Představení: Prvním podnikem FIM Mistrovství světa v motokrosu 2024 v Evropě, je víkendová MXGP Španělska

20.03.2024
Tento víkend se FIM Mistorvství světa v motokrosu 2024 představí po úvodním podniku před dvěma týdny v Argentině poprvé v Evropě. MXGP Španělska se uskuteční na tradiční trati na předměstí Madridu, v Xanadú – Arroyomolinos!

Hard-pack okruh v Arroyomolinos, blízko španělského hlavního města Madridu, byl poprvé uveden do kalendáře MXGP v pandemickém roce 2020 a místní fanoušci okamžitě přivedl k radostnému šílenství jejich hrdina Jorge Prado, který vyhrál obě finálové jízdy ve třídě MXGP!

Nyní máme rok 2024 a tento Španělský hrdina závodící v Red Bull GASGAS Factory Racing, je nyní úřadujícím mistrem světa MXGP a po svém vítězství v před dvěma týdny v YPF Infinia MXGP Argentiny má na svém motocyklu v červené tabulce ikonické startovní číslo 1.

Na zdejší trati již dokázal dvakrát vyhrát Jeffreyho Herlingse z týmu Red Bull KTM Factory Racing. Jeho loňské vítězství se zapsalo zlatým písmem do historie motokrosu, jelikož šlo o jeho 102 kariérní vítězství v GP. Herlings přicestuje do Španělska jako sedmý muž MXGP Argentiny 2023, když jeho bodové manko na lídra seriálu Prada činní 22 bodů.

Ve Španělsku uvidíme i letos poprvé FIM Mistrovství světa Žen a rovněž první díl seriálu EMX250. Na startu třídy děvčat nebudou chybět jak domácí Daniela Guillen z RFME GASGAS MX Junior Team, a také úřadující mistryně světa Courtney Duncan, která si odbude premiéru v týmu F&H Racing Teamu Courtney Duncan, která je vítězkou zatím všech tří podniků, která holky na zdejší trati doposud odjely!

Jorge Prado má v současné době 39. vítězných Velkých cen, čímž se vyrovnal legendárnímu Ericu Geboersovi. V Argentině Španěl potvrdil, že se veze na vítězné vlně a že je pln sebevědomí. Výborně se v Jižní Americe představil Tim Gajser z Team HRC. Slovinec sice v Argentině nevyhrál, ale jeho vítězství v sobotní kvalifikaci a druhé nedělní jízdě mu dává naději, že právě tuto neděli by rád byl tím, co bude stát na nejvyšším stupni vítězů. Zvláště také proto, že zde v intu-Xanadu Arroyomolinos ještě nevyhrál a také proto, že by rád ubral z tříbodového náskoku Prada.

Smíšené pocity má z místní trati Romain Febvre z Kawasaki Racing Teamu. V minulosti zde vyhrál jednu jízdu, ale také zde a to v roce 2023 tvrdě upadl, aby posléze nezískal žádný bod.

Bývalý mistr světa Pauls Jonass z Standing Construct Honda není jezdcem továrního týmu, přesto podal Lotyš v Argentině fantastický výkon, který mu přinesl 4. místo. V roce 2018 dokázal vyhrát MX2 na trati v Red Sand.

Maxime Renaux z Monster Energy Yamaha Factory MXGP je jediným jezdcem, který na tomto okruhu vyhrál v obou třídách, když v roce 2021 získal na své cestě za světovým titulem vítězství v MX2 a v roce 2022 maximálně možné dvojnásobné vítězství v MXGP. Bohužel v loni si zde přivodil zranění nohy, které jej vyřadilo téměř na celou sezónu.

Nesmíme zapomenout na dalšího Španěla, jímž je z Team HRC, Ruben Fernandez. Fernadez v Argentině po kvalifikačním pádu a zranění bérce nestartoval, ale jeho loňské třetí místo jej řadí mezi favority. Druhý jezdec Standing Construct Honda Alberto Forato je na tom podobně jako Fernandez, když si přivodil zranění týden před zahajovacím podnikem MXGP.

Bohužel neuvidíme vážně zraněné z MXGP Patagonie a Argentiny, Brenta van Donincka z JM Racing Honda nebo Jago Geertse pro Monster Energy Yamaha Factory MXGP. Oběma přejeme vše nejlepší k uzdravení.

