Lední hokej: HC Kometa Brno-Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:1, 0:1, 1:2)

21.10.2017...

V 15. kole Tipsport extraligy ledního hokeje čekal hokejisty Komety Brno ve šlágr kola, když na svém ledě přivítali čtvrtý tým aktuální tabulky a loňského semifinálového soupeře Mountfield Hradec Králové. Ještě před utkáním došlo na dvě ocení, když Jan Štencel nastoupil k dvoustému extraligovému utkání a Tomáš Malec dokonce k šestistému, kdy mu legendární brněnský patriot Jaromír Maixner předal dres právě s číslem 600 na zádech

1. třetina přinesla z obou stran taktický hokej se zaměřením neinkasovat, kdy jak domácí, tak hosté vycházeli ze zajištěných obran. Vlastně první větší šance zápasu se odehrála až v 10. minutě. Kukunberg s Kohlerem se dostali za obranu domácích, druhý jmenovaný těsně před Čiljakem tečoval, brněnský brankář byl ale pohotový a betonem puk dokázal vyrazit. V 17. minutě se hradecký Koukal oběvil sám před Čiljakem, ale východočech nedokázal svůj bekhedový blafák dotáhnout k tíženému gólu. První velkou šanci domácích nevyužil Erat. To jej brvůrně vychytal slovenský brankář v dresu Hradce Rybár, ještě v téže minutě Zaťovič uvolnil Hrušku. Tomu ale puk z hokejky sjel a nezakončil přesně.

2. třetina přinesla hned ve 21. minutě přesilovou hru domácích, ale v ní se hráči Komety gólově neprosadili, když 17 sekund přede návratem Kohlera na led byl vyloučen brněnský Zaťovič. Hosté svého soupeře dokonale uzamkly v útočné třetině a výsledkem jim byl úvodní gól zápasu. Nahozený puk před branku se dostal k Bednářovi, který našel zcela volného Koukala a ten přesně trefil odkrytou část domácí branky, 0:1. Hradec poté pokračoval ve své nastolené hře a naopak Brňané se do šancí prakticky nedostávali. Až ve 34. minutě Svoboda obkroužil Rybárovu klec a bekhendem už zasouval puk za brankovou čáru, ten ale záhadným způsobem v brance nekončí, do jeho pokusu pravděpodobně zasáhla hokejka jednoho z hostujících beků. Ve 38. minutě Erat našel volného Svobodu, jehož střelecký pokus zneškodnil Rybár. Hradec Králové se v posledních sekundách 2. třetiny dostal v bezprostřední blízkosti, brněnský brankář společně s obránci vše vyřešili ke spokojenosti domácích fanoušků.

3. třetí třetinu začali aktivněji domácí a bohužel první šanci třetí části hry nevyužil Hruška. Ve 46. minutě se v obrovské šanci ocitli opět domácí. Jeden z hráčů Brna vystřelil, ale ve skrumáži v brankovišti trefil hůl jednoho ze svých spoluhráčů, která byla prakticky na brankové čáře. Puk se potom dostal k Štencel, jeho střelu zlikvidovala Rybárova lapačka. V DRFG Aréně to ale vřelo dál, protože diváci měli dojem, že Zaťovič byl v brankovišti faulován. Na rozhraní poloviny třetí části se si Kometa zahrála přesilovku pět na tři, když hosté hráli v šesti. O minutu později si domácí vykoledovali faul, na trestnou usedl Pláněk a domácí čekala minutová přesilová hra pěti proti třem. Kometa pochopitelně svého soupeře sevřela v jeho obrané třetině. Největší šanci měl Svoboda, ale jeho střelu vyráží Rybár, puk následně poskakoval na brankové čáře, aby jej hradecký gólman zalehl. V pokračující přesilovce pět na čtyři se mezi kruhy uvolnil Erat a pohotovou zápěstím poprvé překonal brankáře hostů, 1:1. Na začátku 53. minuty se do šance dostali po delší době hosté. Napřed Šimánek trefil bránícího Malce, aby další jeho střela minula branku. V 54. minutě šel na trestnou domácí Malec, aby k němu za půl minuty později usedl Vincour. V jednom ze zavárů před domácí svatyní, vypadla Čiljak hůl, když byl v brankovišti atakován hráčem soupeře a rozhodčí nařídili trestné střílení. Bednářův nájezd, kdy si dal puk na forhent, ale jeho klička byla hodně dlouhá a Čiljak jeho střelu z velkého úhlu chytil. Skóre se ale měnilo za 7 sekund od onoho momentu. Hradecký Kohler vyhrál buly, puk šel k Gregorcovi, ten jej okamžitě posunul Bednářovi a ten nedal Čiljakovi střelou švihem šanci, 1:2. Na kostce nad ledem svítil čas 54:54. V 57. minutě vjel Vincour do pásma pro nahozený kotouč, pro který vyjel také Rybár. Oba dva se střetli a domácí útočník srazil hostujícího gólmana na zem, zároveň přes něj přeletěl a doklouzal pomalu až u mantinelu. Všichni hráči , co byli na ledě, se do sebe pochopitelně pustili a byla z toho pěkný ragbyový mlýn. V polsední minutě třetí části zůstal Čiljak na střídačce a Bňané zkusili power play. v čase 59:40 netrefil Čermák polo odkrytou branku a posléze si hráči Hradce vše pohlídali, aby si nakonec z horkého brněnského ledu odvezli tři body.

Po 15 odehraném kole, je čelo tabulky nesmírně vyrovnané. Ve vedení je Plzeň s 31. body. Na druhém až čtvrtém místě jsou se 30. body, Brno, Třinec a Hradec Králové. V neděli cestují hráči Komety Brno na led ambiciózní Mladé Boleslavi. Utkání začíná v 17:30.

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný: My jsme dnes měli špatný rozjezd. V první třetině jsme naráželi na srovnanou defenzívu Hradce. V druhé třetině se hra trošku zlepšila, ale nevytvořili jsme si tlak, jaký jsme chtěli. To se nám povedlo až ve třetí třetině, kdy jsme dostali soupeře do úzkých a měli jsme k dispozici přesilovky. Pak jsme se dostávali dál do tlaku, jenže nás zastavila oslabení a soupeři se podařilo vstřelit vítěznou branku.

Pavel Hynek: Chtěl bych hráčům poděkovat za výborný výkon a za body. Nevím, kdy jsme tu naposledy vyhráli za tři body. Vydařil se nám vstup do utkání, první třetinu jsme odehráli aktivně, domácí jsme přestříleli, ve druhé třetině jsme si pomohli přesilovkou a v závěrečné části domácí dokázali srovnat, zamkli nás v pásmu, pak jsme inkasovali, ale rozhodujícím faktorem byly přesilovky, ve kterých jsme my dali dva góly.

Fakta o utkání

Branky a nahrávky: 51. M. Erat (J. Krejčík) – 24. Koukal (Jaroslav Bednář, Gregorc), 55. Jaroslav Bednář (Gregorc, Koukal). Rozhodčí: Hejduk, Novák (SVK) – Kis, Rampír. Vyloučení: 5:5 navíc Patrik Rybár 10min OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7504. Střely na branku: 23:29. Průběh utkání: 0:1, 0:1, 1:2. Hráči zápasu: Marek Čiliak - Patrik Rybár.