Tisková zpráva MXoN 2016: Dramatická bitva do posledního metru vyzněla nejlépe pro Francii

26.09.2016....

Třicetiletá zkušenost přinesla skvělý úspěch, když se na nostalgických stráních Maggiora Parku odjel fenomenální divácky skvěle atraktivní Monster Energy FIM Motocross of Nations presented by Fiat Professional 2016.

Enormně vášnivý a bouřlivý dav diváku přepsal knihy etikety fandovství. V areálu neustále doutnali dýmovnice, vlály vlajky, neustále jsme slyšely sirény,

klaksony, trumpety, zpěv a neúnavné povzbuzování. Letošní motokros národů byl prostě neuvěřitelný, emocionální a každému se nesmazatelně zaryl do hluboko do paměti.

Už je to nějakou dobu, co byl boj o Chamberlainovu trofej tak nesmírně vyrovnaný. V poslední jízdě dne se pořadí národů přelévalo mezi USA, Francií a Holandskem, přičemž tým USA postrádal jednoho muže po neuvěřitelné příhodě, která vyřadila jejich v tento den nejúspěšnějšího jezdce Jasona Andersona ihned po vítězství ve druhé jízdě. Tým Francie byl pohřben v první zatáčce, naopak Holandsko výborný start do závodu pro oba jezdce, Jeffreyho Herlingse a Glenna Coldenhofa.

Holandsko vedlo v úvodních částech závodu, ale jak se Coldenhoff propadal a Webb dral kupředu, dostalo se do čela USA. Tým Francie měl spoustu práce, ale Febvre nikdy nebyl tím, kdo se bojí výzev a nakonec dostihl Webba. Oba jezdci předvedli parádní bitvu, která gradovala, dokud se Webb neštěstně netrfil do vyjeté koleje a spadl. Tím ztratil několik pozic a Holandsko bylo opět ve vedení a v posledním kole měli jejich první vítězství na MXoN na dosah, jenže Febvre jim všechno překazil, když předjel Tomm Searleho pro klíčový 1 bod, který Francie potřebovala pro obhajobu trofeje.

Tým Francie vyhrál Motokros národů poprvé v roce 2001 na nejslavnější trati všech dob v belgickém Namuru s jezdci Yves Demaria, Luigy Segy a David Vuillemin a následně vyhráli až v roce 2014 v Kegumsu v Lotyšssku, když Gautier Paulin, Dylan Ferrandis a Steven Frossard umlčeli kritiky jejich neohroženým vítězstvím. Od roku 2014 nebyla Francie poražena a jejich cesta pokračovala senzačním stylem i na této úžasné kopcovité trati s vroucí atmosférou, která se stala zvykem pro MXoN.

-

Holandsko nemělo jen Jeffreyho "the Bullet" Herlingse jako jedinou kulku v koltech, Glenn Coldenhoff byl také smrtící zbraní, když vedl před domácím Antoniem Cairolim. Febvre, který byl pátý v první zatáčce, ztratil trpělivost ve druhém kole a předjel Australana Todda Waterse a pak dotlačil Kanaďana Kavena Benoita k malé chybě, takže si vzal třetí místo.

Ve třetím kole Itálie vybouchla, Cairoli se vnitřkem protáhl okolo Coldenhoffa do vedení. V následujícím kole předvedl Febvre, který jel jako posedlý, senzační rychlost a venkem se dostal před Coldenhoffa na druhé místo, v dalším kole zkusil ten samý manévr na Cairoliho a vedení bylo jeho.

Belgičan Kevin Strijbos jen nenápadně, ale odklikával jedno rychlé kolo za druhým a najednou se odnikud vynořil za Coldenhoffem a předjel ho na třetí místo. Mezitím byl Američan Cooper Webb také na smrtonosné misi, aby získal zpátky pozice po startu mimo první dvacítku. Američan beze strachu drtil trať a s neuvěřitelnou kontrolou jednoduše předjel Coldenhoffa na čtvrté místo pět minut před koncem.

Fanoušci přímo řvali, když jejich hrdina Antonio Cairoli proskočil cílovou páskou na druhém místě za Romainem Febvrem, který získal třetí vítězství v řadě na MXoN závodě, když počítáme i ty z loňského roku před domácím publikem ve Francii. Belgičan Kevin Strijbos zajel neuvěřitelnou jízdu pro třetí místo před Američanem Cooperem Webbem, zatímco další Belgičan Jeremy Van Horebeek dokončil v nejlepší pětce a byl i nejlepším MX2 jezdcem.

Race 1 top ten: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 34:41.712; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:04.648; 3. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:19.429; 4. Cooper Webb (USA, Yamaha), +0:25.658; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:34.398; 6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:37.475; 7. Todd Waters (AUS, Suzuki), +0:37.958; 8. Kaven Benoit (CAN, KTM), +0:41.284; 9. Alex Martin (USA, Yamaha), +0:50.538; 10. Cody Cooper (NZL, Honda), +0:52.837

Nations top ten: Belgium, USA, France, Italy, Switzerland, The Netherlands, Denmark, Canada, Great Britain, Australia

-

Dobrý start nemohl přijít v lepší čas pro tým USA. Jason Anderson urval holeshot před Švýcarem Arnaudem Tonusem, Francouzem Gautierem Paulinem a Holanďanem Jeffrey Herlingsem. Herlings nic nedělá pomalu a rychle předjel Paulina před koncem prvního kola a zmáčkl Tonuse ve druhém kole, což ho dostalo na druhé místo.

