24. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2017/2018. HC ŠKODA PLZEŇ - HC KOMETA BRNO 5:4 (2:3, 3:1, 0:0)

21.11.2017....

Home Monitoring Aréna v Plzni byla svědkem šlágru 24. kola Tipsport extraligy ledního hokeje mezi domácí HC Škodou Plzeň, která momentálně okupuje 1. místo nejvyšší hokejové soutěže České republiky, a posledním mistrem ČR, HC Kometou Brno. Škodovka v současnosti dokazuje, že má nesmírně silný tým, když dokázali vyjít vítězně i z krizových momentů, kdy nejednou rozhodli o svém vítězství ne v posledních minutách, ale přímo v posledních sekundách. Loňský vítěz Masarykova poháru, Kometa Brno, nezažívá úspěšné období, když v posledních třech zápasech dokázala třikrát prohrát, z toho dvakrát na domácím ledě (Pardubice, Vítkovice) a v Liberci. Týmu z jihu Moravy patřila před zápasem 4. příčka.

Hned v 1. minutě, se do obrovské šance dostal Nahodil a plzeňský gólman Svoboda poprvé v zápase předvedl brilantní zákrok. Domácí "Indiáni" měli velkou příležitost ve 4. minutě. Ke střele se dostal Kracík, ale tentokrát brankář na druhé straně, Vejmelka, povyjel a puk skončil v jeho výstroji. V 7. minutě se domácí dostali do tlaku, ale jeden z bránících hráčů Brna zachytil jednu z přihrávek a poslal do brejku Zaťoviče, kterého v posledním momentu zahákoval Kindl. Brňané dokázali vyhrát následné buly, hra se přesunula od mantinelu ke zcela volnému Eratovi, který neměl žádný problém překonat Svobodu, 0:1. Asistenci si zapsali Nečas a Krejčík. Na konci 10. minuty se nejprve v šanci ocitl kapitán Komety Čermák, který střelou z první minul domácí svatyni, aby z následného protiútoku zahrozili domácí, ale i díky faulu Čermáka se domácí gólově neprosadili. V 11. minutě, když scházelo z trestu Čermáka 35 sekund, překonali domácí Vejmelku. Indiáni rozjeli dlouhou kombinaci v útočném pásmu a také oni využili přesilovou hru. Milan Gulaš tvrdě vypálil od modré čáry, Vejmelka vyrazil jeho bombu betonem před sebe, tam stál Indrák, jenž touš bez problémů dorazil do odkryté sítě, 1:1. Asistence Gulaš a Čerešňák. Ve 14. minutě domácí předvedli skvělý forčekink, kdy nenechali obránce Komety rozehrát, vybojovali puk, který se po přihrávkách na jeden dotek dostal k Preisingerovi, který již neměl problém "zamést" kotouč do prázdné branky, 2:1. Pro Preisingera to byl první gól v letošní sezóně. V 17. minutě to byl domácí Moravčík, který drze projel až před Vejmelku, ale ten tentokrát svůj tým podržel. Ještě v téže minutě bylo vyrovnáno. Radim Zohorna projel jako tank středním i útočným pásmem, dostal se až před Svobodu a svou akci zakončil přesným blafákem do forhendu, 2:2. Asistence Nečas. V 19. minutě domácí Gulaš několikrát dorážel před brankou střelu od modré čáry, ale domácí kapitán nedokázal procpat puk do sítě. 20 sekund před koncem 1. třetiny šel na 2 minuty hostující Barinka. Ale udeřilo na druhé straně, k puku se dostal Hynek Zohorna, který našel na červené čáře najetého Maletta, který dokázal vymíchat Svobodu a týmy šli do šaten s výsledkem 2:3 ve prospěch hokejistů Komety.

2. část zápasu začali Indiáni přesilovkou, která skončila 35 sekund před návratem Barinky vyloučením domácího hráče. Brněnská následná přesilová hra byla doslova a do písmene katastrofální, když vlastně ani nevyjeli ze své obrané třetiny. Posléze se dopustili špatného střídání a síly na ledě byly vyrovnané. Škodováci poté hráli 70 sekund přesilovou hru. Ta skončila po půl minutě, kdy domácí dokázali vyrovnat. Indrák se dostal k puku po přihrávce Kratěny a Gulaše a bombou od mantinelu vymetl šibenici Brněnské branky, 3:3. Úvodních 5. minut 2. třetiny patřilo jasně domácím. Na konci 26. minuty zamířil na trestnou lavici za bránění ve hře další hráč Komety, Erat. Škodováci opět dokázali vstřelit branku a jít do vedení 4:3. Mertl našel přihrávkou z poza branky zcela volného Indráka, který nedal Vejmelkovi šanci. V polovině základní hrací doby přišla chyba brňanů na útočné modré čáře a Plzeň se dostala do rychlého protiútoku, aby Straka po přihrávce Preisingera překonal střelou na lapačku Vejmelku po páté, 5:3. Domácí se poté valili na Vejmelku jako lavina, ale brněnský brankář byl na místě. Ve 34. minutě to byla, snad poprvé ve 2. třetině, Kometa, kdy duo Erat-Čermák zaměstnalo Svobodu, ale vlastně ani nyní nemusela domácí jednička mezi tyčemi zasahovat, když střelu srazil Mertl. Ve 36. minutě se gólu dočkali hosté, ale ten zcela nepochopitelně neuznal ruský sudí Bulanov, za údajné postavení hráče Komety v brankovišti. Emoce na ledě, ale i v hledišti stoupají, když o několik okamžiků později došlo k hromadné potyčce před brankou Brna. Ve 36. minutě šel  na trestnou lavici Gulaš, ale dělovka Barinky minula branku. Poté se neprosadil v prostoru brankoviště Zaťovič. Nakonec se domácí početnímu oslabení dokázali ubránit. Ve 39. minutě se do brejku dostal Dočekal, ale již nedokázal přehodit Svobodův beton. Brněnská aktivita nakonec 4 sekundy před koncem 2. třetiny slavila úspěch. Radim Zohorna střílí svůj dnešní i letošní druhý gól. Rodáka z Havlíčkova Brodu našel před brankou Dočekal, 4:5.

