Lední hokej: Karjala Cup 2017: Rusko - Česká republika 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

13.11.2017....

V posledním utkání finské hokejové anabáze, Karjala Cupu 2017, nastoupil český hokejový tým v neděli půl hodiny po poledni proti výběru ruské sborné, která přijela do Helsinek s výběrem, který by měl ze 2/3 startovat na únorových olympijských hrách v Jižní Koreji. Což v sobotu prozradil i jeden z trenérů Jaroslav Špaček. Jednalo se o 205. historické utkání mezi oběma výběry od roku 1953. Především od tohoto data do roku 1992 byl náš odvěký soupeř z drtivé většiny úspěšnější, když jsme s nimi prohráli 107 krát, remizovali 27 krát a vyhráli 46 krát. Od roku 1992 jsme jako Česká republika 52 krát zvítězili, remizovali 7 krát a prohráli 68 krát. Bohužel posledních 5 zápasů vyšel český mančaft bodově naprázdno.

První střelu zápasu vyslal na Mazance Andronov. Ve 3. minutě se napřed Kubalík ocitl před Sorokinem, který jeho střelu vyrazil, aby se Rusové okamžitě dostali do brejku, který naštěstí Mozjakinovi náš brankář zlikvidoval. V 5. minutě měli pro změnu dvě šance Lev a Klepiš. Náš čtvrtý útok poté propadl a Rusové se dostali do přečíslení 2 na 1, aby Mazance překonal Grigorenko,1:0. V další šanci byl opět náš soupeř, ale i s notnou dávkou štěstí se náš tým ubránil, když puk prošel brankovou čáru, ale rozhodčí ještě před tím odpískali postavení útočícího hráče v brankovišti. Další kritický moment přišel v 8. minutě, když trest na 2 minuty dostal Gulaš. Oslabení český tým zvládl. Podobná situace jako při prvním gólu přišla v 11. minutě, kdy český tým sevřel soupeře, ale jedna z přihrávek přeskočila Krejčíkovi hokejku, ten vybojoval Kalinin, aby následnou střelou z úhlu, dnes podruhé, Grigorenko překonal Mazance, 2:0. Ve 14. minutě se Čechům naskytla přesilovka za faul Šalunova na Kundrátka, takže zde byla šance otupit suverenitu soupeře. Výborné příležitosti měli jak Klepiš, tak Nakládal a Nestrašil, sice přesilovku sehráli kombinačně skvěle, ale třešnička na dortu v podobě gólu z toho nebyla. Především šance Klepiše byla 100%. Přesně minutu před koncem 1. periody se opět Rusové ocitli ve velké šanci, ale Mazanec i s notnou dávkou štěstí nebyl překonán.

První šanci 2. třetiny si připravil výběr trenéra Jandače. Ve 23. minutě za úder do oblasti hlavy a krku Gulaš vyfasoval trest na 2+10 minut. A Rusové dostali šanci 72 sekund hrát přesilovku 5 na 3, za českou brankou fauloval Nakládal. Ruská pětice sevřela naši trojici a po kombinaci Guseva s Kaprizovem druhý jmenovaný doslova propálil vše co mu stálo v cestě a Rusové využili početní převahu dvou mužů v poli, 3:0. Poté se sice čeští hokejisté dostali do několika šanci, ale střely z jejich hokejek byly přeci jen, i díky skvělému pohybu bránících hráčů, spíše propagační. Když se zdálo, že bychom mohli jít do přečíslení, přišla špatná nahrávka a další ruský hráč jel sám na Mazance, který jeho střelu mezi betony vyrazil. Na pomezí poloviny zápasu dostal náš tým možnost si zahrát přesilovku, kdy na trestnou za držení zamířil obránce Vojnov. Ke gólu měl hodně blízko Klepiš, ale jeho bomba jen o centimetry minula Sorokinovu klec. Minutu před koncem přesilovky se k puku, poměrně "haluzově", dostal Kubalík, který zcela osamocen prostřelil Sorokina, 3:1. Poté jsme se několikrát dostali do šancí, ale chybělo jen možná trochu štěstí. Z následného přesunutí Rusů do našeho obraného pásma pro změnu bylo horko naším hráčům. Ve 34. minutě se přeci jen Rusové dočkali. Po řadě šancí se dostal k puku před brankovištěm volný Grigorenko, který svým třetím gólem v utkání překonává Mazance, 4:1. V další velké šanci z mezikruží byl Kaprizov, ale povyjetý Mazanec jeho bombu ramenem vyrazil. Naopak český národní tým se do útočného pásma dostával hodně kostrbatě a spíše ohrožoval Sorokina střelami z dálky. Naopak Rusové se před naši branku dostávali poměrně jednoduše. Což potvrdili v posledních dvou minutách, kdy naši bránící pětici sevřeli v obraném pásmu.

Ve 3. třetině byl zasažen Krejčík hokejkou do obličeje a přivolaný lékař musel jeho krvavé zranění ošetřit. Věřme, že obránce Komety Brno bude ve středečním extraligovém utkání fit. 3. třetina začal z obou stran relativně opatrně, i když na ruských hokejkách byla očividná jistota. Ve 45. minutě Mozík zamířil na trestnou lavici. Svěřenci ruského trenéra Znarokse doslova ostřelovali naši branku a největší šance přišla, když Mozík naskočil na led, ale Mazanec 100% šanci Tkačova bravurně zlikvidoval. Při hře 5 proti 5 se čeští hokejisté takřka nedokázali dostat k souvislé šanci či zakončení. Snad jen v 50. minutě se Sekáč natahoval po vyraženém puku ruského gólmana, leč marně. Po následném buly Mertl nedokázal tečovat nahození Radila. Na začátku poslední desetiminutovky se Rusové 2krát dokázali dostat do zakončení, ale Mazanec byl ve 3. třetině stále 100%. V 55. minutě po delší době dostali šanci naši borci, když Zaťovič trefil rameno Ruského gólmana. V 56. minutě přichází další gól v naší brance. Ruský kapitán Mozjakin nalézá skvěle nabrusleného Chafizullina, který "golfákem" prostřeluje Mazance, 5:1. Ještě na závěr zápasu si naši hráči zahráli přesilovku, když na trestnou lavici zamířil za zdržování hry ruský hráč. Když do konce zápasu zbývalo 8 sekund, našel Kovář Klepiše, který střelou švihem koriguje konečný výsledek na 5:2 ve prospěch sborné Ruské federace.

STATISTIKY

Branka a nahrávka: 31. Kubalík (Kovář) – 5. Grigorenko (Tokranov), 12. Grigorenko (Kalinin), 24. Kaprizov (Gusev), 34. Grigorenko (Kraskovskij), 56. Chafizullin.

Vyloučení: 2:4, navíc Gulaš (Česko) na 10 minut.