Za Paulinem dal o Rusku vědět Evgeny Bobryshev, když se vecpal na vnitřek pod Paulina a málem ho dostal, jenže pak vypadl z rytmu a navíc upadl ve stejném místě jako Antonio Cairoli v sobotní kvalifikaci. Australan Dean Ferris se po pádu Bobrysheva ujal role pronásledovatele Paulina.

Mezitím Herlings v pátém kole zajel nejrychlejší kolo závodu a rychle ukrajoval Andersonův náskok. Herlings ukázal při několika příležitostech Andersonovi kolo, ale pak ztratil nervy a vklouzl do starých zvyků z malé motorky, kde mohl držet plyn a ustát to. Tentokrát to ale nezachránil, moc zatáhl za plyn, ztratil trakci a upadl. Naštěstí měl dobrý náskok a neztratil druhé místo, ačkoliv ho tři jezdci dojeli.

Pět minut do konce Herlings, Tonus, Paulin a Ferris předváděli dech beroucí exhibici těsných soubojů, když jeli kolo na kolo, loket na loket. Ferris dokázal předjet Paulina, ale pak francouzské plachty napnul silný vítr, Paulin předjel Ferrise zpátky a půl kola poté i Tonuse.

Mezitím se do akce zapojili i jezdci MX2 a tři kola před koncem měla dvojice Jeremy Van Horebeek z Belgie a Jeremy Seewer ze Švýcarska, které od sebe dělil Shaun Simpson z Velké Británie, na dohled Ferrise.

MXoN nováček Jason Anderson si vzal parádní vítězství pro tým USA před Holanďanem Jeffrey Herlingsem, Francouzem Gautierem Paulinem, Švýcarem Arnaudem Tonusem a Australanem Deanem Ferrisem.

Jakoby napjaté závodění nestačilo, srdce se zastavila, když na vítězi závodu Jasonu Andersonovi přistál další jezdec, když slavil vítězství. Jason byl převezen do nemocnice na další vyšetření.

Race 2 top ten: 1. Jason Anderson (USA, Husqvarna), 34:59.493; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:06.109; 3. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:07.356; 4. Arnaud Tonus (SUI, Kawasaki), +0:08.861; 5. Dean Ferris (AUS, Yamaha), +0:09.890; 6. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:10.765; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:11.126; 8. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:13.493; 9. Alex Martin (USA, Yamaha), +0:16.116; 10. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:30.103

Nations top ten: USA, France, Switzerland, The Netherlands, Italy, Belgium, Great Britain, Estonia, Canada, Australia,

-

V nejnabitějším závodě dne, se 40-ti jezdci na 450 ccm motorkách, to byl 450 ccm nováček Jeffrey Herlings, kdo vedl při nájezdu do druhé zatáčky a Brit Tommy Searle doplňoval Holandský sendvič s Coldenhoffem za zády na třetím místě.

Antonio Cairoli přiměl dav řvát na maximální možnou úroveň, když předvedl sérii parádních předjetí na druhé místo ještě před koncem prvního kola.

Belgičan Kevin Strijbos vypadal lépe než kdy dřív. Ano, vyhrál při své domácí MXGP, ale to byl jen parádní výsledek na papíře. Dnes jel Strijbos úžasně!

Coldenhoff uvadal, ale Holandské šance na vůbec první Chamberlainovu trofej stále visela ve vzduchu. Cairoli lehce ohrozil Herlingse, ale to bylo pouze povzbuzení pro fanoušky. Jakmile Herlings ucítil, že je za ním, zařadil další rychlost a poměrně snadno vyhrál.

Mezitím se odehrávala důležitá bitva o čtvrté místo, která se stala epickou na zcela nové úrovni. Webb a Febvre to drtili s tíhou týmového výsledku na ramenou. V tomto bodě mělo USA vedení v celkovém pořadí před Holandskem a Francií, ale pak to Webb zahodil, když netrefil drážku a spadl.

Webbova chyba nahrála Holandsku, které už mělo jeden prst na Chamberlainovi trofeji až do poslední možné chvíle, když Febvre udělal rozhodující předjetí na Searleho v posledním kole závodu.

Holanďan Jeffrey Herlings byl houževnatý v jeho snaze získat jeho druhé MXoN vítězství. Poprvé se mu to podařilo v Lommelu v roce 2012, kde vyhrál podobným stylem start cíl.Cairoli dojel druhý před Strijbosem, Febvrem a Searlem.

Závod 3 TOP10: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 34:34.924; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:07.624; 3. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:20.781; 4. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:26.248; 5. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:28.215; 6. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:34.054; 7. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:42.218; 8. Arnaud Tonus (SUI, Kawasaki), +0:44.343; 9. Jose Butron (ESP, KTM), +0:45.113; 10. Cooper Webb (USA, Yamaha), +0:46.305

Národy TOP10: Francie, Holandsko, USA, Belgie, Itálie, Švýcarsko, Velká Británie, Austrálie, Estonsko, Kanada