3. třetina začala díky faulu Mertla přesilovkou Komety a tudíž šancí vyrovnat. Útočné komando hostů sice domácí dokázali sevřít, ale plzeňský gólman dokázal všechny šance vychytat. V 43. minutě přišla další přesilovka Brňanů. Na trestnou lavici zamířil Kracík. Hostům se ale nedařilo udržet kotouč v útočném pásmu. Ve 47. minutě si domácí Moravčík šikovně obhodil hostujícího hráče, poté nahodil puk na bránu, ale Vejmelka byl tam, kde měl být. Na ledě zůstával po ataku ležet po neodpískaném faulu Kracík. Ve 49. minutě se sám před brankou Brna ocitl Mertl, kterého vychytal Vejmelka. Nejlepší střelec extraligy Mertl se ve vyložené příležitosti ocitl opět o minutu později, ale i teď ze vzájemného souboje vychází lépe brněnský brankář. V 52. minutě dostal 2. minutový trest Vincour. Hostující čtveřice se tentokrát dokázala ubránit, i když Plzeňáci byli ve velkém tlaku. V 57. minutě se potřetí během třetí části hry dokázal do šance dostat Mertl, ale střelou z úhlu neměl šanci ohrozit hostujícího brankáře. Poté se v brejkové příležitosti ocitl Kracík, ale Vejmelka jeho střelu dokázal vyrazit. 109 sekund před koncem 3. třetiny zůstal Vejmelka na střídačce. Hosté svého soupeře dokázali sevřít v útočném pásmu, ale po faulu Vincoura a jeho trestu na 2. minuty byly brněnské akcie 40 sekund před sirénou na bodě mrazu. Nakonec se z vítězství v zápase, který se musel líbit, radovali hráči Škody Plzeň, čímž si upevnili vedení v tabulce. Brňané nadále zůstávají čtvrtí.

Ohlasy trenérů:

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): „Odehráli jsme asi nejhorší utkání, co se týče defenzivy, bylo tam až příliš mnoho chyb. Naštěstí jsme byli produktivní vepředu, díky čemuž jsme získali tři body. Na můj vkus tam ale bylo až příliš obranných chyb.“

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „Bylo to nadstandardní utkání, nemůžeme hráčům upřít bojovnost a nasazení. Zlepšila se i produktivita, domácí zápas získali díky přesilovým hrám. Škoda, že nemáme nakonec ani jeden bod, což nás mrzí, ale hráčům opravdu nemůžeme za bojovnost nic vyčítat.“

Fakta o utkání:

Branky a nahrávky: 11. Indrák (Gulaš, Čerešňák), 14. Preisinger (Schleiss, Jones), 24. Indrák (Kratěna, Gulaš), 28. Indrák (Mertl, Gulaš), 30. Straka (Preisinger, Čerešňák) – 7. M. Erat (Nečas, J. Krejčík), 17. R. Zohorna (Nečas), 20. Mallet (H. Zohorna), 40. R. Zohorna (Dočekal, Haščák)

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda (Hylák) – J. Kindl, Jones, Moravčík, L. Kaňák, Kvasnička, Čerešňák, D. Sklenička – Kratěna, Mertl, Gulaš (C) – Stach, Kracík, Indrák (A) – Straka, Preisinger, M. Chalupa – Schleiss, Kodýtek, Hollweg (A).

HC Kometa Brno: Vejmelka (Čiliak) – Barinka, O. Němec, L. Vágner, J. Krejčík, Bartejs, Štencel – Zaťovič (A), L. Čermák (C), M. Erat (A) – Dočekal, Nahodil, Haščák – T. Svoboda, Hruška, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – R. Zohorna.

Rozhodčí: Bulanov, Petružálek – Barvíř, Blümel

Diváci: 6 969