Lední hokej: 35. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2017/2018 HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno 0:1

30.12.2017....

Sobotní předsilvestrovské odpoledne mělo na programu šesti zápasy 35. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje. Hráči HC Kometa Brno zavítali na "horký" led vyprodané Ostravar Arény, kde je čekal v poslední době skvěle hrající tým HC Vítkovice.

Kometa se na ledě Ostravar arény představila v probíhající sezóně vůbec poprvé, oba předchozí zápasy se odehrály v městě pod Špilberkem v DRFG areně. V prvním utkání si vedla lépe Kometa, když vyhrála 5:1, v dalším zápase se ale podařilo zvítězit Vítkovicím a odvézt si po výhře 3:1 všechny body. Brňané v předchozím utkání zajížděli na led Pardubic, kde po gólech bratrů Zohornových vyhráli 2:0. Před zápasem jim patřilo 6. místo v extraligové tabulce s 54 body. V dresu úřadujícího mistra chyběli jak zranění Barinka tak Nahodil. Dále V. Němec, který už v tomto kole hrál během svého hostování v Mladé Boleslavi. Na soupisce Brňanů se také díky zranění neobjevila jejich nová brankářská akvizice Langhamer.

Vítkovice v současnosti zažívali bodové hody, i když v posledním kole získali dva body na ledě houževnaté Dukly Jihlava. To jim stačilo aby se posunuli na 2. místo naší nejvyšší hokejové soutěže s 64 body. Domácí lodivod Petr postrádal Baranku, Tibora a Výtiska.

Domácí začali v nezvykle červených dresech a od samého začátku byla v Aréně bouřlivá atmosféra, kterou ze značné míry navodila hlučná a početná skupina fanoušků z moravské metropole. První zákrok zápasu si připsal Čiliak, když betonem vykopl střelecký pokus Lva. Ve 3. minutě se v individuální příležitosti neprosadil bekhendovým pokusem H. Zohorna. V 5. minutě dvakrát zahrozili domácí. Jak Dej, tak Roman brankáře Čiliaka nepřekonali. O minutu později se neprosadil ani tandem Kolouch se Zdráhalem. V 7. minutě zahrozili také hosté, ale jejich střelecký pokus skončil v lapačce v posledních kolech famózně chytajícího Bartošáka. První přesilovku si v polovině 1. třetiny zahráli domácí, když dvě minuty za podražení vyfasoval Hruška. Brňané se i přes nutnou dávku štěstí ubránili. Ve 14. minutě se po delší době v šanci objevili hosté. Brněnský Erat ale domácího gólmana nepřekvapil. V 16. minutě to byli domácí, kteří dvakrát během několika málo sekund vyzkoušeli pozornost Slovenského brankáře ve službách Komety Brno. O minutu na to se sám v prostoru brankoviště ocitl H. Zohorna, ale ten trefuje jen domácí oporu mezi třemi tyčemi. V 19. minutě se opět skvěle vyznamenal Bartošák, který zneškodnil během několika okamžiků hned tři střelecké pokusy Brňanů. O dramatičnosti a atrektivnosti první části hry hovoří i střelecký poměr 10:18.

Ve 23. minutě přišlo vyloučení domácího Květoně za hru vysokou holí. Celé dvě minuty se odehráli před domácí brankou a bez střídání na obou stranách. Vítkovická čtveřice vedená brankářem Bartošákem všem střeleckým pokusům Brňanů odolala. Ve 27. přišel faul Bartejse a přesilovku hráli Vítkovičtí. Hosté zahráli oslabení aktivně a Vítkovické pustili jen k jediné střele. Dokonce se dostali do přečíslení 2 na 1, ale Mallet místo přihrávky Krejčíkovi zvolil střelu, která minula domácí klec. Ve 30. minutě přišla další přesilovka domácích. Na trestnou zamířil Krejčík. I nyní byl bránící tým úspěšnější. Ve 36. minutě se domácí rychlou kombinací na jeden dotek dostali před Čiliaka, který opět bravurně zneškodnil střelu Lva. Ve 37. minutě to byl znovu brněnský mág mezi třemi tyčemi, jenž zneškodnil střelecké pokusy vítkovických útočníků. V druhé polovině 2. třetiny byli domácí mnohem aktivnější a nebezpečnější. V končící 37. minutě šli v přečíslení na Bartošáka hosté, ale Erat si vybral místo přihrávky na Hrušku střelu, kterou domácí brankář ukryl pod svým betonem. Následná šarvátka skončila vyloučením na obou stranách. 2. třetina vyzněla střelecky lépe pro domácí v poměru 12:9, celkově tedy 22:27.

