MS Biatlon: Biatlonový sen pokračuje! Ondřej Moravec dojel druhý v závodu na 20 km. Michal Krčmář šestý

16.02.2017....

Další neskutečný zážitek připravili čeští biatlonisté svým fanouškům na Mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. Dnes měli muži na programu vytrvalostní závod na 20 km a naši borci v něm bezpochyby druhé housle nehrály. Mistrem světa se sice stal biatlonista USA Lowell Bailey, ale pouhé tři sekundy za ním byl klasifikován Ondřej Moravec. Oba tito dnes nejlepší borci dokázali na střelnici zaznamenat čtyři čisté položky. Třetí pozici získal po dvou trestných minutách fenomenální Martin Fourcade z Francie. Skvělé šesté místo bral Michal Krčmář, když i on, se ve střeleckých položkách ani jednou nemýlil. Osmnáctý dojel Michal Šlesingr a Tomáš Krupčík dokončil závod jako dvaatřicátý a v nedělním boji s hromadným startem jej neuvidíme.

Letohradský Ondra Moravec potvrdil skvělou formu a po dvou pátých místech vybojoval na MS cenný kov v podobě stříbrné medaile. Pro dvaatřicetiletého rodáka z  Ústí nad Orlicí to je z vrcholné akce osmá medaile.

Průběh závodu byl dramatický od samého úvodu, když s číslem jedna vyrazil Anton Šipulin z Ruska a ze čtyřkou favorit favoritů Martin Fourcade. Drama začalo hned v úvodní střelecké položce, když nejprve netrefil dva terče a Fourcade následně jeden. Fourcade chyboval i na druhé ležce, jinak už oba stříleli čistě. Otevřela se každopádně šance pro ostatní.

Málem jí dokonale využil Serhij Semenov. Ukrajinec je znám tím, že si libuje ve vytrvalostních závodech. A potvrzoval to až do poslední střelby, kde si připsal jednu chybu. Kvůli ní nakonec v cíli zaostal o 17 sekund za Fourcadem. Šipulina však o pět sekund porazil.

Do boje o nejvyšší příčky se hlásili i čeští reprezentanti. Speciálně Ondřej Moravec, který se dokonce po třetí nule vyšvihl do vedení, o 9 sekund před Švýcara Wegera. A aby to nebylo dobrý zpráv málo, tak se k němu připojil i Michal Krčmář, který poskočil na třetí místo. Na svého krajan ztrácel přes půl minuty. Poslední položka tak u obou slibovala souboj o medaile.

Ondřej Moravec zvládl čistě i závěrečnou stojku. Se čtyřmi nulami se zařadil pochopitelně na první místo s luxusním náskokem 33 vteřin na Martina Fourcada. Stejně dobře si vedl i Krčmář, ale byl pomalejší. Patřilo mu průběžné páté místo, 46 sekund za Moravcem.

V závěrečném okruhu sice Moravec něco na Fourcada ztratil, ale stále mu zbylo z náskoku 18 vteřin. Zlato bylo blízko, ale stále tu byli dva potenciální soupeři.

Po polovině závodu vedl Johannes Thingnes Bø, ale na třetí střelbě chyboval a na čtvrté také. Propadl se tak až na 9. místo. Zbýval tak jediný možný konkurent – Lowell Bailey. Již 35letý Američan odsunul Moravce z prvního místa po třetí střelbě a také po té čtvrté. Do posledního kola vjížděl s náskokem 6,4 sekundy na českého reprezentanta. Obrovská zápletka byla na světě.

A náskok se začal brzy zmenšovat. Na mezičase 1100 metrů do cíle už to byla pouhá desetina sekundy! Velká chvilka napětí a… bohužel. Američan v posledních metrech pořádně zabral a odsunul Moravce o 3,3 sekundy na druhé místo.

Lowell Bailey tak prolomil smůlu s předcházejících závodů, ve kterých mu medaile těsně unikla. Ta mu ostatně unikala na velkých akcích po celou kariéru. Zároveň se jedná o první americké zlato z mistrovství světa.

Ondřej Moravec: „Titul je sice titul, ale každá medaile se počítá a stříbro má pro mě velikou váhu. Před mistrovstvím bych vůbec nepředvídal, že tady každý závod dojedu v elitní pětce a ještě to cinkne. Takže pro mě fakt super pocity."