Jorge Prado ovládl 1. jízdu MXGP Patagonie a Argentiny

10.03.2024…..

MXGP

FIM Mistrovství světa v motokrosu 2024, roztočilo své soukolí druhý březnový víkend ve Villa La Angostura v Patagonii a Argentině! Poprvé po téměř 20 letech byli na startu dva pětinásobní mistři světa – Jeffrey Herlings (KTM) a Tim Gajser (Honda). Mimochodem ani jeden z nich není obhájcem loňského titulu, jím je Jorge Prado (GASGAS)! Tito tři ovšem nejsou jedinými mistry světa, které letos v královské třídě světového MX budeme vídat. V minulosti se světovými šampiony stali Romain Febvre (Kawasaki), Maxime Renaux (Yamaha) a Pauls Jonass (Honda). Jeremy Seewer (Kawasaki) a nováček ve třídě Premier Class Jago Geerts (Yamaha), jsou těmi, kteří na titul mistra světa nedosáhli, ale nejednou byli celkově druzí. Bohužel jedna strana mince jsou vítězství, ale motokros má a to více jak v jiném sportu tu stinou stránku, zranění. Už v sobotu si za první zatáčkou po startu RAM kvalifikace zlomil klíční kost a loketní kůstku Geerts, když jemu a několika dalším (Rubenu Fernadezovi, Isaku Giftingovi), zkřížil trať Jonass. Jen o zatáčku dále tvrdě, ale už po své jezdecké chybě upadl Brent Van Doninick (Honda). Belgičan si při pádu zlomil stehenní kost a v co nejdříve bude v Argentině operován. V neděli před Warm Upem Fernandez informoval o tom, že ani on kvůli zranění v dolní části těla do GP Argentiny nezasáhne.

1. jízda

Startovní manévr zvládl Prado, před Renauxem, Febvrem, Jonassem, Gajserem, Glennem Coldenhoffem (Fantic), Herlingsem, Seewerem, Benem Watsonem (BETA) a desátým Valentinem Guillodem (Honda). Po prvním kole vydl Prado, před Renauxem, Gajserem, Jonassem, Febvrem a šestým Herlingsem. V druhém kole chyboval dvakrát Gajser, poprvé přišel o dvě pozice, ale poté měl pád, když svým předním kolem skočil do hlubší hlíny.  Vítěz sobotní kvalifikace byl až třináctý. Prado si během čtyř kol vyjel čtyř sekundový náskok na druhého Renauxe. Třetí již byl Febvre, čtvrtý Jonass a pátý deset sekund za lídrem Herlings. V tu chvíli jsme mohli sledovat Febvreho útoky na Renauxe, což se mu ještě ve čtvrtém kole podařilo. Pád potkal i Herlingse, kvůli němuž se propadl na jedenácté místo. Málo kdo, před závodem očekával, že právě tito dva budou mezi sebou bojovat o desáté místo, kdy byl Gajser a místo jedenácté, které okupoval Herlings. Následně si oba polešili, Slovinec byl devátý a Nizozemec desátý. V čele jezdil v trénincích nepříliš výrazný Prado, ale tento úřadující mistr světa, když odstartuje mezi absolutní špičkou, je k nezadržení. V šestém kole udolal Gajser Vlaanderena a byl sedmý, zatím co Herlings stále desátý. Gajserovi časy na jedno kolo byly v na úrovni dvou nejlepších. Ovšem jeho ztráta na Prada činila dvaadvacet sekund. V kole osmém fantastický Lotyš Jonass byl před Renauxem. O páté místo se rozhořel boj mezi, Coldenhoffem, Seewerem a již Gajserem. Ve dvacáté minutě se Herlings posunul před Guilloda a byl devátý.  Ve dvanáctém kole se gajser dostal před Seewera, který poprvé v kariéře startuje v MXGP na továrním speciálu Kawasaki. Čtyři kola před cílem, se Gajser dostal na páté místo. Rázem jeho čas na kolo byl o téměř tři sekundy lepší čtvrtého Renauxe, ovšem ztráta šesti sekund byla velmi velká. Z vítězství se nakonec s velkým náskokem radoval  Prado, když druhému Febvrovi nadělil deset sekund. Třetí byl Jonass, ale i když se tedy zdálo, že Renaux má čtvrté místo jisté, což nakonec udržel, ale jeho náskok před pátým Gajserem byl tři desetiny sekundy, tedy tak dva metry. Poslední sektor svítil u Gajsera fialovou barvou, což znamenalo, že v něm byl nejrychlejším ze všech. Šestý dojel Coldenhoff, sedmý Seewer, osmý Herlings, devátý Vlaanderen a desátý Watson.

Výsledky 1. jízdy

1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 34:15.890; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:09.547; 3. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:15.247; 4. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:21.332; 5. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:21.707; 6. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +0:28.697; 7. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:30.189; 8. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:45.718; 9. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:48.468; 10. Ben Watson (GBR, Beta), +0:53.000; 11. Valentin Guillod (SUI, Honda), +1:03.122; 12. Kevin Horgmo (NOR, Honda), +1:04.583; 13. Ivo Monticelli (ITA, Beta), +1:13.354; 14. Cornelius Toendel (NOR, KTM), +1:33.647; 15. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:41.238; 16. Isak Gifting (SWE, Yamaha), +1:52.163; 17. Miguel Cordovez (ECU, Yamaha), -1 lap(s); 18. Lars van Berkel (NED, Honda), -1 lap(s); 19. Nicolas Rolando (URU, Husqvarna), -1 lap(s); 20. Sergio Ignacio Villaronga Muga (CHI, Honda), -1 lap(s); 21. Andres Benenaula (ECU, Kawasaki), -1 lap(s); 22. Fabio Aparecido dos Santos (BRA, Yamaha), -2 lap(s); 23. Flavio Nicolas Sastre (ARG, Honda), -2 lap(s); 24. Emiliano Ezequiel Castillo (ARG, Husqvarna), -2 lap(s); 25. Lucas Sendon (ARG, Honda), -3 lap(s); 26. Ezequiel Suarez Gallo (ARG, Husqvarna), -5 lap(s); 27. Kevin Brumann (SUI, Husqvarna), -10 lap(s); 28. Joaquin Poli (ARG, Kawasaki), -18 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing