7. etapu Rallye Dakar vyhrál Barreda před Comou

12. 1. 2014....

Sedmá etapa startovala v argentinské Saltě, kde byl v sobotu den odpočinku, a zavedla poprvé v historii Dakaru jezdce do Bolívie. Motorkáři opět nejeli stejnou trasu jako trucky a auta. Čekal je horský labyrint úzkých silniček, kde každá chyba mohla skončit těžkou nehodou, s koncem v Salar de Uyuni.

Závodníci opět museli stávat velmi brzy, protože start do spojovačky byl už ve 4:30 hod. tamního času. Jezdci se ze Salty vydali směrem k malému městu Abra Pampa, které není příliš vzdáleno od startu dnešního speciálu. Na trati už je pouze 85 motocyklů a 17 quadů, letošní mimořádně náročný Dakar už poslal předčasně domů desítky účastníků.

Speciál začne z místa, kde byl původně umístěn kontrolní bod číslo tři. To znamená o 103 kilometů dál, až k argentinsko-bolivijským hranicím u města La Quiaca. První část měřeného úseku tak bude dlouhá jen 130 kilometrů místo plánovaných 232 km.

Až v cíli byl definitivně potvzen fakt, že Barreda většinu etapy vedl. Španěl vyhrál časem 4 hodiny 13 minut a 41 sekund, druhý Coma má ztrátu čtyři minuty a dál samozřejmě zůstává s bezpečným náskokem v čele Dakaru. Jakeš je v hodnocení sedmé etapy šestnáctý a jediný český motorkář David Pabiška 33. Štefan Svitko nabral víc než půl hodiny ztráty a dokončil etapu 42.