jezdců v MXGP, Kevin Strijbos a Clement Desalle.

Od Gautier Paulina (Team HRC) se očekávalo, že tady po jeho nezapomenutelném vystoupení na 2014 Monster Energy FIM Motokros národů může zajet dobře. První závod si Francouz špatným startem udělal obtížnějším a řekl: "Měl jsem špatný start v první jízdě a Glenn s Kevinem byli hned pryč. Přesto jsem musel držet tempo, protože jezdci za mnou byli docela rychlí. "Dalším průměrným startem do druhého závodu si GP21 udělal znovu handicap, nicméně Francouz se dokázal najít cestu ke třetí pozici. A přitom zajel nejrychlejší čas na kolo a bodoval tak v soutěži Tag Heuer Fastest Lap.

Rychlost, jakou zraje v MXGP Romain Febvre z Yamaha Factory Racing Yamalube je neuvěřitelná. V prvním závodě to už vypadalo, že s držitelem červeného štítku to bude zlé poté, co byl sundán v první zatáčce. A ztráta třiceti sekund byla opravdu zlá. Tam, kde by mnoho jezdců hodilo ručník do ringu, Febvre jen sklonil hlavu a začal odmazávat ztrátu tak rychle, jak to jen šlo. Zajel nejrychlejší čas na kolo a podařilo se mu dokončit na osmém místě. Kromě tohoto pozoruhodného úsilí byl nejrychlejší ve druhé jízdě. Dosáhl tak na sedmé po sobě jdoucí stupně vítězů sezony.

Byl to smíšený den pro borce Rockstar Energy Suzuki World MXGP Kevina Strijbose, který objasnil význam dobrý start. Kid měl skvělý start v prvním závodě a pronásledoval kolegu na Suzuki Glenna Coldenhoffa na druhé pozici. Druhý závod ukázal zcela jiný obraz. Belgičan musel tvrdě bojovat, aby zachránil šesté místo, které ho o 1 bod poslalo z pódia.

Velký respekt je třeba věnovat Antonio Cairolimu z Red Bull KTM Factory Racing, kterému se podařilo skončit v první pětce navzdory bolesti, kterou zažívá se svým zraněným předloktím.

MXGP 1. závod Top Ten: 1. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), 34:26.145; 2. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:05.257; 3. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:45.698; 4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +1:00.847; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +1:08.496; 6. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +1:12.170; 7. Jose Butron (ESP, KTM), +1:18.466; 8. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +1:19.095; 9. Filip Bengtsson (SWE, Honda), +1:24.412; 10. Dean Ferris (AUS, Husqvarna), +1:27.896

MXGP 2. závod Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 35:49.255; 2. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:02.389; 3. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:03.218; 4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:24.352; 5. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:31.334; 6. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:42.152; 7. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:44.601; 8. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +0:46.418; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:48.018; 10. Todd Waters (AUS, Husqvarna), +0:49.190

MXGP Celkově Top Ten: 1. Glenn Coldenhoff (NED, SUZ), 47 p.; 2. Gautier Paulin (FRA, HON), 40 p.; 3. Romain Febvre (FRA, YAM), 38 p.; 4. Kevin Strijbos (BEL, SUZ), 37 p.; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 36 p.; 6. Steven Frossard (FRA, KAW), 28 p.; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 28 p.; 8. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 26 p.; 9. Filip Bengtsson (SWE, HON), 22 p.; 10. Dean Ferris (AUS, HUS), 20 p.

MXGP Championship Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, YAM), 457 p.; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 416 p.; 3. Gautier Paulin (FRA, HON), 391 p.; 4. Maximilian Nagl (GER, HUS), 360 p.; 5. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 345 p.; 6. Clement Desalle (BEL, SUZ), 291 p.; 7. Shaun Simpson (GBR, KTM), 276 p.; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 260 p.; 9. Glenn Coldenhoff (NED, SUZ), 243 p.; 10. Todd Waters (AUS, HUS), 242 p.

MXGP Značky: 1. Suzuki, 474 p.; 2. Husqvarna, 467 p.; 3. KTM, 467 p.; 4. Yamaha, 465 p.; 5. Honda, 441 p.; 6. Kawasaki, 289 p.; 7. TM, 76 p.

Tento víkend byl důkazem schopnosti jezdce Monster Energy DRT Kawasaki Maxe Anstieho jezdit na písku. Anstie se učil závodit v proslulém písku Nizozemska a vždy tvrdil, že je jedním z nejlepších písečných jezdců na světě. I když otevřeně přiznal, že kdyby byl na trati Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing tento víkend, nebylo by snadné dosáhnout toho, co udělal, "Jeffrey je úžasný jezdec a není mistr světa pro nic za nic," řekl Brit. Herlings však na startu nebyl, a tak to byl Anstie, kdo úřadoval ve všech třech závodech, kvalifikaci a obou jízdách. Dosáhl tak na své první Grand Prix celkové vítězství v sezóně.

