GP Generali de la Comunitat Valenciana MotoGP vyhrál Lorenzo. Marc Márquez mistrem světa

11. 11. 2013....

Marc Márquez skončil na třetím místě v GP Generali de la Comunitat Valenciana a stal se vůbec nejmladším mistrem světa MotoGP ve své první sezoně. Márquez, který startoval z pole position, vystoupil na pódium spolu se svým týmovým kolegou Danim Pedrosou. Vítězem byl dosavadní mistr světa Jorge Lorenzo.

Márquez se už předtím stal nejmladším závodníkem, který vyhrál závod královské třídy a který získal pole position. Překonal řadu dalších rekordů. Teď se stal nejmladším mistrem světa všech dob. Dosud byl držitelem tohoto rekordu Freddie Spencer.

Spain Motorcycle Grand Prix

Dvacetiletý jezdec z katalánské Cervery se zároveň po 35 letech stává prvním nováčkem, který získal titul mistra světa. Naposledy se to podařilo Kennymu Robertsovi v roce 1978.

Lorenzo už v úvodních kolech dal jasně najevo, jaký je jeho plán. Bleskově odstartoval a dostal se do vedení. Dvojnásobný mistr světa z let 2010 a 2012 se pokusil zpomalit, když loňský vítěz závodu ve Valencii Pedrosa jel na druhé pozici před Márquezem, Álvarem Bautistou a Valentinem Rossim. Několikrát se vyhnul možnosti nehody. Problematická akce se odehrála v 10. kole, když Pedrosa předjel Lorenza, ale byl ihned vytlačen ze stopy, takže byl dlouhý v Doohanově zatáčce a Márquez se dostal do vedení. Předjížděcí manévr znovu zkoumá vedení závodu, rozhodnutí bude učiněno po závodě.

Lorenzo se znovu dostal do čela hned v příštím kole. Bautista tlačil na Rossiho a potom klesl na pátou pozici. Pedrosa se znovu dostal na třetí místo. V 26. kole pak předjel Márqueze. Lorenzo věděl, že se Márquez stane mistrem světa, i když dojede jako třetí. Proto trochu zpomalil. Vyhrál osmý závod letošní sezony (o dva závody víc než Márquez) s téměř čtyřsekundovým náskokem. Pedrosa získal své 13. umístění na stupních vítězů letošní sezony. Márquez získal titul mistr světa, když v klidu dojel na třetí pozici.

Marc Marquez
Rossi se rozloučil se svým mnohaletým hlavním mechanikem Jeremy Burgessem čtvrtým místem, do cíle dojel před Bautistou a Stefanem Bradlem. Následoval Bradley Smith a tři jezdci na Ducati – Nicky Hayden, který jel svůj poslední závod pro italskou značku, Andrea Dovizioso a testovací jezdec Michele Pirro. Aleix Espargaró skončil na 11. pozici ve svém posledním závodě pod označením CRT. Cal Crutchlow, který jel svůj poslední závod v týmu Tech3, spadl a závod nedokončil.

Závod nedokončilo šest jezdců. Kromě Crutchlowa to byli Damian Cudlin, Lukáš Pešek, Yonny Hernández, Randy de Puniet a Andrea Iannone. Rakušan Martin Bauer úspěšně dokončil celý závod při svém teprve druhém závodním víkendu MotoGP.

Pozornost se teď obrátí k předsezonním testům ve Valencii, které začínají v pondělí. Sezona 2014 bude zahájena v neděli 23. března v Kataru, kam zamíří Marc Márquez jako 26. mistr světa královské třídy.