Aktualizujeme: Max Anstie vítězem první jízdy MX2 v Grand Prix Švýcarska 2016

07.08.2016....

Patnácté kolo FIM Mistrovství světa v motokrosu si dalo druhý srpnový víkend zastávku v zemi "helvétského kříže", jako MXGP Švýcarska 2016 ve Frauenfeld-Gachnangu nedaleko Bodamského jezera. Švýcarsko hostilo první závod mistrovství světa již v roce 1957 a poslední v roce 2001, kdy se Roggenburgu odjel takzvaný tripl závod v kterém dosáhl skvělého výsledky Michal Kadleček, když v objemové třídě 250ccm dojel pro dnešek na neuvěřitelném šestém místě. V 500ccm se závodu zúčastnili s výsledky kolem patnáctého místa Míra Kučírek, Bóďa Svatoš a Martin Žerava.

Ale pojďme do současnosti. Švýcarští pořadatelé společně s agenturou Youthstream připravili 1580 metrů zbrusu novou trať s hlinitým podkladem. Kdy prakticky na zelené louce vybudovali zajímavou a divácky přehlednou dráhu superkrosového typu plnou velkých skoků a mnoha dalších technických úseků. Většinu trati obklopili dovezenými mobilními tribunami. Bohužel tak jak loni trápila zranění především jezdce kategorie MXGP, letos více na zranění trpí piloti třídy MX2. Vždyť na seznamu zraněných byli z MX2 například Jeffrey Herlings, Pauls Jonass, Davy Pootjes, Jorge Prado, tedy všichni čtyři jezdci Red Bull KTM Factory Racing Teamu. Dále chyběli Aleksandr Tonkov, Vsevolod Bryljakov, Jorge Zaragoza. V sobotním měřeném tréninku si zlomil ruku v zápěstí vítěz letošní České Grand Prix Dylan Ferrandis. V kategorii MXGP chyběli díky zrnění například Christophe Charlier, Ken De Dycker, nebo Ben Townley. Již sobotní kvalifikační jízdy byli nesmírně dramatické. Na trati, jenž byla hodně poznamenána pátčním vydatným celodenním deštěm se vítězi stali z třicet kilometrů vzdáleného Bülachu podruhé v řadě Jeremy Seewer (Team Suzuki World MX2) a rovněž letos podruhé Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing), který se po dvou závodech kdy startoval na KTM 350, vrátil na "450". Shodou okolností oba dva před Švýcarskou Velkou cenou v celkovém pořadí svých tříd byli na druhých místech.

1. jízda MX2

Nedělní odpoledne bylo již co se týče počasí velmi příjemné, když rtuť teploměru atakovala pětadvacet stupňů Celsia. Holeshot první jízdy získal Samuele Bernardini (TM), před Ivo Monticellim (KTM), Max Anstiem (Husqvarna), mistrem Evropy EMX 250 2016 Thomas Kjel Olsenem, Thomas Covingtonem (oba Husqvarna). Až devátý byl Jeremy Seewer (Suzuki). V úvodu závodu jsme viděli na trati věc nevídanou a to, že na prvních dvou místech jeli dva Italové. Po průjezdu druhého kola bylo ale již pořadí Bernardini, Anstie, Monticelli, Olsen, Covington, Seewwer a překvapivě také Rakouský jezdec Rauchenecker (KTM). Na osmém místě jezdil v úvodu další Ital Michele Cervellin (Honda). Na samém čele závodu opět došlo ke změně, když se ve vedení objevil Anstie. V témže kole se Seewer dostal, před Covingtona,. O kolo později předjel i Olsena a Monticelliho na třetí místo. Ale aby toho nebylo málo Seewer hnát zaplněnými tribunami předjel Bernerdiniho. Anstie v čele závodu má v polovině jízdy náskok šesti sekund. Po odjetí poloviny první rozjížďky se za vedoucím Anstiem drželi, Seewer. Bernardini, Covington, Benoit Paturel (Yamaha), Monticelli, Olsen. V osmém kole při pokusu o předjetí třetího Bernardiniho chyboval Covington a hned se na něj dotáhl Paturel. V jedenáctém kole se Paturel divácky atraktivním předjetím dostal na třetí místo. I když pořadí na prvních dvou pozicích bylo jasné, když Anstie držel za svými zády s náskokem téměř deseti sekund, nastala změna na třetím místě, kam se dostal Paturel. Ve čtrnáctém kole se odehrála doslova a do písmene bitva mezi bernardinim a Covingtonem. Z tohoto souboje vyšel vítězně Ital, když se Covington ocitl na zemi. V první jízdě byl nakonec nejlepší Anstie, před Seewerem a třetím Paturelem. na dalších příčkách dojeli Bernardini, Rauchenecker a šestý po velice špatném startu a pěkné stíhací jízdě Calvin Vllanderen (KTM).