Andrea Adamo po boji s Kayem De Wolfem vítězem 1. jízdy FIM MX2 Galicie

12.05.2024….

Poprvé v historii motokrosových světových šampionátů se nejlepší MX jezdci planety představují ve Španělské Galicii a zároveň tedy na trati v Lugu, která nese název Circuito de motocross Jorge Prado, tedy je pojmenovaná po místním rodákovi a loňském mistru světa kategorie MX2. Areál závodiště se nachází v nadmořské výšce cca 450 metrů nad mořem a deset kilometrů od sto tisícového Luga.

Na samém severovýchodě Španělska nechyběli ani zástupci československé motokrosové školy. Jak Julius Mikula (KTM), který se blýskl skvělým výkonem a patnáctým místem v RAM Kvalifikační jízdě, tak syn obrovské endurové a motokrosové legendy, endurového mistra světa Jaroslava Katriňáka, Jaroslav (GASGAS). Mladý „Katroš“ byl v kvalifikaci dvacátý šestý.

MX2

Startovní pozice ji jezdci vybírali tradičně dle výsledků sobotní kvalifikační jízdy. Jako první ke startovacímu zařízení najížděl Thibault Beniístant (Yamaha). Druhý si startovní místo vybíral Lucas Coenen (Husqvarna) a třetí jeho dvojče Sacha (KTM). Čtvrtým byl po třech vynechaných GP Ferrucio Zanchi (Honda), pátý Simon Laengenfelder (GASGAS), jenž si munulý týden ve druhá jízdě v Portugalsku zlomil klíční kost, kterou mu v pondělí operativně zpevnili kovovou destičkou. Dále ke startu najížděli: Rick Elzinga (Yamaha), Kay De Wolf (Husqvarna), Quentin Marc Prungnieres (Kawasaki), Oliver Oriol (KTM), Marc-Antonie Rossi (GASGAS). Jedenáctým byl Liam Everts (KTM), patnáctý Mikula, šestnáctý loňský mistr světa MX2 Andrea Adamo (KTM) a dvacátý šestý Katriňák.

1. jízda

Start se nejlépe podařil Benistantovi, před S. Coenenem, Adamem, Laengenfelderem, Evertsem, De Wolfem, Elzingou, Zanchim, L. Coenenem, a desátý byl Mikkel Haarup (Triumph). Mikula byl kolem sedmnáctého místa, ale záhy se propadl na pozici čtyřiadvacátou, jedno místo před Katriňáka. Na konci prvního průjezdu cílem Benistant chyboval a toho využil Adamo. Takže po prvním kole vedl úřadující mistr světa, před vítězem včerejší kvalifikace, Třetí byl S. Coenen, čtvtý De Wolf, pátý Everts, šestý L. Coenen, sedmá Elzinga a osmý Laengenfelder. Mikula pokračoval s obrovskou ztrátou jako třicátý pátý. Adamo si vyjel během prvních deseti minut na druhého Benistanta náskok tři sekund. O další tři sekundy byl třetí S. Coenen, kterého zdatně proháněli: De Wolf, Everts a jeho dvojče Lucas. Mikual byl dvacátý devátý a Katriňák třicátý. V devátém kole De Wolf předjel do té doby třetího S. Coenena, který zajel toto kolo o dvě sekundy pomaleji než jezdci jezdící v jeho blízkosti. Výborně jel stále šest dní po operaci klíční kosti Laengenfelder, když mu v polovině jízdy patřilo sedmé místo. V kole desátém byl čtvrtý Everts. O páté místo tak došlo k přímému souboji belgických dvojčat. Na šestadvacáté místo se probil Mikula, když jeho časy na jedno kolo byly téměř shodné jako zajížděl tovární jezdec Hondy, Zanchi, jenž držel pozici jedenáctou. Ve dvanáctém kole byl Lucas před svým dvojčetem Sachou. V závěrečných kolech jsme sledovali skvělé boje o druhé místo mezi Benistantem a útočícím De Wolfem. Čtvrtý Everts na tuto dvojici ztrácel čtyři sekundy, ale zároveň se musel obávat pátého L. Coenena, jenž byl jen a pouze sekundu za ním. Tři kola před cílem nejprve Dec Wolf Benistanta předjel a ten o několik desítek metrů později v jednom na příliš prodkém, ale hodně rozbitém sjezdu šel tvrdě přes řídítka. Kay De Wolf byl v tomto kole o neuvěřitelné dvě a půl sekundy lepší Adama. Obrovský boj do posledního metru rozjížďky pro sebe rozhodl Adamo, ale druhý De Wolf byl jen osm desetin sekundy za ním. Třetí místo bral Everts, čtvrté L. Coenen, páté Benistant, šesté S. Coenen, sedmý Laengenfelder, osmé Elzinga, deváté Haarup a destáté Rossi. Mikula byl nakonec dvacátý třetí a Katriňák dvacátý sedmý. V průběžném pořadí seriálu FIM MX2 je v čele De Wolf, před laengenfelderem, Benistantem, Evertsem, L. Coenenem a šestým Adamem.

Výsledky 1. jízdy

1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 34:23.923; 2. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:00.732; 3. Liam Everts (BEL, KTM), +0:08.044; 4. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:14.344; 5. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:23.543; 6. Sacha Coenen (BEL, KTM), +0:25.794; 7. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:32.078; 8. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:33.797; 9. Mikkel Haarup (DEN, Triumph), +0:38.384; 10. Marc-Antoine Rossi (FRA, GASGAS), +0:59.661; 11. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), -1 lap(s); 12. Quentin Marc Prugnieres (FRA, Kawasaki), -1 lap(s); 13. Cas Valk (NED, KTM), -1 lap(s); 14. Jack Chambers (USA, Kawasaki), -1 lap(s); 15. Hakon Osterhagen (NOR, Honda), -1 lap(s); 16. Valerio Lata (ITA, GASGAS), -1 lap(s); 17. Jens Walvoort (NED, KTM), -1 lap(s); 18. Kay Karssemakers (NED, Fantic), -1 lap(s); 19. Oriol Oliver (ESP, KTM), -1 lap(s); 20. Samuel Nilsson (ESP, KTM), -1 lap(s); 21. Yago Martinez (ESP, TM), -1 lap(s); 22. Maxime Grau (FRA, KTM), -1 lap(s); 23. Julius Mikula (CZE, KTM), -1 lap(s); 24. Mads Fredsoe (DEN, GASGAS), -1 lap(s); 25. Leopold Ambjörnson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 26. Dave Kooiker (NED, KTM), -1 lap(s); 27. Jaroslav Katrinak (SVK, GASGAS), -1 lap(s); 28. Ryan Alexanderson (AUS, KTM), -1 lap(s); 29. Federico Tuani (ITA, KTM), -2 lap(s); 30. William Voxen Kleemann (DEN, KTM), -2 lap(s); 31. Alfio Samuele Pulvirenti (ITA, KTM), -2 lap(s); 32. Jaka Peklaj (SLO, Husqvarna), -2 lap(s); 33. Nicolas Vennekens (BEL, GASGAS), -2 lap(s); 34. Delvintor Alfarizi (INA, Honda), -2 lap(s); 35. Bobby Bruce (GBR, Kawasaki), -15 lap(s);