MXGP - World Championship Top 10 Classification:
1. Jorge Prado (ESP, GAS), 54 Points; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 51 Points; 3. Romain Febvre (FRA, KAW), 51 Points ; 4. Pauls Jonass (LAT, HON), 46 Pts; 5. Maxime Renaux (FRA, YAM), 39 Pts.; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 34 Pts; 7. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 34 Pts; 8. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 28 Pts; 9. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 26 Pts; 10. Valentin Guillod (SUI, HON) 21 Pts;

2023 MXGP of Spain MXGP Top 3:
1. Jeffrey Herlings
2. Mattia Guadagnini
3. Ruben Fernandez

Argentina viděla totální dominanci Nestaan Husqvarna Factory Racing, když Lucas Coenen vyhrál sobotní kvalifikační závod, poté jeho týmový kolega Kay de Wolf dokončil úžasné útoky v každém z nedělních závodů a skončil jako celkový vítěz Grand Prix a nový lídr mistrovství světa MX2.

MX2 viděla, že mladší jezdci jsou na tom neskutečně skvěle, což lze i očekávat ve Španělsku.

Simon Laengenfelder z Red Bull GasGas Factory Racing by byl frustrovaný, když v Patagonii celkově nevyhrál. Zvláště také proto, že vyhrál poslední čtyři kola seriálu MX2 2023. Po vítězné první jízdě je šest bodů za De Wolfem. Německý jezdec ale zcela určitě míří do intu Xanadu-Arroyomolinos, jelikož zde v loni vyhrál obě jízdy. Pro jeho dobrou psychiku může podpořit i to, že je pod jednou markýzou s lídrem MXGP, Pradem.

Třetím je po Argentině se čtyřiceti body Thibault Benistant za Monster Energy Yamaha Factory MX2. Francouz zde v loni skončil těsně za stupni vítězů. Úřadující mistr světa v MXGP Španělska 2023 skončil pátý.

Skvěle se v Argentině předvedl Mikkel Haarup z zbrusu nového týmu Monster Energy Triumph Racing. Dán dokázal britského výrobce motocyklů přivést ve svém prvním startu v historii na stupně vítězů. Jeho týmový kolega Camden McLellan byl desátý. Jelikož oba jezdci se svým týmem po celou zimu ve Španělsku trénovali, je jisté, že se zde o víkendu budou cítit jako doma!

Těšit se můžeme i v Argentině na skvělého Marca-Antonia Rossiho z týmu Red Bull GASGAS Factory Racing. Nechybělo opravdu mnoho a tento Francouz vyhrál v Argentině třídu MX2 celkově. Přes menší pád v jízdě první a po trošku horší jízdě druhé bral tento mladý jezdec šesté místo. Španělé se rovněž těší na své mladé pušky, kterými jsou Oriol Oliver z týmu WZ Racing Team a pilot Fantic Factory Racing MX2 David Braceras.

Série také přivítá zpět jednu ze svých hvězd roku 2023, Liama Evertse z  Red Bull KTM Factory Racing, který doufá, že se dostatečně zotavil ze zlomeniny palce na ruce.

MX2 - World Championship Top 10 Classification:
1. Kay de Wolf (NED, HUS), 56 Points; 2. Simon Längenfelder (GER, GAS), 50 Points; 3. Thibault Benistant (FRA, YAM), 40 Points; 4. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 38 Pts; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 37 Pts; 6. Marc-Antoine Rossi (FRA, GAS), 32 Pts; 7. Lucas Coenen (BEL, HUS), 30 Pts; 8. Ferruccio Zanchi (ITA, HON), 28 Pts; 9. Sacha Coenen (BEL, KTM), 28 Pts; 10. Camden McLellan (RSA, TRI), 25 Pts;

2023 MXGP of Spain MX2 Top 3:
1. Simon Laengenfelder
2. Jago Geerts
3. Andrea Adamo

Všechny fotografie z MXGP Španělska budou k dispozici ZDE.
Kompletní výsledky najdete ZDE.

ČASOVÝ HARMONOGRAM
SOBOTA: 08:00 WMX Free Practice, 08:30 EMX250 Group 1 Free Practice, 09:00 EMX250 Group 2 Free Practice, 09:30 MX2 Free Practice, 10:00 MXGP Free Practice, 10:50 WMX Qualifying Practice, 11:30 EMX250 Group 1 Qualifying Practice, 12:05 EMX250 Group 2 Qualifying Practice, 12:40 MX2 Time Practice, 13:15 MXGP Time Practice, 14:00 WMX Race 1, 14:45 EMX250 Race 1, 15:35 MX2 RAM Qualifying Race, 16:25 MXGP RAM Qualifying Race.

NEDĚLE: 08:40 EMX250 Race 2, 09:25 MX2 Warm-up, 09:45 MXGP Warm-up, 10:30 WMX Race 2, 12:15 MX2 Race 1, 13:15 MXGP Race 1, 15:10 MX2 Race 2, 16:10 MXGP Race 2.