Američan Brabec vítězí v 7. etapě Rally Dakar

09.01.2017....

Po neplánovaném dvoudenním volnu se účastníci Rally Dakar 2017 rozjeli do druhé poloviny nejnáročnějšího motoristického maratonského závodu. Bohužel ani dnešní povětrnostní podmínky nejsou ideální a donutili organizátory změnit dnešní etapu. Proto také, délka rychlostní zkoušky byla zkrácená na 161 km. Prakticky to znamenalo, že se jednalo o bezprecedentní kombinaci původních etap 6 a 7. Pro doplnění si řekněme, že start vyl v La Paz a cíl v areálu kasáren ve městě Uyuni. Noc z pondělí na úterý absolvují jezdci a spolujezdci právě v těchto kasárnách a bez svých podpůrných týmů. S nimi se opět uvidí až v úterý, po dojezdu příští etapy.

Jak je v Bolívii zvykem cesty a silnice opět lemovali početné davy fanoušků. Dnešní etapa je také poslední, která se celá odjede na území jedné z nejchudších zemí Jižní Ameriky.

Před začátkem etapy se na průběžné 14. místo posunul nejlepší český jezdec Ondřej Klymčiw. Naopak hodinové penalizaci se nevyhnul Slovák Štefan Svitko.

V etapě nakonec kraloval Americký jezdec na továrním stroji Honda Ricky Brabec. Před týmovým kolegou Portugalcem Paulo Gooncalvesem a třetím dosavadním lídrem průběžného pořadí Sam Sunderlendem na KTM. Osmadvacetiletý Brit žijící v Dubaji si dnešním třetím místem navýšil náskok na své soupeře v celkovém pořadí Rally Dakar, protože jeho největší pronásledovatelé dojeli na hranici konce a začátku první desítky. Svitko se dnes z nástrahami etapy vypořádal jako 16 nejlepší a v celkovém pořadí mu po dnešku patří 18. místo. Nejlepším Čechem byl opět Východočech Ondřej Klymčiw, jemu se podařilo zajet 37. nejlepší čas. Bohužel, ale si Ondra pohoršil v průběžném pořadí, když klesnul na 19. místo. Dále 44. dojel Engel, 58. Pabiška, 60. Vlček a až 96. Lhotský.