Pauls Jonass z Red Bull KTM Factory Racing měl tento víkend v zádech tisíce fanoušků a po dvou druhých místech v jízdách skončil druhý i celkově. Místní hrdina řekl: "Od té doby, co jsem jako malý jezdil na 85ccm motorkách, to byl vždycky můj sen, stát na stupních vítězů v Grand Prix Lotyšska. Moji fanoušci byli opravdu slyšet a musím jim všem moc poděkovat."

Náhradník Wilvo Nestaan Husqvarna Factory Racing, Harri Kullas, byl tento víkend černým koněm a překvapením v MX2. Nikdo si nemohl nevšimnout úsměvu na tváři finského jezdcei, když skončil na pódiu poprvé ve své kariéře.

Jeremy Seewer (Rockstar Energy Suzuki Europe) udělal značný pokrok od doby, kdy zde v roce 2013 vyhrál v EMX250. Tento víkend skončil rychlý švýcarský jezdec čtvrtý a pátý, a celkově obsadil čtvrtou příčku.

Tim Gajser (Honda Gariboldi) musel ze sebe vydat to nejlepší v první jízdě poté, co byl sundán v první zatáčce. Slovinskému borci se podařilo dojet na sedmém místě, na které navázal čtvrtým ve druhé jízdě a celkově uzavřel top pětku.

A co se týká místního hrdiny Robertse Justse z HSF Logistic Motorsport Teamu? Ten sice žije tak blízko Kegumsu, že si mohl jít mezi závody zajít domů udělat sendvič, ale přes celý víkend byl hodně nervózní, a tak z toho bylo nakonec jen třinácté místo celkově.

MX2 1. závod Top Ten: 1. Max Anstie (GBR, Kawasaki), 35:51.424; 2. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:07.869; 3. Davy Pootjes (NED, KTM), +0:13.274; 4. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:14.611; 5. Harri Kullas (FIN, Husqvarna), +0:23.594; 6. Jordi Tixier (FRA, Kawasaki), +0:29.166; 7. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:55.725; 8. Ben Watson (GBR, KTM), +0:57.750; 9. Roberts Justs (LAT, KTM), +0:58.728; 10. Brian Bogers (NED, KTM), +0:59.584

MX2 2. závod Top Ten: 1. Max Anstie (GBR, Kawasaki), 34:44.364; 2. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:13.123; 3. Harri Kullas (FIN, Husqvarna), +0:21.819; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:24.819; 5. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:28.107; 6. Brian Bogers (NED, KTM), +0:30.405; 7. Jens Getteman (BEL, Honda), +0:33.825; 8. Jordi Tixier (FRA, Kawasaki), +0:36.567; 9. Thomas Covington (USA, Kawasaki), +0:44.559; 10. Julien Lieber (BEL, Yamaha), +0:47.071

MX2 Celkově Top Ten: 1. Max Anstie (GBR, KAW), 50 p.; 2. Pauls Jonass (LAT, KTM), 44 p.; 3. Harri Kullas (FIN, HUS), 36 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 34 p.; 5. Tim Gajser (SLO, HON), 32 p.; 6. Davy Pootjes (NED, KTM), 30 p.; 7. Jordi Tixier (FRA, KAW), 28 p.; 8. Brian Bogers (NED, KTM), 26 p.; 9. Ben Watson (GBR, KTM), 20 p.; 10. Thomas Covington (USA, KAW), 19 p.

MX2 Championship Top Ten: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 423 p.; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 377 p.; 3. Valentin Guillod (SUI, YAM), 352 p.; 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), 351 p.; 5. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 345 p.; 6. Jordi Tixier (FRA, KAW), 334 p.; 7. Max Anstie (GBR, KAW), 312 p.; 8. Julien Lieber (BEL, YAM), 278 p.; 9. Aleksandr Tonkov (RUS, HUS), 256 p.; 10. Dylan Ferrandis (FRA, KAW), 205 p.

MX2 Značky: 1. KTM, 531 points; 2. Kawasaki, 492 p.; 3. Yamaha, 413 p.; 4. Honda, 410 p.; 5. Suzuki, 345 p.; 6. Husqvarna, 307 p.; 7. TM, 44 p.

Klikněte zde pro získání kompletních výsledků.