Lední hokej: HC Dukla Jihlava - HC Kometa Brno 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

05.11.5017....

20. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2017/18 nabídlo mimo jiné jednu lahůdku v podobě dvou od pradávna nesmiřitelných rivalů domácí HC Dukly Jihlavy a HC Komety Brno. Oba týmy mají na svém kontě po dvanácti titulech mistra republiky, což je řadí do čela historických tabulek naší nejvyšší hokejové soutěže. V současnosti Brno jako obhájce loňského titulu mistra ČR okupuje společně s Plzní čelo tabulky. Jihlava byla před dnešním zápasem na třináctém místě.

První větší šanci zápasu měli v 2. minutě domácí, ale po kombinaci Kájínek - Hlinka prvně jmenovaný střílel mimo tři tyče. Začátek utkání je díky skvělé atmosféře na Horáckém zimním stadionu velice svižný. Jihlavští se snaží pálit na Čiljaka s každých možných pozic. Slovenský reprezentant v dresu Brna, ale nepřipouštěl žádnou změnu skóre. V 10. minutě zahodili velkou příležitost hosté. Malletovu přihrávku z poza branky nevyužili k přesnému zakončení H. Zohorna, kterému těsně před Škarkem sjel puk z hokejky, a poté se z úhlu neprosadil ani Hruška. Brňané zahodili další velkou šanci ve 14. minutě. To doslova namazal rozehrávající jihlavský obránce Eratovi, ten ale ukazovatel skóre rovněž nezměnil. V 15. minutě našel dobře na brusleného Čermáka, Haščák, ale ani brněnský kapitán se gólově neprosadil. V 16. minutě přišlo první vyloučení. Na trestné lavici seděl domácí Bryhnisveen. Přesilovka Komety trvala jen 16 sekund a na trestnou šel za faul v útočném pásmu Čermák. V 19. minutě si domácí hráč Diviš potáhl puk čelem ke svému brankáři Škarkovi o dost více, než byl sám schopen dojet, čehož využil V. Němec a ten předložil na druhou stranu Malletovi, který překonal bezmocného Škarka, 0:1. Tak se také oba týmy po 20. minutách rozešli k první pauze.

2. třetina začala jasnou gólovou příležitostí Brna. Střela H. Zohorny vytáhla Škarka z brány, H. Zohorna ale nelenil a objel branku, načež předložil puk mezi kruhy svému bratru Radimovi, který minul z velké části odkrytou branku domácích. Ve 28. minutě si Kometa zahrála přesilovku. Tu však domácí čtveřice v čele se Škarkem dokázala ubránit. Ve 29. minutě se domácí dostali do šance, ale ne k zakončení, když v poslední chvíli stečoval před najíždějícím Žalčíkem puk jeden z bránících hráčů Brna. V polovině zápasu se opět hosté gólově neprosadili, i když domácí pětici sevřeli v jejich obranném pásmu. Jihlavská pětka poté, na své střídačce dlouho a zhluboka vydechovala. Od 37. minuty, si i domácí zahráli přesilovku, ale ani oni se ke kýženému střelení branky nedopracovali. V největší šanci byl de la Rose, jeho střela těsně minula levou tyč. V následné situaci před brankovištěm hostí nebyli daleko domácí ke gólu, ležící Dočekal ale zabránil zasunutí puku do brány. Ve 38. minutě nařídili rozhodčí trestné střílení ve prospěch domácí Jihlavy, za hození hokejky Čiljaka pod nohy Zalčíka. Šumperský odchovanec, ale Čiljakovu svatyni přestřelil. Po 40. minutách šli oba týmy do šaten za stavu 0:1.

Ve 3. třetině se jako první v šanci ocitl domácí Kubalík, ale jeho střelu z úhlu zneškodnil Čiljak. V 53. minutě pohotově vypálil Erat, jeho střela vypadla Škarkovi z lapačky, prvním u puku byl domácí zadák a odpálil jej do bezpečí. Solidní pasáž Jihlavy ukončil střelou Suchánek do Čiliakovy lapačky. O minutu později domácí Zeman opět trefuje lapačku brněnské brankářaké jedničky. První polovina třetí části patřila očividně domácí Dukle,  ale vyprodaný  (6500 diváků)jihlavský stadion se stále gólu nedočkal. Ve 47. minutě si Dukla zahrála přesilovou hru, když na trestnou lavici zamířil Mallet. Domácí sice po celé dvě minuty svého soupeře sevřeli v jeho obranném pásmu, ale Čilak byl stále 100%. V 52. minutě se Dočekal prohnal středním pásmem, a když v situaci dva na jednoho našel před brankou volného Čermáka, pro kterého nebyl problém poslat puk do branky vedla Kometa 0:2. V 56. minutě v podobné příležitosti nevyužil nabídku V. Němece, H. Zohorna. V 57. minutě Kubalíkův střelecký pokus zápěstím vykopl betonem Čiljak. V 58. minutě poslal naděje na vyrovnání k bodu mrazu faulující domácí Kajínek. Čisté konto si Čiljak udržel až do konce zápasu, i když Jihalvští dohrávali poslední sekundy zápasu v šesti proti čtyřem. Před reprezentační pauzou je na čele extraligové tabulky Plzeň. Kometa je jen díky horšímu skóre druhá. Dukle klesla na místo třinácté.

OHALSY TRENÉRŮ

HC Dukla Jihlava

František Zeman: „Utkání se mi hodnotí hůř, jak kolegovi. Myslím si, že v první třetině jsme byli lepším týmem, ale bohužel ji 0:1 vyhrála Kometa. V druhé třetině to bylo naopak. Kometa byla lepší. Tím, že jsme neproměnili penaltu, tak nás to trochu uzemnilo, ale do třetí třetiny jsme šli s tím, že to utkání chceme zdramatizovat a dát gól. Myslím, že to i na ledě bylo vidět, Kometu jsme přestříleli. Bohužel znovu, byli jsme lepší, ale Kometa ujela, dala gól na 2:0 a pak už si to pohlídala. Když kluci budou tento výkon předvádět i v dalších utkáních, tak se diváci, kteří přijdou, mají na co těšit.“

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný: „Hodně nám ve vyrovnané první třetině pomohl první gól. Ve druhé třetině jsme byli až do penalty lepší, ale poslední čtyři minuty poté Jihlava ukázala, jak asi bude hrát ve třetí třetině. My jsme se na to ale nachystali a musím kluky pochválit, protože v obraně hráli velice dobře a nepustili Jihlavu do žádné gólové šance. Trpělivě si počkali na brejkovou situaci, která přišla a Leoš Čermák ji proměnil. Vítězství si ceníme, protože tady ztratily body jiné týmy. Chci poděkovat našim divákům, kteří přispěli k výborné atmosféře.“