MS Biatlon: Biatlonisté Ruska ovládli biatlonovou štafetu na MS! Češi desátí

18.02.2017....

Dnes v předposlední den biatlonového Mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu obstaral štafetový závod mužů na 4X7,75 km. I zde, se při shodě okolností dalo hovořit o tom, že Český kvartet Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlezinger a Michal Krčmář, měl šanci bojovat o medaili, která vlastně českému biatlonu z této disciplíny na MS stále chybí. Nejlepším umístněním na MS je čtvrté místo z roku 1969. Mezi největší favority před závodem patřili Francouzi v čele s Martin Fourcadem. Dále skvělými a výkonnostně vyrovnanými Nory. Opomenout jsme nemohli ani Rusy, Ukrajince a domácí Rakušany.

Ale už si pojďme představit, co se v závodu odehrálo. Vedle Krupčíka se na prvním úseku představil mistr světa z vytrvalostního závodu Američan Lowell Bailey, Němec Lesser, či fenomenální Bjoerndalen. Po první střelbě v leže, byl nejlepší tým Lotyšska. Za ně jede Rastorgujevs. Krupšík jednopu opravoval a byl 16., 16 sekund za Lotyšem. Pořadí po první střelbě: 1. Lotyšsko 2. Německo +6,3 3. Norsko +6,7 4. Rakousko +8,2 5. Bělorusko +9,7... 16. Česko +16,9 . Za vedoucím Lotyšem se držel celý peloton biatlonistů, kde se na 14. místě. Tady bohužel ale Krupčík musel na jedno trestné kolo a výsledek našeho týmu zaznamenal první trhlinu. Na trestném kole jsme mohli vidět i Lotyše. Tomáš Krupčík, byl na mezičasu těsně po střelnici na 23. místě, skoro minutu za vedoucím týmem. Na prvním místě po střelbě ve stoje vybíhali biatlonisté v pořadí: 1. Ukrajina 2. Německo +0,7 3. Bulharsko +2,3 4. USA +2,7 5. Francie +3,2 13. slovensko +21,7 23. Česko +56,6. Do čela se prosadil Francouz Beatrix. V těsném kontaktu byl Němec Lesser. Tempo bylo hodně rychlé. V rozhovoru pro Českou televizi byl Tomáš Krupčík hodně sebekritický a svého vystoupení litoval. na druhou stranu, nutno poznamenat, že se jedná jen o sport.

Do druhého úseku vyrazili první Doll z Německa, před  Fillon-Mailletem z Francie a třetím Bulharskem. Se trátou 30 sekund předávali Noři na 10. místě. Z obrovskou ztrátou vyrazil do boje Ondřej Moravec, který je až na 21. místě a ztrácel na čelo 90 sekund! Na první desítku to byla minuta. Na první střelbě Moravec jednou opravoval. Za vedoucím Dollem ztrácel na 20. místě 94 sekund. Doll táhne za svými zády Nordgrena z USA,  Semjonova z Ukrajiny , Fillona Mailleta (Francie), Sinapova (Bulharsko). Na druhé střelbě byl nejrychlejší Francouz, následovali Itálové, Ukrajinci, Rusové i Američané. Zdržel se Doll, ale na trestné kolo nemusel. Německo ale ztratilo kontakt z nejlepšími a to 30 sekund. Moravec měl opět jeden náboj na víc a na mezičasu byl 17. Na předávce byl 16. Pořadí po polovině závodu bylo: 1. Francie 37:15,5, 2. Itálie +0,4 , 3. Ukrajina +7,9 , 4. Rusko +8,7 , 5. Rakousko +14,1,...16. Česko +1:50,6.

Na třetím úseku měl Michal Šlezinger před sebou těžký úkol a to stáhnout téměř dvouminutovou ztrátu. Na střelnici úžasně odstřílel domácí Simon Eder, který sice jednou opravoval, ale je těsně za Rusem Babikovem, který zastřílel čistě. Šlezinger začal střílel sice rychle, ale při posledním terči musel třikrát opravovat. To znamenalo, že byl 15. Ve vedení Rusko a Rakousko si drží náskok 9 vteřin na Itala Montella. Čtvrtá Ukrajina ztrácí už 20 sekund. Po druhé střelbě třetího úseku byli nejlepší Rusové, před Rakouskem. Třetí Francie. Dále Francie, Ukrajina, Německo. Na trestné kolo musel Nor Tarjei Boe. Šlezingr nyní dobijel dvakrát a byl jedenáctý, za desátým Slovenskem. Michal Šlesingr předává Michalovi Krčmářovi na desátém místě se ztrátou 2:00,6. Hasilla předává hned záhy Michalovi Šímovi. Pořadí po třetím úseku: 1. Rusko 56:21,9, 2. Rakousko +0,5, 3. Francie +12,5, 4. Německo +13,8, 5. Ukrajina +31,1, 10. Česko +2:00,6.

Do posledního úseku vybíhali na prvních dvou příčkách Rus Anton Šipulin, za domácí výběr Dominik Landertinger! Třetí se do svého 7,5 km dlouhého úseku vydal Fourcade. Čtvrtý Německý finišman Schempp. Tito dva borci se dotahovali mílovými kroky za vedoucím duem. Nejrychlejší byl na první střelbě Rus 10 sekund před Francouzem. 11 sekund ztratil Rakušan a Němec vybíhal se ztrátou 20 sekund čtvrtý. I Krčmář musel dvakrát dobijet a Slovák Michal Šíma jej odsunul na 11. místo. Šipulin jednou opravoval a Fourcade dokonce zastřílel bez chyby. Domácí Dominik Landertinger odjel po boku Němce Simona Schemppa v boji o bronz! Michal Krčmář potvrdil dnešní černý den na střelnici a po dvou opravách byl 11. 900 metrů před cílem byl Rus 9 sekund před Francouzem. Boj o bronz pro sebe rozhodli již 1000 metrů před cílem Rakušané.

Z vítězství se nakonec radoval kvartet Ruska, když Šipulin dokázal udržel na dištanc Fourcada. Třetí skončili domácí Rakušané. Bramborová medaile zůstala pro Německo. Pátí doběhli Italové. Šestí Ukrajinci. Sedmí Američané. Až na osmém místě dokončili závod Norové. Bulhaři skončili devátí a desátou příčku získal ve foto finiši se Švédským spurterem pro český biatlon Krčmář.