2. zápas semifinále Generali play off extraligy ledního hokeje: HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 1:4. Série se stěhuje do Brna za stavu 0:2

01.04.2018....

První podvečer měsíce dubna, na apríla, se v plzeňské Monitoring Aréně vyjeli na led k druhému semifinálovému utkání Generali play off Tipsport extraligy ledního hokeje, hráči HC Škoda Plzeň a HC Kometa Brno. Včerejší úvodní duel série byl tou nejlepší pozvánkou ke sledování dalších utkání a to nejen na stadionech v Plzni, či Brně, ale také u obrazovek ČT Sport. Série Brněnských byla před dnešním mačem doslova impozantní, když odehráli posledních jedenáct utkání bez porážky.

V dresu Plzně dnes nenastoupil disciplinární komisí potrestaný Kubalík. V sestavě Jihomoravanů se neobjevili stejně jako včera Dočekal, Barinka a Vincour. Na postech brankářů neměli trenéři obou týmů důvody ke změnám, takže v brankovišti domácích stál Svoboda a na straně druhé Čiliak.

Druhé semifinále začalo šancí domácího Mertla, který se natlačil před Čiliaka, do jeho rány se ale dobře položil Němec a díky tomu jeden z nejlepších střelců extraligy minul branku Komety. Ve 4. minutě se museli Brňané poprvé bránit přesilové hře soupeře, což zvládli to na jedničku. Plzeňští se dostali ke dvěma střelám, Čiliak měl však čistý výhled a obě s přehledem zneškodnil. Největší šance Komety přišla z hokejek třetí formace, když se po pěkné zpětné přihrávce dostal na pravém kruhu ke střele H. Zohorna, plzeňský gólman Svoboda proti jeho pokusu včas vytasil svůj beton a udržel skóre na stavu 0:0. Do konce první části se ještě třikrát vylučovalo, z toho dvakrát na straně hostujícího celku, ani jedna početní převaha ale neskončila vstřelenou brankou a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Začátek druhé třetiny vyšel lépe Kometě, která si vynutila faul. Krátce před vypršením trestu vyhodil domácí gólman Svoboda puk rovnou do ochranné sítě a Brňany tak čekala 9. sekundová přesilová hra pěti proti třem. Tu sice hosté nezahráli špatně, Krejčík ale střelou téměř od modré čáry nenachytal Svobodu.  V pokračující výhodě Komety se řítil sám na Čiliaka Kantner, jeho střelu na lapačku ale skvěle brněnský gólman přečetl a domácí mladík odjel zklamaně na střídačku. V polovině utkání ujížděl na Svobodu H. Zohorna, který vytáhl perfektní bekhendovou kličku, nedokázal už ale zasunout puk do prázdné brány. To ho však nemuselo vůbec mrzet, o pár chvil později se totiž do přečíslení rozjeli s Nečasem a Bartejsem. Brněnský obránce z dorážky propálil do té doby bezchybného strážce domácí klece Svobodu – 0:1. Parta kolem kapitána Leoše Čermáka byla po vstřeleném gólu jasně lepším týmem, do konce druhé třetiny už ale další branku nepřidala.

Obrovskými šancemi Komety začala třetí třetina. Nejprve Erat pálil sám z pravého kruhu, trefil však jen přesouvajícího se Svobodu. O pár sekund později tečoval před domácím gólmanem puk Čermák, Svoboda ale zasáhl úspěšně i proti pokusu brněnského kapitána. Následně opět čaroval Marek Čiliak, který musel čelit střele Tomáše Mertla. Plzeňský snajpr byl sám mezi kruhy, jeho střela zápěstím ale síť za slovenským gólmanem nerozvlnila, Čiliak opět zasáhl lapačkou.

Mezi 50. a 52. minutou přišly velké chvíle svěřenců hlavního kouče Libora Zábranského. Nejprve ve vlastním oslabení ujel Stachovi Zohorna a střelou k levé tyči překonal Miroslava Svobodu a o necelé dvě minuty později přišla hokejová lahůdka pro oči všech hokejových příznivců. Nečas si vybruslil od mantinelu, stahovačkou obešel Petra Kadlece a bekhendem poslal puk za bezmocného Svobodu – 0:3. V závěru utkání domácí zkusili při přesilové hře hru bez gólmana a hráli tak v šesti proti čtyřem. Gulaš napřáhl z levé strany a dělovkou pod horní tyč snížil na rozdíl dvou branek – 1:3. Další branku už ale nikdo z jeho spoluhráčů nepřidal a sekundu před koncem tak pojistil střelou přes celé hřiště výhru Komety Gulaši. Série se za stavu 2:0 pro brněnské hokejisty přesouvá pod Špilberk. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášení. Za domácí Stach a za tým z Moravské metropole gólman Čiliak.

Statistiky utkání

Branky a nahrávky: 58. Gulaš (Čerešňák) – 32. Bartejs (H. Zohorna, Nečas), 50. R. Zohorna, 52. Nečas (H. Zohorna, Gulaši), 60. Gulaši

<hr class="hidden" style="display: none;" "="">

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda (Hylák) – Moravčík, P. Kadlec (C), J. Kindl, Čerešňák, D. Sklenička, Jones, Vráblík – Schleiss, Mertl, Gulaš (A) – Stach, Kratěna, Indrák (A) – D. Kindl, Kracík, Kantner – Kodýtek, Preisinger, Hollweg.

HC Kometa Brno: Čiliak (Langhamer) – Štencel, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs, L. Vágner – R. Zohorna, Hruška, M. Erat (A) – Zaťovič, P. Holík, L. Horký – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Haščák, L. Čermák (C), Vondráček.

Rozhodčí: Pešina, Pražák – Ondráček, Špůr