1. zápas semifinále Generali play off extraligy ledního hokeje: HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 2:3.

31.03.2017....

První semifinálové utkání Play off extraligy ledního hokeje sezóny 2017/18 mezi týmy HC Škoda Pizeň - HC Kometa Brno bylo již dopředu očekáváno jako reklama na lední hokej. Vždyť se mezi sebou utkávají vítěz základní časti, domácí Škoda Plzeň, a loňský mistr České republiky Kometa Brno. Velká bitva na ostří nože se dala očekávat i v hledišti. Právě fanoušci Indiánů a Komety patří k těm nejvíce viditelným a nejhlasitějším.  V historii hokejového play off se oba týmy utkaly dvakrát, a to v roce 2012 a 2014. Úspěšnější tenkrát byli hokejisté z Moravy, když sérii ovládli 4:1 a 4:2 na zápasy.

V letošním čtvrtfinále se Plzeň popasovala s hokejisty Olomouce 4:1 na zápasy. Brněnská série byla ještě o jeden zápas kratší, a to díky vítězství 4:0 na zápasy nad Vítkovicemi.

Mezi tyče se od úvodního buly postavili na straně Plzně, Miroslav Svoboda. Na straně Brna, Marek Čiliak. Sestava domácích byla naprosto totožná z posledního zápasu s Olomoucí. V dresu města pod Špilberkem došlo ke dvou změnám, když Tomáše Vincoura ve druhém útoku nahradiol Luboš Horký, na pozici sedmého obránce byl místo Michala Barinky Lukáš Vágner.

Od samého úvodu jsme sledovali pohledný hokej. Více ze hry měli přeci jen ale hosté, střely Krejčíka, Bartejse, či Nečase domácí gólman kryl. Na straně Plzně to byl v 6. minutě Sklenička, který v první šanci domácích nevyzrál na Čiliaka. Obrovskou příležitost měl v 7. minutě domácí Kracík, jenž trefil tyč. V 8. minutě byl po střele Němce v šanci Erat, ale jeho dorážku Svoboda zlikvidoval. V 11. minutě skvěle zlikvidoval pokus z první k tyči Čiliak Čerešňákovi. Ve 12. minutě se po sérii šanci ze strany Brňanů, po přihrávce Radima Zohorny zpoza branky, dokázal gólově prosadit Vondráček. Domácí brankář byl bez šance, 0:1. O minutu později Kindl vybojoval puk ještě v útočném pásmu, posunul na Kracíka, který ještě vyšperkoval akci pasem na Kantnera, jenž byl sám před Čiliakem, ale trefil se jen do jeho betonu. V 15. minutě čtvrtá plzeňská formace měla další tutovku! Kubalík našel před brankou najíždějícího Moravčíka, jehož však vychytal skvělý Čiliak! V těchto momentech byla rozjetá Plzeň a brněnská defenzíva se dokázala ubránit především díky Čiliakovi, a také nutné dávce štěstí. V 19. minutě šli Erat s Holíkem dva na jednoho, ale Svoboda střelu druhého jmenovaného zneškodnil. 1. třetinu divácky atraktivního hokeje tedy vyhráli 0:1 hosté.

Prvním vyloučeným utkání byl ve 22. minutě domácí Kubalík, který za faul na Haščáka dostal trest 5. min. + do konce utkání. Již tak hlasití domácí fanoušci byli ještě o dost hlučnější (vulgárnější) a jasně dávali mužům v pruhovaném co si o nich myslí. Plzeňští hráči zvládali oslabení velmi dobře a dokonce Schleiss zachytil přihrávku Erata a vyrazil do brejku, na poslední chvíli mu do střely lehl Krejčík! Největší přesilovkovou šanci Moravanů, kdy Erat našel volného Nečase, ukryl do lapačky Svoboda. V posledních sekundách početní výhody se ještě do dobré palebné pozice dostali Krejčík a poté opět Nečas, ale na ukazateli skóre nadále svítil stav 0:1. Ve 28. minutě sudí vyloučili po vzájemné potyčce domácího Schleisse a ze strany hostů Čermáka s Vondráčkem. V následné přesilovce domácích ujel po pravém křídla Erat, ale i díky hákování bránícího hráče, které nebylo potrestáno nedal. O několik sekund později byl při střele hákován Mallet Kadlecem a rozhodčí nařídili trestné střílení, které právě Mallet proměnil, 0:2. Brňané následné oslabení relativně a v poklidu ubránili. Ve 35. minutě držel puk v lapačce Čiliak, ale Hollweg potvrdil, proč je pro soupeře tolik neoblíben, když atakoval právě brněnského brankáře. Následně se opět vylučovalo. Za Plzeň šli za katr Hollweg na 2 + 2 minuty a na druhé straně na 2. minuty Malec. Příležitost hrát dvouminutovou přesilovou hru měli hosté. Na začátku 38. minuty byly síly na ledě vyrovnány. Poté si více jak 90 sekund zahráli přesilovku domácí, ale hosté jí, a následně zbytek 2. části ubránili a šli do kabin z dvou gólovým vedením.

Úvodní minuty 3. části hry byly přeci jen relativně klidnější, když Brňané drželi soupeře dál od své branky. To se ovšem změnilo ve 44. minutě, kdy se celkem lehce dostali do útočného pásma domácí a Kantnerem snížili na 1:2. To se prosadil přes obránce Komety Kindl a našel před Čiliakem zcela volného Kantnera, pro kterého nebyl problém snížit. Ve 45. minutě šel na 2. minuty domácí Sklenička za faul kolenem. Přesilová hra hostů trvala jen 6 sekund, když Krejčík našel skvělým pasem volného H. Zohornu a rázem na kostce nad ledem svítil stav 1:3. Za necelou minutu zde ale byla další přesilovka. To šel na 2. minuty za faul kolenem hostující Zaťovič. Prudký projektil vypálil Jones, ale Čiliak zákrokem večera skryl puk do lapačky. Následně Plzeň přesilovku nevyužila. Po další minutě zde byla další přesilovka Plzně, kdy šel na 2. minuty vychladnout kapitán hostů Čermák, ale do největší šance se dostal skvělý H. Zohorna, který tentokrát Svobodu nepřekonal. Plzeňští se přeci jen nevzdali a 3. minuty před koncem 3. třetiny snížili na 2:3. Z nenápadné šance se skrytou střelou z dálky prosadil Sklenička. V čase 58:38 si oddechový čas vyžádali domácí a poté se do branky nevrátil Svoboda. Domácí hráli power play. To již ale na konečné vítězství hostů nic nezměnilo. Brno tak vede sérii na 4 vítězné zápasy 0:1.

Statistiky utkání:

Branky a nahrávky: 44. D. Kindl (Moravčík, Kracík) – 12. Vondráček (R. Zohorna, L. Čermák), 29. Mallet (TS), 45. H. Zohorna (J. Krejčík, Nečas)