Čeká nás letos souboj generací, nebo byl Katar pouze výjimkou?

08.04.2014....

Vítězstvím Marca Márqueze vyhrál v Kataru favorit, tedy úřadující mistr světa. O překvapení se postaral 35-letý Valentino Rossi, někteří piloti ze satelitních týmů a také diskutovaný reglement Open.

Čas věnovaný snění je za námi, první letošní závod je historií. Po dlouhém závodním víkendu - trénovalo se už od čtvrtka - jsme viděli obrovsky napínavý závod plný překvapení a jedné jistoty: Pořád vyhrávají ti stejní jezdci. Tedy víceméně. Jediný otazník zanechal po sobě po noci v poušti Valentino Rossi. Tento Ital byl v den závodu starý 35 let a 35 dní, tedy byl nejstarším mistrem světa v královské kubatuře, od doby Agostiniho 1977, který se kdy postavil na start MotoGP/500 ccm - a je to jeho 18. sezóna v MS-Grand Prix.

Otázka zní? Bude snad Rossi jediným jezdcem, který je schopen vždy vyhrávat? To nám ukáže čas. Vloni také v Kataru zářil a pak s výjimkou Assenu hrál v kvartetu protagonistů druhé housle. Ovšem letošní Katar byl jiný, dlouho "The Doctor" v závodě vedl a ještě v posledních kolech byl schopen jako jediný s mistrem světa držet tempo a bojovat s ním až do odmávnutí šachovnicovým praporkem.

Bude tedy letošní sezóna pod následujícím mottem? Pilot kategorie Masters proti jezdci nastupující generace. Ovšem ten "nováček" má k dispozici motocykl Honda!

Výsledek byl sice hodně těsný, přesto se nedá říci dopředu, že po třech letech, kdy Rossiho hvězda pomalu přestala svítit, začne opět zářit plným leskem. Katar je totiž specifickou tratí se specifickým povrchem a tak nám už několikrát nabídl hodně neočekávaný výsledek závodu. V loňském roce sváděli tito stejní jezdci podobný souboj o druhé místo, v Márquezově prvním závodě MotoGP. Tehdy se prosadil Rossi. Nyní to byl Márquez, který tvrdil muziku, ačkoliv předtím šest týdnů neseděl na motocyklu.

Příštích pět závodů bude jistě fascinujících, neboť nám ukážou, zda je Vale svůj výkon z Kataru schopen opakovat. Těchto pět následujících závodů nám také zodpoví jednu důležitou otázku: Budeme vidět závodit Rossiho i v sezóně 2015, nebo se uvolní závodní tovární motocykl Yamaha pro jiného jezdce?

Před závodem samotným se v paddocku GP vznášela panika ohledně novým pravidel Open. Závod samotný ale obavy továrních týmů nepotvrdil, ba naopak. A nesmíme zapomenout, že čtvrté místo Aleixe Espargara jako nejlepšího jezdce Open bylo díky pádům čtyř jezdců, kteří jezdili před ním, jinak by skončil osmý. A taková umístění dokázal zajíždět i v době CRT.

V každém případě 2016 budou všichni závodit dle pravidel Open, to je celkem jisté. Tedy se stejným objemem paliva v nádrži, stejnými pneumatikami a se stejnou elektronikou.

Rossiho závodění bylo určitě vítaným oživením, které MotoGP po bouři vyvolané novými pravidly Open, rozhodně potřebovala. Tato kubatura má k dispozici všechny výhody, s výjimkou jedné: Musí používat software, který dodala Dorna. Jinak v porovnání Open a Factory už dlouho víme, že: Nová kubatura Open má k dispozici 24 místo 20 litrů paliva, měkčí pneumatiky, žádné omezení testování, 12 místo 5 motorů na setónu a navíc možnost je během sezóny nadále vyvíjet. Z tohoto pohledu se zdá být rozhodnutí Ducati - resp. jejího ředitele závodního oddělení Gigiho Dall´Igni, geniálním šachovým tahem - jestli to byl ale šachmat, ukáže teprve sezóna.

Ducati je sice stále týmem Factory, ale využívá všechny přednosti týmů Open, tedy až do doby, kdy budou stát na pódiu.

Tato nová pravidla vypadají pro hodně fanoušků velmi přitažlivě: A tak nejenže Rossi je nazpět ve hře o první místo, ale také proto že se jezdecké pole hodně sblížilo dohromady. Satelitní jezdci nyní hráli daleko důležitější roli, než předtím. Jak Bradl, tak Bautista a nakonec i Smith, tedy i proto, že se Lorenzo sám ze závodu odporoučel. Tedy až do doby, kdy spadli sami...

Také Rossi řekl na téma pravidel Open později: "Možná to byla nakonec od Dorny dobrá myšlenka". Ovšem větší počet jezdců bojující v samotné špičce závodu, nemá s novými pravidly vůbec nic společného. Ten velký rozdíl v náshlém zlepšení výkonnosti Bradla, Smitha a Bautisty byl v tom, že všichni tři měli za sebou tři testovací noci v Kataru. A v případě Smithe i to, že už jede svou druhou sezónu v královské kubatuře a velmi znatelně se výkonnostně posunul dopředu.

Jistě, Aleix Espargaró skončil s plně natankovanou loňskou tovární Yamahou s elektronikou sice čtvrtý, ale jinak by byl až osmý, pokud připočítáme čtyři pády jezdců jedoucích před ním. Ovšem právě starší bratr z dvojice Espargarovců použil v závodě tu stejnou pneumatiku, jako tovární piloti: tvrdší pneu kubatury Open se totiž rovná měkčí variantě kubatury Factory.

Největším časovým obratem tréninkové soboty ale bylo, že starší Espargaró dominoval s měkčí pneumatikou tak dlouho, dokud se nezačalo opravdu jezdit naplno v kvalifikaci. A tam pod velkým tlakem očekávání Pole-position svého týmu, fanoušků a médií dvakrát během 15 minut spadl...

Piloti Ducati, kteří využívají pouze jednu část podkategorie Factory, mají všechny ostatní výhody. Tedy mohou si vybrat stejné pneumatiky pro závod. Výsledek celé učební lekce byl překvapivý: Nový reglement a nabídka technických ústupků nakonec nehrála v konečném hodnocení vůbec žádnou úlohu.

Ačkoliv tedy změna pravidel od roku 2016 se stejnými biky Open slibuje větší zjednodušení, přesto je tento "císařský řez" příliš hluboký. Pokud chceme udělat závodění více vzrušující, tak není možné, aby se najednou zaváděla zmatečná řada různých stupňů technických možnosti, a zároveň všechny rozdíly se opět odstraňovaly, aby to zas tak tolik nebolelo?

zdroj+foto: abaja.cz