3. část hry začali oba týmy relativně opatrněji. Přeci jen to byli domácí, kteří měli puk častěji pod kontrolou. Ve střeleckých pokusech se neprosadili Roman, či Zdráhal s Jáchymem. Největší šanci Komety měl Dočekal. Ve 49. minutě zůstal ležet v útočném pásmu Brna právě brněnský forvard, který se následně objevil opět na ledové ploše. V rozmezí kolem 50. minuty se hra přelévala na obě strany a první gól zápasu visel ve vzduchu. Toho se jako první dočkali na začátku 54. minuty hosté z Brna. Kotouč se po ose Erat, R. Zohorna dostal před brankou volnému Hruškovi, který bekhendovým lobem přehodil beton domácího brankáře, 0:1. To jako by domácí hráče hodně zmrazilo, což potvrdil v 55. minutě faul Olesze na Čermáka. Obrovskou šanci zahodil po přihrávce O. Němce střelou z mezikruží Dočekal. Poté se domácí bránili velmi dobře a brněnské snajpry k ničemu nepustili. Dokonce si zahráli přesilovku oni. V čase 57:20 byl za hrubost vyloučený R. Zohorna. Během této přesilovky domácí odvolali brankáře Bartošáka. Největší jejich příležitost skončila opět u nejlepšího hráče hostů Čiliaka. Nakonec se z vítězství radovali hosté z Brna, když jediný gól zápasu vstřelil Hruška. Hosté byli aktivnější i střelecky, když svého soupeře přestříleli 31:34.

I přes porážku zůstávají Vítkovičtí na 2. místě, zatímco Kometa na 5. místě přeskočila Olomouc. Další extraligové kolo se hraje až po Novém roce. 3. ledna hostí Brňané v DRFG Aréně Bílé tygry z Liberce.

Ohlasy trenérů

Jakub Petr: V první třetině jsme měli šance, které se nám dřív dařilo proměňovat, ale tentokrát ne. Postupem času přebrala iniciativu Kometa. Oba týmy přistoupily k zápasu velice zodpovědně, připomínalo mi to zápas play off. Od první minuty utkání neslo znaky maximální koncentrace a soustředěnosti. Jsem rád, že z tohoto pohledu jsme to zvládli. Je pravda, že nás přesilovky dostaly do tlaku. Jestli jsme měli něco se zápasem udělat, bylo to v této fázi. Klukům jsem poděkoval za výkon, protože zejména mladí hráči to nyní proti Kometě a před vyprodanou halou neměli jednoduché. Na ledě jsme nechali všechno, celý zápas snesl z obou stran přísné měřítko. Odpočineme si a po Novém roce to musíme znovu nakopnout.

Kamil Pokorný: Osobně si myslím, že šlo o vynikající utkání před vyprodanou arénou. V první třetině jsme byli o něco aktivnější, ve druhé části jsme ale měli hodně oslabení, která nás stála spoustu sil. I když jsme hráli výborně, Vítkovice byly víc na puku a měly větší tlak. Ve třetí třetině už to bylo kdo z koho, oba gólmani byli vynikající. Bylo jasné, že kdo dá gól, bude blízko vítězství. Jsme rádi, že se to povedlo nám. Mužstvo pracovalo skvěle, tří bodů si velice vážíme.