Brněnská Kometa porazila v 7. kole Tipsport extraligy Duklu Jihlava 4:2

25.09.2017....

Velký hokejový svátek se odehrál v 7. kole hokejové Tipsport extraligy v Brně, kam přijela jihlavská Dukla. Stalo se tak po neuvěřitelných 7 922 dnech. V nejvyšší hokejové soutěži republiky se naposled tito dva rivalové potkali 16. 1. 1996. Shodou okolností mají oba týmy shodně po 12 titulech mistrů republiky.

První větší šanci utkání si vypracovali hosté z Jihlavy, když ve 2. minutě vyzkoušel reflex Čiljaka Bryhnisveen, když jeho střela po ledě byla ještě tečovaná. V 7. minutě jsme se dočkali první přesilovky. Tu  si zahrála Kometa, když za hru vysokou holý zamířil na trestnou lavici Čachotský. Ačkoliv se přesilovka Kometě příliš nedařila, rozjel se po pravé straně obránce Němec, projel celým pásmem, předložil kotouč Vincourovi a ten s naprostým přehledem střelou po ledě překonal norského brankáře v dresu Dukly Voldena. Po tomto gólu si Kometa vytvořila převahu, kterou potvrdila v 11. minutě gólem druhým, který dal přímo po učebnicové akci Němec. Ten se jak je jeho častým zvykem rozjel na pravé straně ledové plochy, s ničím se dlouho nepáral a jeho rána byla přímo exkluzivní. Pumelenice se odrazila od břevna do tyče a poté zapadla do sítě. Asistenci za přihrávku si zapsal Čermák, jenž nastoupil poprvé od  finále loňské sezóny. V 15. minutě se do šance dostali také hosté, ale Kubalíkovu střelu kryl Čiljak. Posléze se opět do šancí dostali jihlavští, ale skóre se již v 1. třetině nezměnilo.

Do prostřední části zápasu vstoupila lépe Kometa, když hned ve 21. minutě si zahrála po vyloučení Ryse za podražení přesilovku. I když Brňané přesilovku nevyužili, hned po ní se zaplněná DRFG Aréna radovala z gólu po třetí. Střelcem branky byl po přihrávce Vincoura mezi kruhy Dočekal. Další minuty ale patřili Jihlavě, když se brněnský gólman Čiljak několikrát zapotil. Ve 26. minutě také přišla první přesilovka Dukly, ale hráči Komety se dokázali aktivní obranou celkem bezpečně ubránit. Když již byli domácí v pěti přišel trest. Suchánek nahodil puk do prostoru brankoviště, Čiljak jej na malý okamžik ztratil z dohledu a pohotový Macík snížil na 3:1 pro Brno. Následně se Dukla dostala do několika nebezpečných situací, ale gól se jim v 2. třetině dát nepodařilo, i když se Čiljak rozhodně v brance nenudil. V závěrečných minutách se hráči Komety řídili heslem, "nejlepší obrana je útok" drželi v blízkosti branky Dukly. Po druhé třetině šli týmy do šaten za stavu 3:1. A bylo jisté, že se Dukla pokusí v třetí části hry výsledek zvrátit.

Do 3. třetiny vstoupila lépe Kometa a vytvořila si i několik slibných příležitostí. Ve 43. minutě se do šance a do dorážky dostal Zohorna. O minutu později byl v šanci Hruška, ale jeho pohotová střela skončila na tyči. Akce pokračovala, ale střela Erata po Svobodově přihrávce skončila na plastronu norského brankáře. Ve 47. minutě se kličkami uvolnil Erat, ale jeho přihrávku Bartejs v gól neproměnil, když touš skončil opět u Voldena. Velké varování přišlo pro Brněnské v 50. minutě. V brejkové situaci se objevil tandem Čachovský-Kubalík, ale druhému jmenovanému Čiljak špičkou lapačky puk vytlačil mimo branku. V 51. minutě se ale DRFG Aréna ocitla v šoku, to totiž Dukla dokázal snížit na 3:2, když se radoval Šidlík, který propálil Čiljaka a drama bylo na světě. Poté se doslova a do písmene letos poprvé vyprodaná hala začala strachovat o výsledek. V 54. minutě si zahrála přesilovku Dukla, ale Čiljak s podporou bránící čtveřice byl na místě. Po skončení přesilovky se Kometa spíše stáhla bránit výsledek, což se jim nemuselo vyplatit, když dvě minuty před koncem si Jihlavané zahráli přesilovou hru opět. Toho se snažili hosté náležitě využít, když odvolali brankáře na hráli v početní převaze 4 proti 6. Jejich snaha ale trvala 32 sekund, když se ke kotouči dostal Dočekal a střelou přes všechny čáry zvýšil vedení Komety na 4:2. V posledních 15 sekundách se na trestnou lavici za hrubost posadil Barinka, který v modrobílých barvách nastoupil vůbec poprvé, když na konci minulého týdne přišel z pražské Sparty, tedy z týmu dalšího odvěkého rivala, který shodou okolností, přijede do města pod Špilberkem v úterý.

Sledovali jsme zajímavé a pohledné utkání, které měla atraktivitu, solidní náboj, padaly branky. Vyprodaný stadión se bavil dobrým hokejem. I když v závěru plápolaly emoce, Kometa je dokázala uhasit, dojít si pro tři body. Jihlava se rozhodně nemá za co stydět, za stavu 0:3 boj nevzdala a obhájce titulu rozhodně potrápila.

Slova trenérů

Petr Haken: Dobře jsme vstoupili do zápasu, dali jsme tři branky. Ve druhé třetině jsme si začali hru komplikovat. Měli jsme hodně ztrát kotoučů ve střední části kolem útočné modré čáry. Hra se spouštěla nahoru a dolů. Plynulost nám tolik nevyhovovala. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli a získali konečně doma tři body. Nyní se chceme dobře připravit na úterní duel se Spartou.

František Zeman: Rozdělil bych utkání na dvě části. Vstoupili jsme do něj špatně, domácí měli náskok 3:. Od poloviny utkání jsme ale hráli daleko lépe, bohužel jsme výsledek nedotáhli neproměňováním šancí. Štěstíčko se k nám v závěru nepřiklonilo a Kometa tak vyhrála. Za průběh utkání ale patří hráčům poděkovat. Za nepříznivého stavu to nezabalili a bojovali až do konce.

Konečný výsledek 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Vincour (O. Němec), 11. O. Němec (L. Čermák), 23. Dočekal (Vincour), 59. Dočekal – 28. Macík (Suchánek, Jiránek), 51. Šidlík (T. Kubalík, R. Hubáček)

HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – Gulaši, J. Krejčík, Barinka, O. Němec (A), Bartejs, Štencel, F. Král – T. Svoboda, Hruška, M. Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Dočekal, L. Čermák (C), Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna.

Náhradníci:

HC Dukla Jihlava: Volden (Škarek) – J. Zdráhal, Šidlík, Suchánek, E. de la Rose, Ulrych, Bryhnisveen, Váňa – Rys, Čachotský (C), T. Kubalík – Jiránek, F. Seman (A), Macík – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš (A), R. Hubáček, Protasenja.