Lední hokej: HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 3:2 po prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

03.11.2017....

V 19. kole Tipsport Extraligy ledního hokeje přijala do města pod Špilberkem pražská Sparta. JejÍ výkony letos ale nejsou prozatím adekvátní a proto se vedení klubu rozhodlo ke změně na postu trenéra, když před zápasem desátý tým tabulky vedl poprvé v sezóně staronový trenér František Výborný. Ten v minulosti Spartu přivedl třikrát k titulu mistra České republiky. V sestavě, se také poprvé objevil navrátilec z NHL Zbyněk Michálek. V dresu Brna nastoupil po měsíční pauze zaviněné zraněním Ondřej Němec.

Utkání začalo i díky bouřlivé divácké kulise do posledního místečka zaplněné DRFG Aréně ve svižném tempu. Ve 4. minutě si první přesilovku zápasu zahrála brněnská Kometa a v jejím závěru se po přihrávce Malleta z poza branky prosadil nekompromisní střelou švihem Nečas, 1:0. Po prvním gólu byli domácí při chuti a byli před brankou mnohem častěji než jejich odvěký soupeř. V 11. minutě pohotově vypálil Malec, ale brněnský zadák trefil jen tyč. Ve 13. minutě byli hosté opět potrestáni dvouminutovým trestem. Jejich oslabení ovšem netrvalo dlouho, když před brankou Sparty fauloval jeden z domácích a obě mužstva hrála ve čtyřech. V 17. minutě se po chybné rozehrávce Erata dostal do obrovské šance dostal hostující Pech, ale Čiljak byl na místě. Bohužel pro domácí se v 18. minutě v brejkové situaci nemýlil Kudrna a rázem bylo vyrovnáno, 1:1.

2. třetinu začala obě mužstva přeci jen o něco opatrněji, ale stále ve svižném tempu. Skóre zápasu se změnilo ve 26. minutě, kdy se v situaci dva na brankáře hnali domácí Mallet s H. Zohornou a druhý jmenovaný zasunul puk za bezmocného Honzíka, 2:1. Posléze se na ledě začalo přiostřovat, z čehož profitovala Sparta, když si v 35. minutě zahrála původně 1. minutu 53 sekund přesilovku 5 na 3. Sparťanské komando po ose Vrána, Michálek, Forman dokázalo vyrovnat, 1:1. Autorem branky byl Forman. Sparta poté hrála 5 na 4, ale to již domácí čtveřice žádné velké drama před svou brankou nepřipustilo. V závěru třetiny si i domácí zahráli přesilovku, ale pražský brankář Honzík vyrazil Eratovu nebezpečnou střelu helmou.

3. třetina začala stejně jako ta druhá obou straně rychlým, takticky vyspělým hokejem, kdy prioritou bylo nedostat gól. Ve 46. minutě se k nebezpečnému zakončení dostal Pavelka, ale Čiljak reflexivně vyrazil. Na začátku 54. minuty se do největší šance třetí části hry dostal V. Němec, ale i tentokrát byl Hanzlík na svém místě. V 57. minutě byl Vránou nevybíravě faulován u mantinelu Nečas, ale v následné přesilovce se hosté dokázali ubránit.

Kometa si tedy po třetí v řadě zahrála prodloužení. Nyní z něj ale vyšla vítězně. V 62. minutě podržel puk na hokejce Zohorna, našel ze střídačky příchozího Hrušku a ten forhendovou kličkou zasunul puk mezi betony do branky Sparty. Brno se díky zisku dvou bodů posunulo na druhé místo za Plzeň a před Třinec. Sparta zůstává nadále desátá.

OHLASY TRENÉRŮ

Kamil Pokorný: Bylo to vynikající utkání, v němž obě mužstva hrála aktivně. Trošku nás mrzí, že jsme z třináctiminutového tlaku v první třetině vytěžili jediný gól. Závěr první části jsme odehráli trošku ve větší pohodě, než by bylo zdrávo. Sparta vstřelila branku a dostala se do zápasu. Pak už to bylo kdo s koho. My jsme sice ve druhé třetině vstřelili gól na 2:1, ale potom byli vyloučeni během pár vteřin dva naši hráči a hráli jsme oslabení tři na pět. Soupeř přesilovku proměnil. Ve třetí třetině si vypracovala šance jak Sparta, tak my. V prodloužení se nám ale podařilo urvat to, co jsme ztratili v Chomutově. Byla to obdobná situace, Jan Hruška skočil ze střídačky, dostal se k puku včas a vstřelil vítěznou branku. Jsme rádi, že jsme Spartu znovu porazili a věříme,že fanoušci z toho mají dobrý zážitek.

Jaroslav Nedvěd: Myslím si, že diváci nemůžou litovat návštěvu tohoto zápasu. Viděli výborný hokej z obou stran. Do Brna jezdím rád, protože Kometa chce hrát hokej, není to jenom o obranách, ale dost také o hokejovosti. V naší situaci jsme rádi aspoň za bod. Na druhou stranu je ovšem pravda, že když jsme viděli vývoj zápasu, pomýšleli jsme na dva body. V prodloužení jsme ale udělali chybu při střídání. Jsem rád, že jsme celý zápas měli dobrý pohyb a na klucích bylo vidět větší zapálení a emoce. Musím jim poděkovat a pochválit je za dobrý výkon. Věřím, že když v tom budeme pokračovat, mužstvo se nastartuje.

FAKTA

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Nečas (Mallet), 26. H. Zohorna (Mallet), 62. J. Hruška (H. Zohorna, Nečas) - 18. A. Kudrna (P. Vrána, Rousek), 35. Forman (Z. Michálek). Rozhodčí: Kubuš (SR), Šír - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs - M. Erat, Nečas, Zaťovič - Dočekal, L. Čermák, T. Svoboda - H. Zohorna, J. Hruška, Mallet - Haščák, V. Němec, Nahodil. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Sparta: Honzík - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, J. Mikuš, Tomáš Dvořák, Švrček, Piskáček - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, P. Vrána, Rousek - Reichenberg, Klimek, Říčka - Uher, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.