Představení: MXGP Asie v Indonésii startuje již tento víkend

04.07.2018....

Jen týden po MXGP Indonésie pokračuje FIM Mistrovství světa motokrosařů dalším závodem, kterým bude rovněž v Indonésii, ale nyní ve městě Semarangu ležícím na ostrově Java, MXGP Asie. Celý konvoj MXGP se tedy musel během týdne přesunout o tisíc kilometrů na sever, kde se nejlepší jezdci planety představí vůbec v historii mistrovství světa poprvé.

V Pangkal Pinang přišla na podnik MXGP Indonésie spousta fanoušků, ale tentokrát by měla být návštěva mnohem vyšší, neboť se třináctý podnik FIM Mistrovství světa odjede na předměstí jeden a půl milionového Semarangu.

MXGP Asie přichází těsně poté, co se Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing vrátil po zranění k závodění. Mnoho lidí před tamním závodem pochybovalo o tom, že by mohl zajet díky tréninkovému výpadku kvalitní výsledek, ale lídr seriálu MXGP vyloučil jakékoliv pochybnosti a s výsledkem dva-jedna celkově zvítězil. Druhý skončil rovněž z týmu Red Bull KTM Factory Racing Antonio Cairoli. Zatímco Herlings přicestoval do Indonésie již zraněný, v Pangkal Pinang se zranil v oblasti palce Cairoli. Rozsah jeho zranění ale nebyl blíže specifikován.

Na pódiové pozice by se chtěl vrátit momentálně třetí muž seriálu a pátý muž z Pangkal Pinang Clement Desalle z Monster Energy Kawasaki Racing Teamu. Desallovi vyšla první jízda, v které dojel třetí, ale druhá runda mu již tak nevyšla a bral osmé místo.

Výborné výsledky podává v posledních týdnech jezdec Monster Energy Yamaha Factory MXGP Romain Febvre, který v posledních dvou podnicích Grand Prix dokázal vystoupat na stupně vítězů. Zdá se, že jeho zranění kotníku je minulostí a mistr světa třídy MXGP z roku 2015 je velkou hrozbou na pódium i v MXGP Asie.

Dalším, kdo má velkou šanci na pódium, je Tim Gajser z HRC. To potvrdil i v druhé jízdě poslední MXGP, v které dokázal bojovat s Herlingsem a Cairolim. Čtvrtý muž průběžného hodnocení seriálu MXGP skončil čtvrtý i v Pangkalu Pinang, ale zbrusu nová trať v Semarangu může být právě tou, která bude vyhovovat jeho jezdeckému naturelu.

MXGP Championship Top Ten: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 533 points; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 521 p.; 3. Clement Desalle (BEL, KAW), 407 p.; 4. Romain Febvre (FRA, YAM), 390 p.; 5. Tim Gajser (SLO, HON), 368 p.; 6. Gautier Paulin (FRA, HUS), 363 p.; 7. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 319 p.; 8. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 279 p.; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 257 p.; 10. Maximilian Nagl (GER, TM), 211 p.

MXGP Foto: Antoinio Cairoli

MXGP Foto: Romain Febvre

V závodě MX2 v Pangkal Pinang nezískali vítězství jezdci Red Bull KTM Factory Racing Jorge Prado a Pauls Jonass. Garcia Pradovi jeho výkony stačili na celkové třetí místo. Jonass vybojoval v první jízdě druhé místo, ale ve druhé se "protrápil" k páté příčce. Bodový rozdíl mezi nimi je v průběžném pořadí GP MX2 sedm bodů ve prospěch Lotyše.

Calvin Vlaanderen z HRC Team dokázal v GP Indonésie zvítězit a poprvé v kariéře vyhrál závod mistrovství světa. Vlaanderen je prvním Jihoafrickým jezdcem, který MX2 vyhrál od roku 2008.

Thomas Covington z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing vyhrál minulý týden první jízdu, ale po špatném startu v jízdě druhé dojel čtvrtý. Celkově tak bral druhé místo. Právě silný a kvalitní start bude zákalem úspěchu mladého Američana.

Thomas Kjer Olsen z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing skončil celkově sedmý. V seriálu MX2 má osmnáctibodový náskok na čtvrtého v pořadí Bena Watsona z Team Kemea Yamaha MX2. Watson minulý týden prokázal velkou rychlost, ale špatné starty byly hlavním důvodem, že skončil celkově až čtvrtý. Pokud se vyvaruje špatných startů, můžeme dva týdny po sobě vidět dalšího jezdce, který může získat první kariérní vítězství.

MX2 Championship Top Ten: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 510 points; 2. Jorge Prado (ESP, KTM), 503 p.; 3. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 394 p.; 4. Ben Watson (GBR, YAM), 376 p.; 5. Calvin Vlaanderen (RSA, HON), 331 p.; 6. Thomas Covington (USA, HUS), 297 p.; 7. Jago Geerts (BEL, YAM), 275 p.; 8. Michele Cervellin (ITA, YAM), 230 p.; 9. Henry Jacobi (GER, HUS), 223 p.; 10. Davy Pootjes (NED, KTM), 218 p.

MX2 Foto: Calvin Vlaanderen

MX2 Foto: Thomas Covington