BS-MX na fotbalové Bundeslize: RB Lipsko - SV Werder Bremy 2:0

25.11.2017....

Jeden ze zápasů 13. kola nejvyšší fotbalové soutěže úřadujících mistrů světa z Německa  se odehrál v sobotu 25. listopadu 2017 v Red Bull Aréně v Lipsku, kde místní RB Lipsko hostil jeden z nejtradičnějších mužstev německé 1. Bundesligy SV Werder Brémy. A naše redakce BS-MX.cz byla u toho!!!

RB Lipsko je v Bundeslize druhým rokem a hned loni si vydobyl právo startů v nejprestižnější soutěži světa, Ligy mistrů UEFA. Také letos jsou na tom borci z Lipska velmi dobře, když se před utkáním nacházeli na třetím místě s šestibodovým odstupem na vedoucí Bayer Mnichov a stejným bodovým kontem jako mělo druhé Schalke 04.

Pro změnu Werderu se příliš nedaří, když jim před sobotním výkopem patřila pozice šestnáctá. Na druhou stranu se v jejich brance velmi úspěšně usadil Jiří Pavlenka. A na postu pravého obránce další český reprezentant, rodák z Třebíče, Theodor Gebre Selassie. Na střídačce hostů usedl jako rezervní gólman Jaroslav Drobný.

V 6. minutě zde byla první šance domácích. Forsberg vyslal z pravé strany přízemní centr, na který si naběhl Werner. Na poslední chvíli ale dokázal zasáhnout jeden z obránců a odehrál míč do bezpečí. V 10. minutě to byl právě Theodor Gebre Selassie, který založil rychlou akci Brém, jeho následná kolmá přihrávka do vápna našla Fina Bartelse, ten poté upadl na zem. Rozhodčí zůstal v klidu. V 18. minutě přišel první skvělý zákrok českého brankáře, který doslova reflexivně vyrazil střelu Diego Demme z hranice malého vápna, která by jinak skončila v šibenici. Poté následovaly dvě další doslova vyložené šance RB Lipska. Timo Werner se už radoval z branky! Našel si místo ke střele v malém vápně a svou levou nohou poslal míč pod horní tyč. Jeho radost ovšem posléze překazil čárový rozhodčí, jenž odmával postavení mimo hru. V těchto fázích utkání jsme sledovali fotbal, který se musel líbit a zcela určitě dokázal zahřát z velké části zaplněnou arénu. Na straně Brém byl hodně aktivní Gebre Selassie. Ve 27. minutě se hosté dostali do rychlého protiútoku, Bartels čelil hned třem obráncům a danou situaci vyřešil pohotovou střelou, která byla sražená na rohový kop. Ve 34. minutě se Red Bull Aréna rozburácela poprvé. Hráči Lipska založili středem hřiště kolmý útok a jeden z nejznámějších hráčů na hřišti, Afričan Naby Keita, vystřelil levačkou z hranice velkého vápna a ta se od tyčky odrazila do branky. Gólman Pavlenka se natahoval co to šlo, ale na míč nakonec nedosáhl, 1:0.  V závěru 1. poločasu doslova narostly domácím křídla a byli hodně aktivní a potvrzovali roli favorita.

Pohled z našeho místa na novinářské tribuně

Do 2. poločasu došlo ke střídání na straně domácích, Bernardo nastoupil namísto Marcel Halstenberga. V 51. sice vedle, ale nebezpečně, vystřelil z hranice velkého vápna domácí Yussuf Poulsen, ale Pavlenka tentokrát zasahovat nemusel. V 53. minutě se do slibné šance dostali hosté. Po centru před branku tečoval míč domácí obránce Orban, naštěstí pro Lipsko šel míč mimo tři tyče jejich svatyně. V 57. minutě se do největší šance hostů dostal Bartels, ale jeho pohotovou střelu nůžkami chytil dobře postavený brankář Gulácsi. V 65. minutě došlo ke střídání v týmu Werder Brémy, ze hřiště odešel Philipp Bargfrede, přišel Florian Kainz. V 72. minutě to byli opět hosté z Brém. Max Kruse na sebe upozornil a z otočky se dostal k rychlé střele, ale ta následně mířila pouze doprostřed branky a brankář neměl sebemenší problém. Werder se do velkjé šance dostal v 74. minutě, když Bartels z pravé strany obdržel skvostnou přihrávku a svou střelu cpal na vzdálenější tyč. Brankář Péter Gulácsi předvedl  zákrok  zápasu a střelou zklikvidoval. V 78. minutě to byl pro změnu domácí Poulsen, který vběhl do velkého vápna a jeho následná střela placírkou jen o centimetry minula zařízení. V 80. minutě byl k nevoli více než 40.000-cového kotle sražen ve vápně Keita, ale hlavní rozhodčí správně nechal hru pokračovat.  To samé se opakovalo v minutě 83. V posledních minutách zápasu byl velmi agilní lipský Bernardo. Jeho aktivita nakonec v 88. minutě přinesla rozhodující moment. Z dvacetimetrové vzdálenosti se k němu dostal balón, který napálil střelou z voleje a bylo rázem 2:0. Výhra domácích znamená, že díky remíze Schalke 04 v Dortumundu 4:4 se jediný tým z bývalého východního Německa osamostatnil na 2. místě nejvyšší fotbalové soutěže posledních mistrů světa.